Věčně (ne)úspěšný atlet potřebuje finále

5 2001
Praha - Skoro celé desetiletí se pere s nejlepšími. Od olympijských her v Barceloně v roce 1992 nescházel kladivář Pavel Sedláček na velké akci. Vždy však uvízl v osidlech kvalifikace. Před světovým šampionátem v Edmontonu doufal, že konečně mezi dvanáctku vyvolených pronikne. Opět s přehledem splnil limit, znovu se přiblížil metě elity - osmdesáti metrům. Jenomže... "V posledních týdnech šla forma domů, ozvala se bolavá záda, sice můžu normálně trénovat, ale zranění mi brání kvalitně házet," vysvětloval vrhač pražské Dukly. "Na mistrovství světa chci uspět, a pokud mi bude připadat, že nejsem dostatečně připravený, může se klidně stát, že nikam nepojedu," upozornil Pavel Sedláček.

Po loňské olympiádě v Sydney chtěl s atletikou praštit. Cítil formu, sezonní průměr naházených výkonů se šplhal hodně vysoko. V Austrálii vyloženě nezklamal, jenomže 75,33 metru bylo na finále málo. "Přitom jindy by takový hod stačil," litoval kladivář s osobním maximem 79,56 m. Takovouhle herdu schytalo jeho sebevědomí rok co rok.

Nejblíže se ocitl vysněnému boji o medaile vlastně na začátku, v roce 1993 na světovém šampionátu ve Stuttgartu. V kvalifikaci skončil třináctý, od finále ho dělila jediná příčka a 24 centimetrů. "Kdybych tehdy postoupil, všechno se mohlo odvíjet jinak," míní. Kdyby.

Potom s optimismem odjížděl na mistrovství Evropy, na další mistrovství světa, na další olympijské hry... Vracel se s prázdnou. Přitom jeho buldočí vytrvalost i neklesající výkonnost je obdivuhodná. Zkoušel všechno, například začal spolupracovat s psychologem.

"Jenomže já nejsem žádný nervák, spíš flegmatik. Můj problém není v psychice, ale v technice, i když obě věci možná souvisí. Nakonec jsme oba došli k názoru, že je naše spolupráce zbytečná," vyprávěl Pavel Sedláček.

Letos si řekl: dost. Dařilo se mu, limit splnil už v květnu, osobnímu rekordu se na Odložilově memoriálu přiblížil na 38 cm. "Já si však určil vlastní cíl, do mistrovství republiky jsem chtěl hodit osmdesátku. Nepodařilo se, děvětasedmdesát je sice pěkných, ale..." Stejně je optimista.

"Před mistrovstvím musím ještě hodit daleko, dobře vím, jak to na velkých akcích chodí, kvalifikace z nejlepšího výkonu sežere dva tři metry. O tom by mohly vyprávět jinačí hvězdy než jsem já," podotkl třiatřicetiletý obr.
 
Může si letos dovolit poslechnout hlas vlastního rozumu a pro nedobrý pocit ze své aktuální formy vypustit mistrovství světa? Vždyť potřebuje úspěch, musí cosi dokazovat. Musí.

Třeba sobě: "Je strašně těžké stále hledat novou motivaci. Absolvovat další náročnou zimní přípravu, další dřinu a připravit se na další sezonu." Zbavit se nálepky pouhého cestovatele. "Mojí statistiku mi pořád někdo připomíná."

Třeba jiným: "Určitý tlak pochopitelně cítím ze strany svého zaměstnavatele - Dukly. Vrcholový sport vyžaduje určité podmínky a špičkoví atleti je dostanou. Já mám sice stabilně vysokou výkonnost, ale chybí mi velký výsledek. Je pro mě nezbytný, v tomhle jsem realista."

Nyní bude čtrtnáct dní tvrdě trénovat a doufat, že se zdraví umoudří, poté ho ještě čekají závody. Do Edmontonu by odjel s většinou ostatních vrhačů 28. července. Závod na mistrovství světa pro něj po předchozích zkušenostech není moční můrou. "Těším se," říká Pavel Sedláček.

ÚČAST PAVLA SEDLÁČKA NA VELKÝCH AKCÍCH

1987: MEJ - kladivo (NM)
1992: OH - kladivo (kvalifikace)
1993: MS - kladivo (kvalifikace)
1994: ME - kladivo (kvalifikace)
1995: MS - kladivo (kvalifikace)
1996: OH - kladivo (kvalifikace)
1997: MS - kladivo (kvalifikace)
1998: ME - kladivo (kvalifikace)
1999: MS - kladivo (kvalifikace)
2000: OH - kladivo (kvalifikace)
2001: MS - kladivo (???)

Autor:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Fotbalová příprava: léto 2019

Adam Hloušek se poprvé v plzeňském dresu představil v přípravném utkání proti...

Nový ročník fotbalové ligy odstartuje už 13. července. Přinášíme kompletní přehled zápasů letní...

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Nestačí ti 1,5 milionu? Přihodíme. Při Tour se bojuje o šampiona Gira

Vedoucí muž italského Gira Richard Carapaz z Movistaru (vpravo) před startem...

Albi (Od našeho zpravodaje) Richard Carapaz pobývá během Tour doma v Ekvádoru, kde se v Andách ve výškách nad 2 000 metrů tvrdě...

Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

Lance Armstrong

Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom...

Další z rubriky

Mílař Friš si na univerziádě v Neapoli doběhl pro stříbro

Momentka z rozběhu patnáctistovky na mistrovství Evropy v Berlíně.

Atlet Jan Friš vybojoval na univerziádě v Neapoli v běhu na 1 500 metrů stříbrnou medaili. Student...

Změnil image, ale past sklapla. Potrestaný ruský kouč trénoval atlety

Ruský trenér Vladimir Kazarin na archivním snímku

Doživotně suspendovaný ruský trenér Vladimir Kazarin přiznal, že navzdory zákazu dál připravuje...

Čtvrtkařka Vondrová vybojovala na mistrovství Evropy do 23 let stříbro

Česká sprinterka Lada Vondrová.

Lada Vondrová získala na atletickém mistrovství Evropy do 23 let v Gävle stříbro v běhu na 400...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz