Po fotbalistech a hokejistech mají odbory také čeští basketbalisté

Pavel Pumprla z Nymburka v duelu Ligy mistrů | foto: FIBA

20 2017
Zrodila se Česká basketbalová hráčská asociace. Organizace, která by měla naplnit funkci hráčských odborů. Její hlavní smysl: ochránit basketbalisty v nejvyšších soutěžích v Česku při jednání s kluby a orgány basketbalové federace.

Zakladatelem je dlouholetý reprezentant Pavel Pumprla, který se po letech v zahraničí vrátil do Nymburka, aktuálně však léčí vážně zraněné koleno. Své „dítě“ představil světu na tiskové konferenci v pražských Vokovicích.

Do výkonného výboru spolu s Pumprlou usedli děčínský kapitán Jakub Houška a Michaela Uhrová, někdejší reprezentantka a mistryně světa v basketbalu 3x3. Mezi ambasadory patří nymburský pivot Petr Benda nebo nedávné hvězdy Eva Hlaváčková Vítečková s Veronikou Bortelovou.

Asociace si bere příklady z podobných institucí po celém světě, hlavně ze západní Evropy, kde si v basketbalově silných zemích typu Španělska, Itálie nebo Francie hráčské asociace vybudovaly slušnou pozici. Se španělským modelem je podrobně obeznámen i Pumprla, dříve hráč Obradoira a Estudiantes Madrid.

„Všechno zlé je k něčemu dobré, sice teď kvůli zranění nemůžu hrát, ale zase jsem se mohl věnovat spoustě věcí kolem vznikající asociace,“ řekl na tiskové konferenci Pumprla, první předseda ČBHA. Ovšem s dovětkem, že o založení hráčské asociace uvažoval ještě před svým odchodem do zahraničí.

Podobné asociace už v Česku funguje ve dvou největších sportech - ve fotbale i v hokeji. Ve fotbale nedávno vznikla vedle České asociace fotbalových hráčů ještě konkurenční Hráčská fotbalová unie.

Marek Černošek coby předseda České asociace hokejistů a Tomáš Pešír, který stojí v čele Hráčské fotbalové unie, přišli Pumprlu na tiskovou konferenci podpořit osobně a jejich tři organizace hodlají úzce spolupracovat.

ČBHA nabídne hráčům právní ochranu při podepisování profesionálních smluv nebo při jejich přerušování bez vážného porušení. Ráda by podporovala profesionální sportovce ve studiu v průběhu kariéry, chce jim pomoct s přípravou na život po skončení sportovní kariéry.

„U nás to většinou není tak, že se hráči dokážou zabezpečit. Stává se, že basketbalisté v 35 letech ukončí kariéru a nemají žádnou praxi a uplatnění,“ uvedl Pumprla.

V zájmu asociace je, aby její členové byli pojištěni pro případ zranění. ČBHA by chtěla vyjednat kolektivní smlouvu s Českou basketbalovou federací a Asociací ligových klubů, která by upravila vyjednávání o hráčských smlouvách.

Asociace by chtěla zajistit profesionální lékařskou péči pro amatérské hráče a jakéhosi průvodce pro cizince, kteří přijdou hrát do českých soutěží. „Některé kluby jim sice zajistí kompletní servis, jiné jim ale pouze řeknou, kde je šatna a v kolik mají být na tréninku,“ uvedl Pumprla.

Dlouhodobou metou je založení fondů na vzdělávání a podporu basketbalistů, kteří se po skončení kariéry dostanou do finančních potíží. Sami hráči by se díky ČBHA mohli zapojit do vyjednávání o systému nejvyšších soutěží a dalších vnitřních záležitostí České basketbalové federace.

Autor:

31. 8. - 15. 9. (Čína)

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě...

Číňany láká na české lize i Jágr. Podmínkou svazu jsou ale finance

Reprezentace Číny na MS III. divize hokejistů do 20 let v Dunedinu.

Řisuty versus China Golden Dragon? Podobné zápasy by od následující sezony neměly být ničím...

Mistr posiluje. Slavia získala Hovorku s Holešem, Souček má novou smlouvu

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík (vlevo), záložník...

VIDEO Z jabloneckých fotbalistů Davida Hovorky a Tomáše Holeše jsou slávisté, opačným směrem míří Jan...

Tvrdík o jednání s Peltou: Hádali jsme se do krve o každou korunu

Jaroslav Tvrdík (vlevo), předseda představenstva fotbalové Slavie, hovoří na...

VIDEO Nejen v posledních dnech intenzivně pracovali na podobě kádru pro nadcházející ročník. Výraznou...

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí...

Další z rubriky

Velký, ale šikovný. Jak živel „Áda“ Pospíšil měnil basketbal

Jiří Áda Pospíšil (vpravo), Gustáv Hraška a Kamil Brabenec coby noví členové...

Do konce utkání zbývalo pár vteřin, brněnští basketbalisté ve své hale prohrávali o jeden bod a...

České basketbalistky prohrály na turnaji v Praze s Lotyšskem

České basketbalistky v zápase s Lotyšskem.

České basketbalistky prohrály na turnaji v Praze v hale Královka s Lotyšskem 63:69 a utrpěly v...

Po výhře s Bosnou modlení. Ať už se nikdo nezraní, přejí si basketbalistky

Česká basketbalistka Tereza Krakovičová (vlevo) přihrává Kamile Štěpánové.

České basketbalistky zakončily přípravný turnaj v Praze jednoznačnou výhrou 86:54 nad Bosnou a...

Najdete na iDNES.cz