Zázračný sprinter Bolt omezil i kriminalitu. Co ještě změní?

Usain Bolt | foto: AP

18 2009
Třikrát vyhrál olympiádu i mistrovství světa. Je světovým rekordmanem ve třech disciplínách. "Byla to nádherná, fantastická sezona," bilancuje Usain Bolt. Podívejte se, co všechno za tento rok dokázal změnit a co ještě v budoucnosti změnit může.

Co už Usain Bolt změnil

Posunul hranice lidských možností Stačí dva údaje: 9,58 na 100 metrů a 19,19 na 200 metrů. Vlastní světové rekordy zlepšil vždy o 11 setin! Při stovce dosáhl maximální rychlosti 44,7 km/h. Byl magnetem na diváky. Takovou superstar atletika nikdy neměla.

"Bolt je dnes Lewisem a Johnsonem dohromady," říká manažer Alfonz Juck. Kde závodil, bylo plno. "Přitahuje lidi tím, že je celebritou, které se dá dotknout, přátelskou, vstřícnou. Není hvězdou typu Beckhama, k níž se obyčejný smrtelník nedostane."

Změnil financování atletiky. Nejvyšším startovným v historii atletických mítinků bylo 100 tisíc dolarů pro Carla Lewise. Bolt si letos řekl o 250 tisíc za každý start – a dostával je. Za rok to patrně bude 300 tisíc.

"Okrádá" tím ostatní atlety. "Šéfové mítinků ho chtějí za každou cenu. Co zaplatili jemu, museli ušetřit na startovném dalších hvězd," líčí Juck. "Třeba Tyson Gay umí stovku za 9,71, přesto je v porovnání s Boltem se svými příjmy někde v koutku."

Obohatil firmu Puma. Bolt je reklamou k nezaplacení. Pro názornost: Jen kvůli němu vysílala televize NBC během mistrovství světa v Berlíně tříminutový rozhovor s šéfem firmy Puma.

Za takovou publicitu by jindy firma vydala miliony. Boltova série sportovní obuvi šla na dračku. "Prodej stoupl i u nás, i když o kolik nedokážeme říci," říká Jan Kryšpín, mluvčí Pumy v Česku.

Usain Bolt - světový rekord na 200 metrů

Podmanil si mediální svět. Najednou platilo: jakákoliv, byť sebenesmyslnější zpráva o Boltovi, je žádaná. Příkladem je nedávný článek na internetovém magazínu spikesmag.com: "Bolta porazila leopardice Sarah ze zoo v Cincinatti. Zvládla stovku za 6,13." Závratně stoupaly televizní kvóty. Curyšskou Weltklasse letos sledovalo jen ve Švýcarsku dvakrát více televizních diváků než loni.

Změnil Jamajku. Třem milionům spoluobčanů vzkázal: "Všechno je možné." Vlil naději do dětí z chudinských čtvrtí. "Celý národ čerpá z Usainových výkonů energii a odhodlání," říká premiér Bruce Golding. Zároveň díky Boltovi stoupá hrubý domácí produkt Jamajky.

"Zajistil nám obrovskou pozitivní publicitu po celém světě. Kvůli němu roste zájem turistů o naši zemi," dodává Edmund Barlett, ministr cestovního ruchu. Ročně přilétaly na Jamajku 3 miliony turistů, kteří zde utratily až 2 miliardy dolarů. Za rok má být toto číslo vyšší.

Omezil kriminalitu. Ano, i tohle dokázal. Jamajská metropole Kingston trpí vysokou kriminalitou, v roce 2005 tu bylo nejvyšší procento vražd na jednoho obyvatele na světě. "V srpnu, kdy Bolt závodil v Berlíně, však v centru Kingstonu opadlo násilí. Také politické strany se přestaly hádat," říká politický analytik James Moss-Solomon. "Dokonce i jindy tak agresivní řidiči městských minibusů se usmívali na ženy, co jim tančily přes cestu."

Co ještě Bolt změní?

Rekordům není konec."V nejbližších dvou letech Usainova výkonnost dál poroste," slibuje jeho kouč Glen Mills. Požaduje, aby Bolt ještě o 20 procent zesílil. "Pak budeme schopni velkých věcí." Kouč hovoří dokonce o času 9,40 na stovku a pod 19 vteřin na dvoustovku.

