Basketbalová hvězda Jao Ming se vrací. Ale do školních let

Jao Ming, už jen jako divák při utkání čínské reprezentace | foto: Reuters

10 2011
Akademický rok teprve začíná a on už teď o sobě klidně může mluvit jako o největším ze studentů. Míněno doslovně: Jao Ming měří 229 centimetrů, takže jej v tomto směru na šanghajské univerzitě těžko někdo překoná. A ani v jiné věci ne. Ve slávě.

"Studium nemá být atrakcí pro ostatní, má sloužit k sebeobohacení. Věřím, že při něm budu mít svobodu," prosil Jao Ming dav reportérů o méně pozornosti. Nejslavnější čínský sportovec řeší svůj "život po životě" - jeho basketbalovou kariéru letos definitivně pohřbily zdravotní potíže, věčné návraty už neměly cenu, tak se teď vrací úplně jinak. Do role studenta.

V Šanghaji mu museli připravit speciální židli, aby se do ní vešlo jeho - na čínské poměry extrémně neskladné - tělo. Na Univerzitě Jiao Tong začíná se studiem managementu, což zahrnuje širokou škálu přednášek a seminářů: od angličtiny přes matematiku a lekce žurnalistky až po finance a moderní dějiny Číny.

Fotogalerie

Právě poslední zmíněný předmět má být jeho libůstkou. "Na střední jsem měl historii hrozně rád a byl jsem celý nedočkavý, až si sednu do lavice na svou první univerzitní přednášku," líčil Jao Ming novinářům. A uculoval se: "Kantoři ke mně byli milosrdní a nedali mi žádné domácí úkoly."

Tak jako se 229 Jaových centimetrů tyčí k nebi, zůstává i on neměnnou konstantou v jedné pro Čínu tak důležité vlastnosti: je vzorným sportovcem, kterým se režim může chlubit. Jeho slávě se mohli rovnat snad jen překážkářský rekordman Liou Siang či tenistka Li Na. Jenže prvního semlela zranění a druhá neustála tlak po historickém grandslamovém triumfu. A tak zůstává Jao Ming číslem 1, ač je v pouhých 31 letech už ve sportovním důchodu.

"Univerzitu Jiao Tong jsem si vybral kvůli tomu, že chci zažít tu opravdovou atmosféru v kampusu. Nechtěl jsem na soukromou školu," líčí a vládní pohlaváři z něj musí mít radost. "Projekt Jao" se jim opravdu povedl, jako mladíka jej zařadili do státem řízeného sportovního programu a on to splatil reklamou, kterou Číně dělal během působení v NBA, i vlastenectvím, jež si drží dodnes.

Když tak Jao mluví o "touze po vzdělání", lze mu to věřit. Manažerské schopnosti si chce doplnit i kvůli své roli vlastníka šanghajského basketbalového klubu. "Proto potřebuju trochu jiný rozvrh než běžní studenti," říkal po svém univerzitním entrée. "Bylo to fajn, jen jsem trochu unavený. Přece jen už jsem ve škole nebyl deset let."

Zatímco se zadumaným výrazem sledoval tabuli, jeho spolužáci si sportovní celebritu nadšeně fotili na mobily a zmírnit cvrkot ve třídě nepomáhalo ani okřiknutí kantorů, líčí magazín Time.

Spíš by zabralo, kdyby ke klidu vyzval sám Jao. "Je to čest být s ním ve třídě. Jen škoda, že bude mít asi kvůli časové vytíženosti spíš individuální hodiny," lituje 20letý Žu Lej. Jiný spolužák Li Detian ovšem dodává: "Vždyť si takovou péči zaslouží. On je chloubou Číny!"

31. 8. - 15. 9. (Čína)

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

Alaphilippe? Ještě lepší, než jsme mysleli. A Thomas přiznává slabost

Průběžně vedoucí muž Tour de France Julian Alaphilippe z Francie finišuje ve...

Tourmalet (Od našeho zpravodaje) Co ukázala mocně očekávaná etapa na desetitisíci diváků obsypaný Tourmalet? Že původní scénáře jsou...

Stanciu je zpět, Slavia dominovala a Sparta zabrala. Výhru má i nováček

Rumunský záložník Nicolae Stanciu střílí v Teplicích svůj první soutěžní gól za...

VIDEO Nicolae Stanciu už zase hraje českou ligu. Rumunský reprezentant pomohl Slavii k suverénnímu...

Kreuziger: Nastavil jsem si tempo, abych nebouchnul, a pak jsem zrychloval

Roman Kreuziger přichází k týmovému autu Dimension Data za cílem na Tourmaletu

Tourmalet (Od našeho zpravodaje) Projel cílem, našel za pomoci týmového maséra auto Dimension Data, usedl na jeho přední sedadlo a...

Alaphilippe ztratil, ale žlutý dres udržel. Yates má vítězný double

TRPĚL, ALE ŽLUTÝ DRES UDRŽEL. Julian Alaphilippe v cíli patnácté etapy Tour.

Čtyři dny cyklisté na letošní Tour strávili v Pyrenejích. Vyvrcholení tohoto horského testu...

Proč sportovce zabíjí srdce? Jak Messi prožívá odběr krve? Lékař vypráví

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Fotbalisté lisabonské Benfiky volají pomoc k Miklósi...

Půlka bratislavské kavárny, kde jsme seděli, zpozorněla. Takové zvuky nečekala a nejspíš ani nikdy...

Další z rubriky

Děčín udržel amerického pivota Carlsona i pro příští sezonu

Klint Carlson z Děčína smečuje do svitavského koše.

Americký pivot Klint Carlson zůstává v Děčíně. Český vicemistr se s čtyřiadvacetiletým...

Simmonsovy narozeniny: čtyři miliardy v kapse a naštvaná Austrálie

Ben Simmons z Philadelphie

Ben Simmons neposílí australské basketbalisty na mistrovství světa v Číně. I když byl první hráč...

V přípravě ano, do Číny ne. Simmons se vzdal startu na šampionátu

Ben Simmons z Philadelphie při smeči.

Australští basketbalisté se na mistrovství světa v Číně budou muset obejít bez hvězdného...

Najdete na iDNES.cz