Loňské problémy s achilovkami? Pořád jsem věřila v zázrak, říká Hejnová

Zuzana Hejnová před Diamantovou ligou v Monaku. | foto: Martin Růžička

18 2019
Před rokem se trápila. Namožené achilovky jí nedovily trénovat tak, jak by sama chtěla. Občas měla dokonce problém se jen postavit na nohu a sezonu ukončila hned po nepovedeném mistrovství Evropy v Berlíně. Letos je všechno jinak. Časem 54,11 z Diamantové ligy v Lausanne se Zuzana Hejnová řadí na čtvrté místo světových tabulek. „Vždycky jsem věřila tomu, že pořád můžu běhat rychle,“ říká.

Už zase létáte přes překážky. Jaké to je?
Je to určitě dobrý pocit. Dlouho jsem to nezažila, tak je zase fajn být tam, kde jsem byla dřív.

Zažíváte velkou psychickou úlevu po té loňské bolavé sezoně?
Já jsem i během přípravy byla pořád taková pokorná. Netušila jsem, jak to půjde, protože ta minulá sezona byla opravdu špatná. Příprava proběhla sice dobře, ale to je něco jiného než závody. Čekala jsem, jestli to bude dobré i na nich. A potvrdilo se, že jsem připravená dobře, jen se musím vyzávodit. Oddechlo se mi.

Jak psychicky náročné loni bylo nevzdat se? Když vás občas bolelo jen se postavit.
No bylo to hrozné, strašné. Já jsem ale ten typ člověka, který se nerad vzdává. Pořád jsem věřila v nějaký zázrak, že se třeba ještě nějak zmátořím. Na mistrovství Evropy v Berlíně mě to ale bolelo hodně, nedařilo se mi a říkala jsem si, že už to nemá dál smysl. Že s takovou bolestí nemá smysl dál běhat. Proto jsem raději ukončila sezonu a dala se pořádně do kupy, což i teď nese ovoce. Dala jsem tomu zranění delší klid a větší péči. Díky tomu pak příprava proběhla v pořádku.

Zuzana Hejnová před Diamantovou ligou v Monaku.

Měla jste i myšlenky na úplný konec?
To mě asi ještě nikdy nenapadlo. Vždycky jsem věřila tomu, že ještě můžu běhat rychle, že mě akorát limituje ta bolest. Je jasné, že člověk vždycky trochu pochybuje. Říkala jsem si, jestli budu ještě vůbec někdy schopná běhat bez bolesti. Jestli budu schopná připravit se na takovou výkonnost, na jakou jsem byla zvyklá. Takové pochybnosti jsem měla, ale že bych to vzdala úplně, to mě ani nenapadlo.

Věřila jste, že když budete zdravá, pořád můžete běhat rychle? To vás pohánělo?
Přesně tak. Když jsem loni byla schopná běžet čtvrtku za 56 vteřin skoro jen po jedné noze, kdy to bylo fakt příšerné, tak jsem věřila, že až budu zdravá, musím určitě běhat o dost rychleji.

Což se letos taky potvrdilo. Na zmíněném šampionátu loni v Berlíně zazněla i určitá kritika ohledně nedostatku fyzioterapeutů během sezony. Změnilo se něco?
Změnilo se jen to, že teď tady v Praze mám na tři týdny fyzioterapeutku z Afriky, která se o mě každý den stará a udržuje mě zdravou. Je to fyzioterapeutka, ke které chodím, když jsem na soustředění v Africe, tak jsem ráda, že ji tady mám, je to zároveň i kamarádka. Určitě je to problém, protože když člověk nemá v té námaze adekvátní péči, těžko se udržuje zdravý. Pro mě je i tohle obrovská pomoc.

Po těch třech týdnech se vrátí zpátky a až do mistrovství světa se neuvidíte?
Vrací se zpátky, ale říkala, že mě dá pořádně dohromady a mohlo by to vydržet až do mistrovství. Ale je otevřená i tomu, že by přijela na šampionát, což bych musela zjistit, jestli by bylo možné, aby tam se mnou byla.

Momentálně je to ale tak, že vás nic nebolí?
Teď mě fakt nic nebolí, což musím zaťukat. Je to zvláštní, ale užívám si to. Ke každému tréninku přistupuju opatrně, hodně se rozcvičuju, abych něco nepodcenila, ale zatím to je všechno v pořádku.

Takže takový opatrný optimismus.
Přesně tak.

Jak těžké bylo dostat se zpátky do hledáčku Diamantových lig? Do Osla to ještě nevyšlo.
Po určité pauze je vždycky těžké dostat se zpátky do toho kolotoče. Musíte pořád předvádět stabilní výkony a když na rok vypadnete, ředitelé mítinku neví, jak na tom jste. Naslibují dráhy někomu jinému a my jich máme jen osm, takže jsou hodně rychle zaplněné. Teď už to každopádně problém není. Vždycky to závisí na výkonnosti a pak je tady spousta dalších vlivů, které člověk neovlivní.

Třeba manažeři.
Jasně, třeba tlak manažerů. Když má manažer deset dobrých lidí, snáz se mu jedná, než když jsem sama.

S časem 54,11, kterým jste se v Lausanne zařadila na čtvrté místo světových tabulek, už ani vy nemáte nouzi o pozvánky, je to tak?
To jo, teď už je to v pohodě. A hlavně, závodím momentálně i kvůli tomu, abych měla body na finále Diamantové ligy. Možná by to stačilo už teď a ani bych nemusela o víkendu do Londýna, ale já to tam mám ráda. Je to pro mě poslední závod úvodní části sezony, než přijde další tréninkový cyklus a další starty.