"Usain se učí rychle. Když jsme loni začínali se stovkou, říkal jsem si: Vzhledem k jeho výšce a problémům s koordinací nás čeká výstup na vysokou horu. Teď jsem překvapen, jak jsme daleko." Exmistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák se však obává: "Je otázkou, kdy se mu při takovém zatížení něco utrhne."

Ovládne 400 metrů? Bolt se zdráhá: "Čtvrtka moc bolí. Nejdřív na ni dojde po olympiádě v Londýně." Mills ho přemlouvá, nejradši by s ní začal hned v příští sezoně. Vždyť už coby šestnáctiletý ji Bolt uměl za 45,35.

"Jakmile se začne čtvrtce věnovat naplno, překoná světový rekord 43,18," věří manažer Alfonz Juck. "Nemusí kvůli ní ani zásadně měnit trénink, jen přidá pár delších úseků." Tomáš Dvořák nicméně upozorňuje: "Dlouhý uvolněný krok na čtvrtku má, ale nikdo zatím neví, jak zakyselený bude po dvoustovce."

Usain Bolt (vlevo) a Asafa Powell oslavují vítězství ve štafetovém závodu

Dálkařem jako Lewis a Owens. Ano, na to se chystá. Otázka opět zní kdy. "Zase tak brzy to nebude. Možná za pět let." Dálkařský exmistr světa Mike Powell ujišťuje: "Doletí na devět metrů." Což by znamenalo další světový rekord! Dvořák soudí: "Boltova rychlost je pro dálku velkým plusem, ale musí se ji naučit ovládat. Po půlročním tréninku může skákat za osm metrů. Jenže pozor, životnost dálkařů je omezená. Techniku se musíte naučit v telecím věku. Kdyby s ní začal až za pět let, může být pozdě."

Další výzva: hala. Nikdy v hale nezávodil. Změní to? Pod střechou se neběhá stovka, ale šedesátka. Při ní bude jeho pomalejší start větším handicapem. Přesto: na 60 metrech berlínské stovky měl mezičas 6,31, byl tedy rychlejší než Greene při světovém halovém rekordu 6,39.

Halové mistrovství světa hostí v březnu katarské Dauhá. "Nejsem přesvědčen, že do toho Bolt půjde," říká Juck. "Ví, že na šedesátce může přijít o neporazitelnost. Navíc by musel zásadně změnit přípravu. Nikdy nebyl v březnu v takové formě jako v srpnu."

Kde ještě nezávodil? Hry Commonwealthu a Diamantová liga, to jsou dva možné Boltovy vrcholy v příští sezoně, kdy se nekoná letní mistrovství světa. Hry  Commonwealthu však budou v Dillí až v říjnu, tou dobou odpočívá po sezoně.

Zato Diamantová liga IAAF, nový celoroční seriál 14 mítinků, s ním chce podepsat smlouvu za každou cenu. Pravda, Boltův manažer Simms se zdráhal. "Ale nakonec ho asi získají. Bez něj by s celým projektem snad ani nemohli začít," tvrdí Juck. Za částku, která možná přesáhne 2 miliony dolarů, se má upsat ke startu na 4–7 mítincích a bude i mediální tváří seriálu.

Autor:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Mandjeck chce rozvázat smlouvu se Spartou, na klub si stěžuje u FIFA

Sparťanští náhradníci: Jonathan Biabiany (zleva), Georges Mandjeck a Tal Ben...

Kamerunský reprezentant Georges Mandjeck si u Mezinárodní fotbalové federace FIFA stěžuje na...

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Další z rubriky

Hrubá léčí zranění, atletickému šampionátu v Brně hrozí ztráta hvězdy

Česká výškařka Michaela Hrubá v kvalifikaci halového ME v Glasgow

Největší tahák chystaného atletického mistrovství republiky v Brně se ztrácí v mlze. Hlavní tvář...

Atletice se věnuje jen pár měsíců. Přesto Kubelík patří k domácí elitě

Takhle se Eduard Kubelík (vpravo) řítil na dorosteneckém mistrovství republiky...

Ještě donedávna byl pro šestnáctiletého Eduarda Kubelíka sportem číslo jedna výhradně fotbal, ovšem...

Změnil image, ale past sklapla. Potrestaný ruský kouč trénoval atlety

Ruský trenér Vladimir Kazarin na archivním snímku

Doživotně suspendovaný ruský trenér Vladimir Kazarin přiznal, že navzdory zákazu dál připravuje...

Najdete na iDNES.cz