Čeští basketbalisté po prohře s Litvou

Čeští basketbalisté po prohře s Litvou | foto: FIBA

Bídný vstup, pak zlepšení. Přesto se Češi na Litvu dotahovali marně

• 14
Na výhru čekají už čtyři zápasy, Češi v kvalifikaci EuroBasketu ve Vilniusu podlehli domácí Litvě 74:94. Svěřence trenéra Ronena Ginzburga, kteří mají díky pořádání jedné ze základních skupin šampionátu v září 2022 v pražské O2 areně účast jistou, čeká poslední duel skupiny C v pondělí. Od 15:30 SEČ se utkají v Litvě s Belgií, která si právě zajistila postup výhrou nad Dánskem 88:65.

Zato Litevci ještě postup v kapse nemají, potřebují porazit v pondělí Dánsko, s nímž v listopadu prohráli 76:80. Skandinávci však postrádají svou hlavní hvězdu Gabriela Lundberga. Postup si vedle Belgie zajistily také Nizozemsko, Turecko, Bulharsko, Francie a Velká Británie. Jistých je tak 22 z 24 účastníků.

V zápase s českým týmem dosáhlo deset hráčů na dvouciferný počet bodů, po pěti na obou stranách.

Za domácí to byli Vaidas Kariniauskas (15), Eimantas Bendžius (14), Gytis Masiulis (13), Tomas Dimša (12) a Mindaugas Kuzminskas (10). Nejlepším střelcem utkání byl Martin Peterka s 18 body, prosazovali se také Martin Kříž, Šimon Puršl (oba 12), Jaromír Bohačík (11) a kapitán Vojtěch Hruban (10).

Litevský basketbalista Jonas Mačiulis se raduje během zápasu s Českem.

„Gratuluji Litvě. Věřím, že v pondělí vyhraje, postoupí a jednoho dne se potkáme na EuroBasketu. Je těžké po prohře o 20 bodů říct, že jste hrdý na většinu minut, jak naši hráči hráli. Musíme být realisté. Přijeli jsme s mladou sestavou, prakticky bez velkých pivotů,“ řekl Ginzburg, jemuž vedle dalších opor chyběli právě na tomto postu po zranění Ondřej Balvín z Bilbaa a opět i Patrik Auda z Jokohamy. A samozřejmě i Jan Veselý z Fenerbahce.

„Je to dobrá zkušenost pro naše mladé hráče se zápasy na takové úrovni. Musím říct, že jsme na hřišti nechali hodně úsilí. Samozřejmě pro olympijskou kvalifikaci a EuroBasket plánujeme přivést všechny nejlepší hráče, takže budeme hodně silnější,“ dodal Ginzburg.

Češi čekají na vítězství od loňského února, kdy doma v Pardubicích porazili Dánsko (75:71). Následně podlehli ve Vilniusu po vyrovnaném průběhu Litvě (89:97), v listopadu Belgii (62:90) a Dánsku (90:91). Přestože v sobotu byli vedení jako domácí, ve své hale podruhé hráli Litevci, i když tentokrát bez diváků.

Úvod zápasu se Ginzburgovu týmu podařil. Po Peterkově koši a trojce Hrubana vedli 5:0 a pak i 9:3, Litevci však odpověděli šňůrou 15:0. Devíti body táhl domácí k velkému náskoku Dimša.

Po první čtvrtině Češi prohrávali 15:31, v té druhé se třikrát dostali až na devatenáctibodovou ztrátu. Do hry se vrátil český tým šňůrou 12 bodů. Bylo to i díky trojkám Peterky a Tomáše Vyorala, jinak se jim ale střelba z dálky nedařila. Z celkových 21 pokusů měli úspěšné jen čtyři.

Průběžná sedmibodová ztráta sice na chvíli Litevce znervózněla, ale stále si dokázali držet bezpečný odstup. Například i díky úspěšnému pokusu Kariniauskase tři sekundy před koncem třetí čtvrtiny. V poslední navíc trefili čtyři trojky a odskočili na rozdíl 21 bodů, ten konečný byl o bod nižší.

„Byl to pro nás těžký zápas, protože jsme neměli žádného velkého pivota. Snažili jsme se s tím nějak vypořádat. Měli jsme připravené věci na zdvojování v low postu, ale někdy nás tím trestali, protože to dobře přečetli. Hodili si dvě, tři rychlé příhry a měli volnou střelu nebo nájezdy. Ve druhém poločase jsme ukázali, že jsme konkurenceschopní. Bojovali jsme a ukázali jsme energii na hřišti, i když to nakonec skončilo o dvacet bodů,“ řekl pivot Kříž.

Belgii proti Dánsku táhl nymburský rozehrávač Retin Obasohan, blýskl se 19 body a pěti doskoky.

Kvalifikace o postup na ME 2021 basketbalistů

skupina C

Česko - Litva 74:94 (15:31, 33:49, 55:65)
Nejvíce bodů:
M. Peterka 18, Kříž a Puršl po 12, J. Bohačík 11, Hruban 10 - Kariniauskas 15, Bendžius 14, Masiulis 13, Dimša 12, Kuzminskas 10. Fauly: 25:21. Trestné hody: 19/10 - 21/18. Trojky: 4:10. Doskoky: 30:27.

Belgie - Dánsko 88:65 (40:34)