Co vám první část sezony ukázala? Kde máte ještě rezervy?
Musím určitě zapracovat na rychlostní vytrvalosti, abych si mohla dovolit rychleji to rozběhnout. To je základ. Kondici mám dobrou, na konci mi to běží, ale musím zapracovat na té rychlostní vytrvalosti.

Vaše trenérka Dana Jandová říkala, že by to chtělo rozběhy zrychlit.
No, chtělo by to, ale ono se to hodně špatně trefuje. Teď v Monaku (na Diamantové lize) jsem to rozběhla rychleji než normálně a zase jsem neměla tolik sil na konci. Chce to trefit něco mezi, což je strašně těžké – trefit dvě desetiny. To vám musí sednout.

Dá se to vůbec natrénovat?
Je to spíš o tom závodě, kdy vám to sedne. Na tréninku to nenatrénujete, protože na tréninku stejně nikdy neběhám celou čtvrtku překážek. Maximálně třeba do osmé překážky a nikdy to není stejné jako v závodě. Až ten vždycky ukáže.

Zuzana Hejnová (vlevo) dobíhá do cíle a už ví - stala se mistryní světa-

ROK 2015. Zuzana Hejnová (vlevo) dobíhá do cíle a už ví - stala se znovu mistryní světa.

Současná sezona hodně připomíná tu z roku 2015, kdy jste se stala podruhé mistryní světa. Skoro každým závodem jste rychlejší. Bude to pokračovat?
Uvidíme. Doufám, že se ještě budu zlepšovat, je na to spoustu času. Běhám momentálně takové časy, na které teď mám. Trénink je postavený tak, abych běhala nejrychleji na konci září na mistrovství světa. Kdybych teď běžela o hodně rychleji, bylo by něco špatně. Jsem na správné cestě.

Kam až může vaše forma vystoupat?
Budu spokojená, když poběžím pod 54 sekund. 53,80, 53,60, to bude vysoko.

Znovu, už tradičně se vám daří v liché sezoně. Čím to je, že jste taková specialistka?
(smích) Abych pravdu řekla, tak nevím. Ale měla jsem to takhle už odmala. V roce 2003 jsem vyhrála v dorostenkách, 2005 mistrovství Evropy juniorů, v roce 2007 se mi taky dařilo, to už jsem byla na dospělém světě. Těžko říct, čím to je. Asi si vždycky potřebuju jeden rok odfrknout a další rok mi to jde dobře. Ale není to úplně pravidlo, i v roce 2012 se mi dařilo. Každopádně pro mě je mistrovství světa vždycky velká motivace. 

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Slavia - Bohemians 4:0, výhra i s náhradníky, tři góly ze standardek

ČTYŘI GÓLY, ČTYŘI STŘELCI. Vysokou výhru Slavie nad Bohemians ještě stvrdil v...

Slávističtí fotbalisté se na odvetu posledního předkola Ligy mistrů proti Kluži naladili pohodovým...

Siniaková vydřela semifinále v Bronxu, Muchová strhující bitvu prohrála

Kateřina Siniaková na turnaji v Torontu

Dvě velké čtvrtfinálové bitvy na turnaji v Bronxu svedly české tenistky. Uspěla jen Kateřina...

Australany nadzdvihl rekordní mač s basketbalisty USA. Ozval se i Crowe

Zachmuřený Russell Crowe v hledišti při basketbalovém utkání mezi Austrálií a...

Nejvyšší návštěvu na basketbalovém utkání v australské historii přilákal v Melbourne souboj domácí...

Porážka po 13 letech a 78 vítězstvích. Američtí basketbalisté prohráli

REKORDNÍ SÉRIE SKONČILY. Američtí basketbalisté po sérii 78 vítězství a téměř...

Ta série trvala téměř 13 let, během nichž američtí basketbalisté navršili rekordních 78 vítězství....

Čtyři góly norma. Slavia, Příbram i Karviná se svými soupeři zametly

DALŠÍ VÍTĚZSTVÍ. Fotbalisté Slavie potvrdili první místo v tabulce jasným...

Fotbalová liga nabídla jednoznačné výsledky. Suverénně vedoucí Slavia zametla s Bohemians 4:0....

Další z rubriky

Vadlejch a Holuša se chystají na Diamantovou ligu do Birminghamu

Jakub Vadlejch se připravuje na hod na mistrovství republiky v Brně.

Oštěpař Jakub Vadlejch a mílař Jakub Holuša se chystají na další mítink Diamantové ligy, který se...

Osudná diskvalifikace štafety. Šéf atletů hodnotí bitvu o Superligu ME

Lada Vondrová (vlevo) při běhu na 400 metrů na mistrovství Evropy družstev v...

Bydhošť (Od našeho zpravodaje) Bylo to až neuvěřitelně dramatické počítání. Tři disciplíny před koncem dělilo Česko a Ukrajinu v...

Dálkař Juška má únavovou zlomeninu v nártu, sezona mu skončila

Český dálkař Radek Juška na Memoriálu Josefa Odložila

Pro dálkaře Radka Jušku kvůli zranění předčasně skončila letošní atletická sezona. Český rekordman...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ KONTROLOR KVALITY – CENTRUM PLZNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz