Michal Norwa (ve žlutém) z Olomoucka útočí kolem Vlatka Graniče z Kolína.

Michal Norwa (ve žlutém) z Olomoucka útočí kolem Vlatka Graniče z Kolína. | foto: Radek Váňa / BK Olomoucko

Basketbalisté Olomoucka vrátili poslednímu Kolínu říjnovou prohru

• 0
Basketbalisté Olomoucka oplatili Kolínu porážku z prvního vzájemného utkání a v domácí odvetě v 17. kole NBL zvítězili 104:77. První zápas v novém roce náramně vyšel nejužitečnějšímu hráči minulé sezony Javontemu Douglasovi, kterému chyběla jediná asistence k tomu, aby poprvé v české lize dosáhl na triple double.

Americký pivot zaznamenal vedle devíti finálních přihrávek také 18 bodů a 10 doskoků, navíc i pět zisků. Střeleckým lídrem domácích byl s 21 body další americký hráč Malik Morgan, autor pěti trojek.

Navzdory jasnému vítězství nebyl trenér Predrag Benáček úplně spokojený. „Zvládnout zápasy, které jsou papírově dopředu jasné, bývá obtížné. Nám se to podařilo, ale jsme schopni hrát mnohem lépe. Nelíbila se mi první čtvrtina. Kluci si uvědomovali, že soupeř není nejsilnější, a hráli na půl plynu,“ řekl domácí kouč.

V týmu hostů se Douglasovi vyrovnal univerzálním výkonem kapitán Adam Číž. S 16 body byl nejlepším střelcem, přidal po osmi doskocích a asistencích, čtyři zisky a soupeři se na něm dopustili devíti faulů. Jedenácté porážce posledního celku tabulky za sebou ale nezabránil. Kolín v lize porazil naposledy právě Olomoucko na konci října.

„Domácí hráli se zataženou brzdou a pohodlně to stačilo. Polovina naší sestavy vypadala, že přijela jenom na výlet. Pro mě je to neakceptovatelné a vyvodím z toho závěry,“ zlobil se kolínský kouč Pavel Beneš.

Třetí Svitavy vydřely vítězství 107:102 v Hradci Králové. Favorizovaní hosté v poslední čtvrtině téměř ztratili patnáctibodový náskok, Královští Sokoli se přiblížili až na 86:88, ale v závěrečné přestřelce obrat nedokonali.

Nejlepším střelcem byl svitavský Geno Crandall s 24 body. V domácím týmu s výjimkou šesti bodů skórovali pouze hráči základní pětky, každý dal minimálně 15 bodů a Djordje Tresač s Pedjou Stamenkovičem 23.

Vicemistrovský Děčín udolal 82:79 domácí Brno zejména zásluhou povedené druhé čtvrtiny, kterou vyhrál 30:7. Domácí Davell Roby i děčínský Tomáš Pomikálek dali po 24 bodech.