Ta pravá chvíle pro čerstvě čtyřiatřicetiletého Dixona přišla o uplynulém víkendu. Jeho Fenerbahce Istanbul zamířilo v turecké lize na palubovku Banvitu Bandirma. A zvítězilo 86:75.
Byla to velká věc, protože Fenerbahce v Bandirmě nad Banvitem vyhrálo naposledy v roce 2010. Aktuálním úspěchem se ještě pevněji usídlilo na vedoucí pozici ligové tabulky.
Banvit spadl ze čtvrtého místa na páté, protože... protože mu kriticky chyběly body od svého sedmadvacetiletého tahouna Theodorea. Připsal si sedm bodů a čtyři asistence, ovšem vůbec mu to nepadalo - trefil jedinou ze svých osmi střel.
Přes obranu Bobbyho Dixona se prostě neprosadil.
To bylo něco pro Dixona. Vítězství oslavil sžíravým tweetem, kterým rivala podráždil. „Obrana v Eurochallenge Cupu a elitní euroligová obrana, co jsou dvě rozdílný věci, co? Zastavil jsem tě,“ vzkázal Theodoreovi.
Na vysvětlenou: Dixon hraje s Fenerbahce rok co rok Euroligu, zatímco Theodore letos dovedl Banvit na Final Four basketbalové Ligy mistrů. Zmiňovaný Eurochallenge Cup už letos neexistuje, navázal však na něj FIBA Europe Cup, soutěž slabší nežli Liga mistrů.
Theodore, ač mladší, mu odpověděl na stejné platformě o něco uvážlivěji. Ale už je potvrzeno, že tihle dva se opravdu moc nemusí. „Hochu, ty provokuješ,“ vzkázal.
A u jedné zprávy nezůstalo. „Mluvíš tu o jedinym zápase. Uvidíme v play-off, až o něco půjde,“ vyzval Theodore na souboj.
Dixon se rozhodl, že bude mít poslední slovo: „Kámo, do těchhle problémů se dostat nechceš. Nejsi připravenej. Snažíš se o to, co jsem já už dokázal, chlapečku.“
Bobby Dixon sice opravdu hraje prestižnější klubovou soutěž, v lepším klubu a nepochybně i za lepší peníze, Theodore se však mezi smetánku tlačí.
Až do nedávného utkání s Fenerbahce proti tureckým klubům z Euroligy zářil, jeho bilance je výrazně aktivní.
Vezměně si jen turnaj o Turecký pohár: Banvit postupně zdolal istanbulské Besiktas, Galatasaray a Anadolu Efes. A samotný Theodore? Ve čtvrtfinále měl na kontě 20 bodů, sedm asistencí a čtyři doskoky. V semifinále 20 bodů (z toho 15 v posledních sedmi minutách vyrovnaného zápasu) a pět asistencí. Ve finále 19 bodů, devět doskoků a čtyři asistence.
V tu chvíli byl sebevědomý až na půdu. Prohlásil se, nikoli poprvé, nejlepším rozehrávačem, tentokrát však už nejen v Turecku. „Cítím se jako jednička v celé Evropě,“ přidal. A vyhlásil dvou kandidaturu na místo v turecké (či jiné) reprezentaci.
Jak to dopadne s Theodoreovou účastí na letošním Eurobasketu, to si musíme počkat, ale jeho velké klubové angažmá je možná na spadnutí.
Veřejně už o něj jeví zájem nejbohatší italský klub Olimpia Milán. Člen impéria Giorgia Armaniho letos v Eurolize skončil na posledním 16. místě, a tak jsou zásadní změny namístě. Na postu rozehrávače klub pociťovat problém nemusí, Rakim Sanders je největší klubová jistota. S rychlíkem Theodorem by si však nemuseli překážet.
Ještě před (možným) přestupem se z Theodorea může stát vítěz Ligy mistrů, v semifinále vyzve v repríze soubojů ze skupiny AS Monaco.
A dodejme, že nebýt Theodorea, takhle daleko by se klub z Bandirmy nedostal. V německém Ludwigsburgu rozhodl 183centimetrový Američan o postupu v poslední vteřině dvojzápasu.