V prvním kole vyřazovacích bojů Češky narazily na Rusko. Tradičně silný protivník přijel obhajovat loňský titul a na druhé místo v základní skupině ho poslala až porážka od amerického výběru. Stejný soupeř vystavil českému celku stopku ve čtvrtfinále i na loňském šampionátu.
Trenérka Michaela Uhrová přesto nepovažuje Rusko za osudového rivala: „Narážíme na ně teď poměrně často, ale ve čtvrtfinále už si soupeře nemůžeme vybírat. Pokud bychom narazily na jakéhokoliv silného soupeře, třeba i Ameriku, tak pokud chceme hrát o medaile, musíme ho porazit.“
Za normálních okolností by šance na výhru byla rozhodně vyšší, jenže Andrea Ovsíková po pondělním zranění kotníku zůstala jen na lavičce a sledovala marný boj svých spoluhráček s ruskou převahou a prohru 14:21.
„Zápas by byl jiný, kdybychom mohly hrát ve čtyřech. Holkám stouplo sebevědomí po tom, co porazily Itálii, pozdějšího vítěze. Věřily si i na Rusky. Bohužel přišlo zranění Andy Ovsíkové, kdy Italka Andreu podběhla a ta jí při doskoku nešťastně šlápla na nohu,“ smutnila nad rozmary osudu Uhrová.
Sestřih čtvrtfinále Rusko - Česko:
Celá situace ze čtvrté minuty střetnutí s Itálií jí stále leží v žaludku: „Tohle se prostě nedělá. Dost nás to rozčílilo. Když někdo střílí a skáčete mu na blok, tak neskáčete do střílejícího hráče, ale vedle něj. Naštěstí to vypadá jen na těžký výron, ale takové zákroky často končí i zlomeným kotníkem. Každopádně nás tím Italky prakticky vyřadily z turnaje.“
Nabízí se otázka, zda pro takové případy není namístě úprava pravidel.
„Hrát 3x3 pouze ve třech hráčkách, kdy není možná rotace a čas na jakýkoliv odpočinek, je velmi těžké. Bylo by fajn mít možnost v případě zranění tým doplnit náhradnicí, ale pravidla jsou taková, jaká jsou. Navíc by toho týmy mohly zneužívat v případě špatné výkonnosti hráček, takže bych pro změnu nehlasovala,“ uvažuje Uhrová.
Pro Češky to byla osudová rána, která jim prakticky znemožnila bojovat o cenné kovy. „Shodla jsem se tu i s ostatními, že na Rusky jsme měly, pokud bychom byly kompletní. Tým má velkou budoucnost a na mistrovství světa předváděl skvělé výkony,“ chválila trenérka své svěřenkyně.
Český celek v zápasech s Itálií a Malajsií:
Vždyť Češky jsou jediným týmem, který dokázal přehrát Itálii. Výhra 21:20 byla jedním z nejlepších, ne-li rovnou nejlepším zápasem celé ženské části světového turnaje. Italky pak v play-off postupně vyřadily reprezentaci USA a Číny, aby se ve finále střetly s Ruskem.
Do poloviny utkání vyrovnanou partii pro Itálii nakonec rozhodla jen 163 centimetrů vysoká rozehrávačka Rae Lin D’Alieová.
Také Češky se mohly pochlubit výraznou postavou. Na první velkou akci v basketbalu 3x3 se vydala Romana Hejdová. Připsala si i možná nejhezčí trefu celého turnaje, když se s Malajsií trefila přes hlavu prakticky přes celé hřiště.
„Jako reprezentantka 3x3 se velmi uplatnila. Jsem ráda, že se k nám připojila i po dlouhé sezoně ve Francii. I když byla lehce unavená, tak přijala tuto pro ni novou výzvu a zkusila si zahrát mistrovství světa,“ pochvalovala si Uhrová.
Navíc by to nemuselo být naposledy, kdy třicetiletá basketbalistka oblékla reprezentační dres 3x3. Olympijské hry v Tokiu jsou i pro ni velkým lákadlem.
„Podle svých slov by Romana hrála i dál a má o tuto disciplínu zájem. Hlavně v letošní sezoně, kdy nebyly velké akce v pět na pět, využila šanci vyzkoušet si trojkový basketbal. Bylo vidět, že zápas od zápasu, kdy si oťukala pravidla a systém hry, se z ní stala jedna z nejplatnějších hráček a zapadla do týmu holek, které to už dřív hrály velmi dobře,“ uvedla Uhrová.