Zakončuje Kia Vaughnová z USK, Gordana Bedalová ze Záhřebu už jen přihlíží. | foto: Šimánek Vít, ČTK

Postupové naděje zachovány. Basketbalistky USK porazily Záhřeb

• 1
Byla to dřina, nakonec však basketbalistky USK splnily roli favoritek a v 11. kole Euroligy porazily na domácí palubovce chorvatský tým Novi Záhřeb 91:88.

Český tým tak udělal první krok k zachování postupových šancí. Potřebuje ale přidat vítězství v dalších domácích zápasech. V nich přivítá Mondeville a Polkowice.

Utkání bylo od začátku především soubojem obou útoků. Pražanky těžily z převahy pod košem, kde se prosazovaly Vaughnová s Brunsonovou, navíc se střelecky chytila Vítečková a rozehrávačka Škerovičová potvrzovala, proč mezi rozehrávačkami patří k elitě Euroligy.

Naopak v obraně se USK příliš nedařilo, zejména v obranném doskoku, kdy hráčky Záhřebu často dostávaly šanci k opakovanému útoku. Na pomezí první a druhé čtvrtiny však domácí zrychlily hru, chodily do brejků a získaly náskok 10 bodů. Pak však soupeř zlepšil obranu, na chvíli útok USK zastavil a šňůrou 10:0 znovu srovnal.

Při dalším trháku USK sehrála klíčovou roli Elhotová, která zaznamenala dvě rychlé trojky po sobě, přesto ani další únik o 10 bodů domácí hráčky neudržely a na poločasovou přestávku šly za vedení 50:47.

Do druhé půle navíc Záhřeb vstoupil aktivně, rozhodil hru USK a utekl na osm bodů. Prostřídáním se však české mistryně zase chytily a hlavně zásluhou Vítečkové manko dohnaly. Do poslední čtvrtiny tak šly za nejtěsnějšího vedení 69:68.

"Mrzí mě, že jsme začaly normálně hrát, až když to bylo minus osm. Vlastně nám stačilo zahrát pořádně pět minut, abychom vyhrály. S takovou koncentrací bychom ale měly hrát celý zápas a ne jen, když nám teče do bot. Naše obrana je však bohužel už delší dobu špatná a dnes se to potvrdilo," řekla po utkání trenérka Natália Hejková.

Vyrovnaný stav trval až do poslední minuty. Klíčová akce pak přišla 50 vteřin před koncem, kdy Vítečková využila chybu v obraně, uvolnila se pod koš a zvýšila na 91:88. Pražanky pak už vedení velmi dobrou obranou uhájily a slavily vydřené, ale velmi cenné vítězství.

Klíčem k úspěchu bylo pokrytí kapitánky Záhřebu Mandirové, o což se starala zejména francouzská rozehrávačka Lardyová. Vedla si při tom velmi dobře a chorvatské reprezentantce hru hodně otrávila. Přesto, když už se Mandirové povedlo uvolnit, byla většinou neomylná a zaznamenala 18 bodů. Z toho však jen dva v závěrečné čtvrtině. V dresu Záhřebu byla lepší už jen Williamsová s 24 body. Útok USK táhla s 21 body Vítečková.

"Lardyová se v obraně vyžívá a dnes to ukázala. Mandirovou bránila velmi dobře a hrála na hranici svých možností. Zvláště s ohledem na to, že delší dobu pořádně netrénovala," pochválila svěřenkyni Hejková. "Byly to nervy, protože to pro nás mohlo skončit zle. Ale o to více ta výhra těší," dodala.

Euroliga basketbalistek - 11. kolo

Skupina C:
ZVVZ USK Praha - Novi Záhřeb 91:88 (27:19, 50:47, 69:68)
Nejvíce bodů:
Vítečková 21, Vaughnová 18, Burgrová 16, Brunsonová 10 - Williamsová 24, Mandirová 18, Vrdoljaková 16, Mitchellová 14. Fauly: 18:22. Pět chyb: 25. Bedalovová (Záhřeb). Trestné hody: 21/15 - 18/12. Trojky: 6:8.

Polkowice - Jekatěrinburg 67:85