Basketbalový spor nekončí, stále tak není jasné, zda si například Španělé zahrají na olympiádě.

Basketbalový spor nekončí, stále tak není jasné, zda si například Španělé zahrají na olympiádě. | foto: AP

Nejistota trvá. FIBA a Euroliga se na spolupráci nedohodly

  • 0
Spor mezi Mezinárodní basketbalovou federací FIBA a Euroligou se zatím zažehnat nepodařilo. Obě organizace se sešly v úterý v Mnichově a jednaly o možné spolupráci. Návrh, že by druhou nejvyšší pohárovou soutěž Eurocup nahradila Liga mistrů, kterou chystá FIBA, však odsouhlasen nebyl.

I proto, že FIBA odmítla stáhnout sankce, které uvalila na 14 asociací a kluby kvůli podpoře Euroligy.

Vedení Euroligy navrhla, že by nadále řídila elitní evropskou soutěž, kterou by hrálo 40 klubů, a místo Eurocupu by se hrála Liga mistrů pod křídly FIBA. Výměnou za to požadovala zrušení všech sankcí uvalených na kluby a asociace a také nové podmínky účasti hráčů v národních týmech, zejména co se týče pojištění a kompenzací pro kluby.

Jak šel spor?

FIBA vs. Euroliga

Zasedání mezi FIBA a špiček Euroligy před několika dny předcházelo jednání klubů, na kterém byl schválen nejen zápasový plán další sezony Euroligy a Eurocupu, ale také se necelá čtyřicítka oddílů za Euroligu postavila.

„I přes konstruktivní postoj našich zástupců se obě strany nebyly schopné domluvit na tom, kolik klubů by se mělo podílet na elitní soutěži. FIBA také odmítla zrušit sankce,“ uvedl v prohlášení společnost ECA, pořadatel Euroligy.

„Prodiskutovali jsme řadu témat, ale bez výsledku. Obě strany si znovu projdou jednotlivá témata a znovu se sejdou dříve, než budou učiněny další kroky,“ cituje FIBA server Sportando.com.

ECA na schůzce zastupovali představitelé Fenerbahce Istanbul, Maccabi Tel Aviv, Olympiakosu Pireus, Realu Madrid a šéf Euroligy Jordi Bertomeu.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)