ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dočkají se Češky? Startuje přípravný turnaj O cenu města Trutnova

 • 1
Basketbalistky Hradce Králové a Trutnova čeká od čtvrtka do neděle tradiční turnaj O cenu města Trutnova, hrát se bude jen týden před startem nového ročníku Ženské basketbalové ligy.

Pro obě rivalská družstva z kraje to bude generálka na ligovou soutěž, přitom pro Hradec druhý zápasový test, pro pořádající Trutnov první, ale i poslední.

Tradiční předzvěst startu ligové soutěže, která do Královéhradeckého kraji téměř každoročně přináší medailový úspěch, odstartuje už ve čtvrtek.

Netradičně mimo Trutnov, ale v Hradci, kam přijedou brněnské Žabiny. Hrát se bude v hale na Eliščině nábřeží od 17 hodin. „Podle rozlosování nám vyšlo, že bychom museli hrát v sobotu dvě utkání, proto jsme se s Žabinami i s pořadateli turnaje dohodli na tomto řešení,“ vysvětlil Miroslav Volejník, manažer hradeckého klubu.

O pohár města Trutnova

 •  skupina A:
  Lokomotiva Trutnov
  Piešťanské čajky
  Gorzów
 • skupina B:
  Žabiny Brno
  Ostrava
  Sokol Hradec Králové
 •  program turnaje:

čvrtek 19. 9.  (v Hradci Králové):
Sokol Hradec Králové - Žabiny Brno (17.00)
pátek 20. 9.  ( v Trutnově):
Trutnov -Piešťanské čajky (17.30)
Žabiny Brno - Gorzów (19.30)

sobota 21. 9. (v Trutnově):
Piešťanské čajky - Ostrava (12.30)
Gorzów - Hradec (15.30)
Ostrava - Trutnov (17:30)

v neděli 22. 9. (v Trutnově):
zápas o 5. místo (10.30)
o 3. místo (12.30)
finále (14.30)

Od pátku turnaj už proběhne tak, jak jsou basketbaloví fanoušci zvyklí, a to v podání šesti družstev, z nichž dvě přijedou ze zahraničí.

„Letos se sice neúčastní týmy, které hrají Euroligu, ale i tak je konkurence kvalitní,“ uvedl manažer trutnovské Lokomotivy Petr Kapitulčin.

Tuto kvalitu společně s českými zaručují dvě zahraniční družstva, jak slovenské Piešťany, tak polský Gorzów totiž do Krkonoš přijedou jako úřadující vicemistři svých zemí.

Trutnovský turnaj na konci tohoto týdne napíše už svoji dvacátou kapitolu. O tom, že v minulých letech přitahoval evropskou kvalitu, svědčí i to, že poslední český vítěz je v jejich kronice zapsaný k roku 2010, tehdejší 11. ročník vyhrál Valosun Brno. „I když družstva ze zahraničí svoji kvalitu mají, mohli bychom se letos dočkat znovu českých vítězek,“ myslí si Kapitulčin.

Pro Trutnov i pro Hradec, tradiční rivalské týmy, může být tato meta velkou výzvou. Hradecké Lvice totiž turnaj nevyhrály ještě nikdy, pořádající Trutnov pouze jednou, a to už v roce 2005.

Hradec půjde do turnaje ověnčen trofejí z turnaje v Ostravě, který minulý týden vyhrál v konkurenci domácího družstva, slovenských Košic a maďarského PINKK Pécs.

Trutnov nastoupí poté, co zatím pouze trénoval. „Zápasy nás čekají teprve nyní a bude to pro nás velká příprava. Nebude to jednoduché, ale rádi bychom alespoň jeden ze tří zápasů, které nás čekají, vyhráli. Povedlo se nám to v posledních letech vždycky,“ řekl Kapitulčin.

Trutnov: odchovankyně a Američanka pod koš

Kádr pro ligu s minimem změn oproti tomu z minulé sezony mají po kupě, od pátku budou poprvé zkoušet, na co to stačí.

Basketbalová Lokomotiva Trutnov na domácí turnaj vyrukuje s družstvem, které se podle jmen nebude příliš lišit od toho minulého. S jediným rozdílem: místo dvou Američanek bude mít v kádru jen jednu. „Odpovídá to finančním možnostem našeho klubu,“ uvedl jeho manažer Petr Kapitulčin.

Klub podle něj tento týden angažoval Bailee Korelle Cottonovou s jasným záměrem: „Vzhledem k odchodu loňských Američanek a ke zranění Terezy Šípové, která bude mimo asi až do prosince, jsme potřebovali hráčku pod koš.“

V osobě třiadvacetileté Cottonové ji klub získal a Američanka jako jediná narušuje domácí sestavu hráček, které všechny prošly trutnovskou mládežnickou základnou. Mladé dostanou šanci a uvidíme,“ uvedl Kapitulčin. Chybět v trutnovské sestavě bude zraněná Eva Skutilová.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)