Barbora Špotáková | foto: Michal Růžička, MAFRA

Před sedmi lety vyhrála Špotáková v Pekingu. Připomeňte si snímky i píseň

  • 7
Magie čísel je někdy neúprosná: 21. srpna - to je nejenom výročí sovětské okupace, ale také datum, kdy oštěpařka Barbora Špotáková před sedmi lety vybojovala na olympiádě v Pekingu zlatou medaili. Na místo činu se česká atletka vrací právě teď a Peking se jí může stát opět městem zaslíbeným. V sobotu zde startuje světový šampionát. Zopakuje úspěch, jehož sedmileté výročí si právě připomínáme? To by Špotákové rozhodně nevadilo.

„Barbora prvním hodem v soutěži rovněž překonala 69 metrů a výkonem 69,22 byla za vedoucí Ruskou jen o 10 centimetrů. Abakumovová kontrovala ve čtvrtém pokusu, když se dostala i přes hranici sedmdesáti metrů - 70,78,“ psal před sedmi lety zpravodajský server iDNES.cz.

A text pokračoval: „Velké finále ale mělo teprve přijít. V šestých pokusech se zlepšila jen na sedmou příčku poskočivší Madejczyková, a tak před svým posledním hodem měla Špotáková jistotu stříbrné medaile. Ale hodnotu kovu si sama vylepšila a fantastickým hodem se dostala poprvé do vedení v soutěži. A definitivně. Ruska odpověď nenašla.“

Tohle vítězství bylo cenné o to víc, že přišlo v den výročí sovětské okupace, že Špotáková zvítězila posledním pokusem a i tím, že atletka dokázala ustát tlak, který na ni kladli novináři, fanoušci i odborníci.

Hudební skupina Tři sestry pak nelenila a složila píseň „Čtvrtá sestra“ právě o Špotákové.

I to byl dozvuk úchvatného závodu.

Barbora Špotáková se zlatou medailí
Barbora Špotáková líbá zlatou medaili
Medailistky olympijského závodu oštěpařek: Zleva stříbrná Ruska Abakumovová, vítězná Barbora Špotáková a bronzová Němka Obergföllová.

Oštěpařka Barbora Špotáková se zlatou olympijskou medaili.

Navíc v této ódě zazněla slova finského komentátora Antera Mertaranty, jenž triumf Špotákové oslavoval až freneticky. Tak freneticky, že se finština dostala do tohoto songu. 

A co teď? Napíše Barbora Špotáková další kapitolu pekingského příběhu?

Finále oštěpařek je na programu v neděli 30. srpna.

„Poperu se jako vždycky. Jedu zdravá, připravená, jsem bojovnice, nechám tam všechno. A uvidím, jak to dopadne,“ řekla Špotáková před odletem.

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou:

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)