Greg Monroe z Detroitu se prodírá přes Jordana Crawforda (vlevo) a Martella

Greg Monroe z Detroitu se prodírá přes Jordana Crawforda (vlevo) a Martella Webstera (vpravo) z Washingtonu. | foto: AP

Oslabený Washington nastřílel pouhých 68 bodů, Veselý se podílel šesti

• 21
Basketbalisté Washingtonu Wizards mají za sebou nejméně povedený zápas v letošním ročníku NBA. Na palubovce podprůměrného Detroitu Pistons v pátek podlehli 68:100. Poražení dostanou šanci na domácí odvetu už v sobotu.

Celek z hlavního města USA postupně ztratil všechny čtyři čtvrtiny, v zápase ani jednou nevedl. Další solidní výkon Jordana Crawforda (20 bodů) zůstal příliš osamocen. Na straně vítězů o sobě dal nejvíc vědět nováček Andre Drummond, zapsal si 11 bodů, 14 doskoků a pět bloků.

Wizards nastoupili významně oslabení, hned šest mužů z jejich sestavy je zraněných. Kromě dlouhodobě absentujících Johna Walla, Trevora Bookera, A. J. Price a Trevora Arizy chybí i zkušený pivot Nené (další potíže s chodidlem) a nováček Bradley Beal (bolesti zad).

Toho částečně využil český hráč Jan Veselý. Dostal šanci na bezmála 26 minut, během nichž si připsal šest bodů; proměnil však jen tři z devíti střel a zahodil i oba trestné hody. Do kladných statistik se zapsal také jedním doskokem, jednou asistencí, dvěma zisky a jedním blokem, do těch záporných pak čtyřmi osobními chybami, ztrátou a třemi obdrženými bloky.

Hitem pátečního programu mělo být klání mezi New York Knicks a Chicago Bulls. A nezůstalo u příslibu. Domácí po přestřelce padli 106:110, přestože v poslední čtvrtině předvedli velkou stíhací jízdu a nastříleli 45 bodů. Pětadvacetibodový deficit však dokázali pouze korigovat. Tahounem vítězů byl Luol Deng, autor 29 bodů a 13 doskoků.

O vypjatosti duelu svědčí hned čtyři vyloučení. Domácí hvězda Carmelo Anthony (celkem 29 bodů) a její kouč Mike Woodson ve čtvrté části skončili pro dvě technické chyby. Předčasným odchodem do šaten vyvrcholila i srážka obrů - domácího Tysona Chandlera a hostujícího Joakima Noaha.

Velké nervy způsobilo fanouškům a tipérům rovněž utkání Bostonu Celtics s Milwaukee Bucks. Hosté do čtvrté části mířili s osmibodovými mankem, aby otočili a v poslední minutě vedli 88:81. Potřebných sedm bodů však Celtics zařídili a šlo se do prodloužení. V něm už znovu panovali Bucks, zvítězili po výsledku 99:94.

Vítěze táhl Monta Ellis s 27 body, ale dařilo se i podkošové sestavě - Luc Mbah a Moute ho doplnil 20 body a Larry Sanders 17 body a 20 doskoky. Boston se spolehl hlavně na Paula Pierce (35 bodů a 12 doskoků).

Nejdelší vítěznou sérii v NBA mají nyní Los Angeles Clippers. Jejich výhra nad Sacramentem Kings 97:85 je už jejich dvanáctou v řadě. Jedná se o klubový rekord. Z pestré sestavy osobností tentokrát vynikly ty nejvýraznější. Chris Paul stihl 24 bodů, 13 asistencí pět zisků, Blake Griffin má 21 bodů a 13 doskoků.

Zato Kings se na svou nejvýraznější postavu spolehnout nemohou: pivotman DeMarcus Cousins se o přestávce pohádal s trenérem Keithem Smartem a oznámil mu, že do druhé půle odmítá nastoupit.

O. J. Mayo se na palubovku Memphisu Grizzlies vrátil jako tahoun Dallasu Mavericks - a po několika hodinách odcházel jako hlavní poražený. Osobně zůstal jen na 10 bodech a jeho celek prohrál 82:92. Střelcem zápasu byl domácí Rudy Gay s 26 body, Zach Randolph mu sekundoval 17 body a 13 doskoky - svým dvacátým double-double této sezony.

Charlotte Bobcats jsou nejutrápenějším týmem v NBA, klopýtli už počtrnácté za sebou, v hale Golden State Warriors padli 100:115. Hvězdami duelu byli domácí David Lee (třetí triple-double v kariéře za 23 bodů, 11 doskoků a 11 asistencí) a Stephen Curry (27 bodů, osm proměněných střel za tři).

Dvouciferný počet porážek v řadě za sebou mají nově i New Orleans Hornets, v San Antoniu nestačili na tamní Spurs 94:99. Poražený celek se pokoušel táhnout nováček Anthony Davis s 18 body a 11 doskoky, na vítězné straně zářili hlavně Tony Parker (25 bodů) a Tim Duncan (15 bodů a 10 doskoků).

Philadelphia 76ers si nečekaně hladce poradili s hráči Atlanta Hawks 99:80, ukončili tak své pětizápasové čekání na výhru. Do dvouciferných střeleckých čísel se dostalo pět mužů z vítězného týmu, vévodil jim Evan Turner s 21 body. do sestavy Sixers se po čtyřzápasové absenci vrátil rozehrávač Jrue Holiday, zapsal si 11 bodů.

5. Golden State 27 18 9 66,7
6. Minnesota 24 13 11 54,2