Basketbalista Špaček dostal za úder pěstí po odvolání trest na 4 duely

Snímek po extempore mezi Janem Špačkem ze Svitav a na zemi ležícím Lukášem Kotasem z Pardubic. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

2 2016
Basketbalista Jan Špaček ze Svitav, který v sobotním ligovém utkání s Pardubicemi udeřil protihráče Lukáše Kotase, si neměl dle verdiktu disciplinární komise zahrát v šesti zápasech, a měl navíc zaplatit pokutu 19 tisíc korun. Po odvolání však došlo k přehodnocení skutku a snížení trestu na čtyři zápasy.

Špaček se provinil v derby s Pardubicemi, když ho ve třetí čtvrtině Kotas zezadu podrazil. Svitavský křídelník vstal a udeřil soupeře pěstí do obličeje. Následně se strhla mela, při které Špačka držel pod krkem pardubický kapitán Radek Nečas.Celý incident skončil vyloučením Špačka, Nečase a dvou pardubických hráčů, kteří se do potyčky zapojili z lavičky.

„Nehezká akce hráče Špačka velice nezapadá do sportovního prostředí, a proto jsem mu zastavil činnost na šest utkání nepodmíněně. Toto chování na hřiště nepatří. Je to mimo obzor mého chápání. Chápu, že hráč mohl být frustrován jak tím, že se mu v utkání nedařilo, tak tím, že ho hráč Kotas nějakým způsobem podtrhl, ale tohle na hřiště skutečně nepatří,“ řekl v prohlášení disciplinární ředitel soutěže Pavel Hlaváček, který využil článek v řádu, podle kterého mohl udělit trest až na deset utkání nepodmíněně s pokutou až 50 tisíc korun.

Strkanice mezi basketbalistky Pardubic a Svitav

Po odvolání k řediteli soutěže Miloši Pražákovi byl však jeho čin přehodnocen na napadení protihráče bez vážnějšího zranění, za což je maximální výše trestu čtyři zápasy. Proto došlo ke snížení sazby.

Od Špačkovy odplaty se distancoval svitavský klub. „Jeho vina na celém incidentu je nesporná a takovéto chování není hodné profesionálního sportovce, který má jít svým chováním na hřišti i mimo něj příkladem,“ stojí v prohlášení klubu s tím, že po dobu trestu bude Špačkův plat věnován Dětskému centru ve Svitavách.

Trest se nevyhnul ani dalším dvěma aktérům. Nečas původně nesměl za divokou reakci hrát ve dvou zápasech, po odvolání se trest snížil na polovinu. Kotas má za nesportovní faul, který celý incident vyprovokoval, zastavenou činnost na jeden zápas. Oba musejí zaplatit 9500 korun.

Nečase, který zároveň vykonává funkci vedoucího národního týmu, se zastal kapitán reprezentace Jiří Welsch. Podle něj se zkušený pivot zachoval správně. „Kdybych si myslel, že udělal něco špatně, tak jako jeho přítel budu první, kdo mu to řekne. Já jsem mu ale řekl pravý opak - myslím si, že v dané situaci udělal to nejlepší, co mohl,“ prohlásil Welsch ma svém facebookovém profilu.

„Mohl do Špačka strčit a situaci tím ještě zhoršit. Mohl Špačkovi v impulsivní reakci jednu napálit a situace by se tak dostala úplně mimo kontrolu. Místo toho vzal Špačka do kravaty, odtáhnul ho stranou a v podstatě tím zabránil dalším strkanicím a problémům. Stopka za údajný „útok na hlavu soupeře“ je podle mého názoru absolutní nepochopení ze strany Disciplinární komise toho, co se na hřišti v takových momentech odehrává,“ dodal hráč se zkušenostmi z NBA.

Autoři: ,

31. 8. - 15. 9. (Čína)

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

Ukrajinci děkují Suprjahovi. Mají titul fotbalových mistrů světa do 20 let

Ukrajinští fotbalisté s trofejí pro mistra světa do 20 let

Ukrajina poprvé ovládla mistrovství světa fotbalistů do 20 let. V souboji finálových debutantů...

Kovář na rozcestí: může do Švýcarska, ale znovu ho nahlodává NHL

Jan Kovář slaví gól ve čtvrtfinále s Německem.

Kvůli NHL se loni vzdal lukrativní nabídky z KHL. Jenže v zámoří neuspěl. Po roce má před sebou...

Moje nejlepší sezona. Útočník Hertl vypráví o NHL, dovolené i svatbě

Český útočník ve službách San Jose Tomáš Hertl u puku během duelu se St. Louis

Hned po posledním zápase operace zlomeného prstu. Pak exotická dovolená na ostrově Bora-Bora, kde...

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě...

Další z rubriky

Velký, ale šikovný. Jak živel „Áda“ Pospíšil měnil basketbal

Jiří Áda Pospíšil (vpravo), Gustáv Hraška a Kamil Brabenec coby noví členové...

Do konce utkání zbývalo pár vteřin, brněnští basketbalisté ve své hale prohrávali o jeden bod a...

Po výhře s Bosnou modlení. Ať už se nikdo nezraní, přejí si basketbalistky

Česká basketbalistka Tereza Krakovičová (vlevo) přihrává Kamile Štěpánové.

České basketbalistky zakončily přípravný turnaj v Praze jednoznačnou výhrou 86:54 nad Bosnou a...

Že nepřijede LeBron? To mrzí, tvrdí Bohačík. Ale omluvenku mu uznal

LeBron James z LA Lakers se už v květnu chystá na novou sezonu.

České basketbalisty mrzí, že v americké nominaci na mistrovství světa chybí většina největších...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz