Lamb Autrey se s pardubickými fanoušky raduje z ligového bronzu.

Lamb Autrey se s pardubickými fanoušky raduje z ligového bronzu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Autrey i další opory zůstávají v Pardubicích. Zbývá podpis Walla

  • 0
Pro pardubické basketbalové fanoušky je tohle příjemná zpráva. Úspěšný tým z uplynulé sezony by měl prakticky ve stejném složení pokračovat i v té příští; posledním, kdo ze stávajícího kádru vyjednává o smlouvě, je křídelník Wall. Klub kromě toho vábí ještě jednu posilu.

Do Evropy? Ano, ale jen bez finančního rizika

Do konce června chtějí mít definitivně jasno. Šéfové pardubického basketbalového klubu stále shánějí prostředky na evropské poháry, do kterých by chtěli naskočit po čtyřech letech, a předseda představenstva BK JIP Pavel Stara neskrývá, že je to „fuška“.

„Předpokládali jsme, že to půjde snáz. Nebavíme se o desítkách milionů. Myslím, že na sportovním trhu je v tomhle směru v Pardubicích díra. A my jsme v posledních letech ukázali, že na to jsme připraveni. Teď už i zázemím a podobně. Věcí, které hovoří pro, je hodně. Uvidíme. Pořád je velká šance, že se to podaří,“ věří manažer. „Nechceme se tím ale ohrozit a kvůli splnění snu se dostat do nějaké finanční tísně. Musí to být koncepčně podporované municipalitou; není to jen o výši dotace,“ dodává.

Účastí v poháru by Pardubice mimo jiné chtěly nabýt mezinárodní zkušenosti, které jim letos scházely v semifinále proti mnohonásobným mistrům z Nymburka. „Je to poslední logický krok. Pro hráče by to byla další motivace; odcházeli by od nás s tím, že vědí, kde je evropský basketbal. Tam by měla být dlouhodobě pozice Pardubic,“ soudí Stara.

Mužstvo, jež se přes sérii zranění a změnu hlavního kouče v průběhu sezony letos prokousalo k vítězství v Českém poháru a k bronzové medaili v nejvyšší soutěži, zůstává de facto pohromadě.

V první řadě: mladá trenérská dvojice Levell Sanders-Tomáš Bartošek podepsala na dva roky. Nové smlouvy mají také klíčové opory Autrey, Pandula i kapitán Kotas; pokračuje též talentovaný Škranc, jehož si klub zavázal nezvykle dlouhým pětiletým kontraktem, a Příhonský, který ročník končil mezi zraněnými a čeká ho plastika předního křížového kolenního vazu.

Generálnímu manažeru Martinu Markovi tak zbývají, pokud jde o hráče, v zásadě dva úkoly: dotáhnout prodloužení smlouvy amerického křídelníka Jobiho Walla a také přivést jednoho hráče, zřejmě rovněž zahraničního, na pozici 2, tedy koncového rozehrávače.

„Jobi od nás dostal nabídku, je prioritou ho udržet. Je to předmětem jednání,“ avizoval Marek. Ale hned dodal: „Rozpočet je jen jeden. Připravujeme se i na alternativu, že by dál v Pardubicích nebyl.“

Aktuální tým Pardubic

Rozehrávači (smlouva do):
Lamb Autrey* duben 2017
Viktor Půlpán červen 2017 (uplatněna opce)
Josef Potoček květen 2017
Josef Příhonský* červen 2017
Lukáš Kotas* květen 2017

Křídla
Dušan Pandula* červen 2018
David Škranc* červen 2021
Tomáš Šoukal červen 2017 (uplatněna opce)

Pivoti
Radek Nečas červen 2017
Kamil Švdrlík červen 2018
Ondřej Kohout červen 2017 (uplatněna opce)
Karel Formánek květen 2017
Martin Roub květen 2017

* nové smlouvy

Potřebu posílit ofenzivu z větší vzdálenosti podle Marka vyvolaly některé zápasy v základní části, které Východočeši zbytečně ztratili. Vinou toho pak vstupovali do play-off až z páté příčky a na finále mohli vzhledem k semifinálovému soupeři z Nymburka zapomenout.

„Naše hra z perimetru byla v první polovině soutěže postavená na ‚Ellovi‘ (Sandersovi) a Dušanu Pandulovi, ve druhé na Lambu Autreym a opět na Dušanovi. Rádi bychom získali útočně laděného hráče na křídlo. Máme pár jmen, jakmile někoho podepíšeme, budeme o tom informovat,“ uvedl Marek.

Management si hodně slibuje také od pivota Ondřeje Kohouta, na nějž využil opci. Kohout se letos kvůli úrazům nestačil ani pořádně rozehrát. „Když bude zdravý, má toho hodně před sebou, je to pořád mladý hráč. Individuálně hodně pracuje s kondičním trenérem, má trénink každý den,“ sdělil Marek.

Bohunický úřaduje v mládeži

Pardubická basketbalová mládež, ověnčená z předchozích let i z letoška řadou cenných kovů, dostane od léta nový impuls. Vlastně už ho dostala. Novým šéftrenérem místního Vrcholového sportovního centra mládeže (VSCM) se zanedlouho oficiálně stane bývalý kouč mužů Dušan Bohunický, který se již naplno „obul“ do práce.

„Slibujeme si od toho, že si do této funkce přenese trenérský kredit a zápal, se kterým se do mládeže zapojoval už jako kouč A-týmu,“ připomněl manažer mládeže BK Synthesia Pardubice Josef Potoček roli Bohunického v projektu „Golden Talents“. „Momentálně se již snaží se stejnou vervou manažovat naše nejvyšší mládežnické týmy pro příští sezonu.“

VSCM, které Pardubice dostaly přiděleny společně s dalšími třemi tuzemskými kluby (Nymburk, USK Praha a Brno), v Pardubicích funguje už tři roky. „Jeho statut byl ale trochu pozměněn. Požaduje se, aby se s hráči pracovalo až do věku 23 let. To nám přineslo možnost hrát 1. ligu, druhou nejvyšší soutěž,“ řekl Potoček. Právě v ní se dostane velkého prostoru i mladým hráčům na hraně „áčka“, jako jsou pivoti Karel Formánek a Martin Roub.

„Opíráme se o čtyři trenéry-profesionály,“ podotkl Potoček. Klub již delší dobu spolupracuje s dalšími oddíly v širším okolí, například s Holicemi, Přeloučí, Chrudimí, Vysokým Mýtem nebo Litomyšlí. „Talenty z těchto klubů získáváme už v nejnižších mládežnických kategoriích, ale ještě je nepřevádíme pod sebe. Necháváme je vyzrávat v mateřských klubech. Nabízíme jim však tréninkový proces v Pardubicích či regeneraci. Máme tu i atletického trenéra a fyzioterapeuta,“ konstatoval Potoček.

Ve vyšším věku pak tito hráči mohou přispět k pardubickým útokům na medaile. „Výsledky jsou myslím famózní. Třeba mladší dorostenci mají osm titulů za posledních 15 let,“ vyzdvihl manažer.