Vojtěch Hruban (vlevo) z Nymburka míří ke koši USK Praha kolem Ondřeje Sehnala.

Vojtěch Hruban (vlevo) z Nymburka míří ke koši USK Praha kolem Ondřeje Sehnala. | foto: David Šváb / ERA Basketball Nymburk

Nymburk překvapení nedopustil, USK vzdoroval do půle. Číž má rekord sezony

• 3
Basketbalisté Nymburka si v 21. ligovém kole na domácí palubovce poradili 104:88 s USK. Středočeský celek tak soupeři oplatil listopadovou porážku, kterou Pražané ukončili přes dva roky trvající ligovou neporazitelnost šestnáctinásobných šampionů.

Nymburk na podzim v hale na Folimance šetřil řadu opor a USK podlehl 72:88. Středočeši tehdy prohráli po více než dvou letech a 93 výhrách za sebou. Od nečekané porážky ale úřadující mistři uspěli ve všech dvanácti ligových zápasech a dnes doma další překvapení nedopustili.

Pražané kvůli vynucené měsíční pauze zaviněné karanténou nastoupili v Nymburce už k šestému utkání během třinácti dní a s favoritem drželi krok jen v prvním poločase. „Byl to pro nás velmi těžký zápas a navíc byl šestým během dvou týdnů. Hráči jsou velmi unavení. Proto hráli všichni hráči z naší soupisky,“ řekl trenér USK Dino Repeša.

Ve třetím dějství si ale Nymburk vypracoval patnáctibodové vedení a bylo rozhodnuto. Velkou měrou se na tom podíleli Lukáš Palyza a Retin Obasohan, kteří byli s 21 body nejlepšími střelci zápasu. V dresu USK, které prohrálo potřetí za sebou a v tabulce mu patří páté místo, zaznamenal 20 bodů Domagoj Proleta.

„USK nás v prvním poločase donutilo hrábnout si hlouběji, než jsme zvyklí a to je pro nás do budoucnosti dobře,“ uvedl Palyza. „Po lehkém průvanu v šatně jsme do druhého poločasu vkročili správně. Výkon byl diametrálně jiný. Byli jsme rychlejší, tvrdší a agresivnější,“ dodal.

Adam Číž pomohl Kolínu 17 asistencemi k triumfu na prostějovském hřišti Olomoucka 94:87, jedná se o rekord sezony a druhý nejlepší výkon ligové historie. Vévodí Michal Čarnecký s 19 asistencemi.