Zlatá tretra míří mezi atletickou elitu

Praha - České atletické mítinky se dostávají mezi elitní světové akce. Ostravská Zlatá tretra a pražský Memoriál Josefa Odložila budou v příštím roce součástí Grand Prix. Ostravský mítink byl dokonce navržen pracovní skupinou Mezinárodní atletické federace (IAAF) do kategorie Super Grand Prix, což bude po reorganizaci soutěže druhá nejvýznamnější skupina mítinků po Zlaté lize. Pražský podnik by měl mít státu Grand Prix II, tedy čtvrté kategorie GP.

Schválení těchto návrhů pracovní skupiny Radou IAAF na listopadovém zasedání v Monte Carlu je podle ředitele atletického svazu Františka Fojta už jen formalitou.

Při finále Grand Prix v Paříži bylo dohodnuto pyramidové rozdělení jednodenních závodů IAAF. Šest mítinků Zlaté ligy (Oslo, Paříž, Řím, Berlín, Curych, Brusel) následuje osmička pro Super Grand Prix a Ostravští se ocitli ve společnosti renomovaných pořadatelů z Lausanne, Stockholmu, Londýně, Eugene (USA), Sheffieldu, Dauhá (Katar) a dalšího nováčka Madridu. Zbylé dvě kategorie čítají vždy více než deset mítinků; Odložilův memoriál byl zařazen do stejné skupiny například s Bratislavou, Sevillou, Nice či Melbourne.

Oba české mítinky měly ještě letos status Evropské atletické asociace (EAA) a Zlatá tretra, jejíž hlavní hvězdou v letošním roce byla americká sprinterka Marion Jonesová, tedy učinila nebývalý skok přes dvě kategorie. "To za normálních okolností trvá tři roky," poznamenal Fojt.

"V případě Ostravy se ovšem jedná podle pracovní skupiny o výjimečné řešení, platné jeden rok. Potom dojde k dalšímu vyhodnocení," upřesnil ředitel svazu. "Bylo přihlédnuto k vynikající úrovni mítinků a k vysoké mezinárodní prestiži nejlepších českých atletů, ale je to i výsledek diplomacie," vysvětloval předseda svazu Karel Pilný.

Pořadatelé obou českých mítinků ještě musejí určit termíny. IAAF podle Fojta předběžně nesouhlasí s předběžnými: Ostrava 12. června, případně 11. června a Praha 15. července, případně 17. června. "IAAF požaduje, aby se oba konaly v jiném červencovém termínu nebo na začátku srpna," dodal Fojt.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)