Straková prolomila české trápení

6 2005
Helsinky - Výškařka Iva Straková prolomila ve večerní kvalifikaci české trápení úvodního dne MS v Helsinkách a kvalifikovala se do pondělního finále. Koulař Stehlík, trojskokanka Kašpárková, kladivář Melich ani Libor Malina v kvalifikacích neuspěli. Jiří Mužík byl v rozběhu na 400 m překážek diskvalifikován.

Sedmá výškařka z halového mistrovství Evropy v Madridu Iva Straková zdolala v helsinské kvalifikaci 191 cm prvním pokusem a navzdory tomu, že neuspěla na 193 cm si účast v pondělním finále zajistila díky lepšímu zápisu .

Finále bude bez olympijské vítězky Jeleny Slesarenkové z Ruska, jež se během rozcvičování zranila a start v kvalifikaci vzdala.

Malinu limitovala achilovka

Diskař Libor Malina zůstal těsně před branami finále - výkonem 62,41 m skončil ve své kvalifikační skupině osmý a celkově třináctý, první nepostupující. K finále mu chybělo 31 centimetrů.

Přitom kvůli bolesti pravé achillovky téměř na šampionátu nestartoval. "Byl jsem fyzicky dobře připraven, třetí hod jsem skvěle trefil. Ale nohama jsem moc pracovat nemohl, strašně mě to bolelo," řekl.

Achillovka ho začala bolet tři dny před mistrovství světa. "Zřejmě jak jsem ulevoval levé noze," hledal příčinu. V předešlých měsících jej bolel levý kotník. Uvažoval dokonce, že na šampionát nepojede. "Ale chtěl jsem bojovat, zkusit to," řekl.

Dostal před závodem znecitlivující injekci. "Ale začala působit pozdě. Trpěl jsem a myslel jsem asi stokrát, že odstoupím," uvedl. Běhat prý může, ale nesnesitelné potíže mu činila otočka. "Měl jsem strach, abych si neublížil. Ale těch třicet centimetrů mě teď mrzí," připustil.

"Nechce se mi končit sezona. Snad to nebude nic vážného, snad to nebude šlacha, ale její pouzdro," přál si. Půjde na vyšetření, po sezoně zřejmě také na operaci levého kotníku.

Favorizovaný Virgilius Alekna z Litvy předvedl v kvalifikaci 68,79 metru, o šestý titul bude při svém osmém startu na světovém šampionátu bojovat v neděli bojovat i Němec Lars Riedel.

Mužík si přiveze titanové skoby

Český překážkář Jiří Mužík  na Helsinky dlouho nezapomene. V rozběhu zaspal na startu, na začátku cílové rovinky dokonce málem upadl, do cíle doběhl v podprůměrném čase 52,21 vteřiny a nakonec byl diskvalifikován!

Mužíkovi se stal při výběhu ze zatáčky "plůtek" ve vedlejší vnitřní dráze. Český rekordman o něj zavadil levým kolenem a rozsekl si nohu. Sice neupadl, ale doběhl beznadějně poslední. Bezprostředně poté putoval do ošetřovny a tam ho lékaři zaskočili sešívačkou a sedmi titanovými skobami, kterými mu jizvu sdrátovali.

"Docela mě dostali, když jsem viděl tu sešívačku, ale snad to nejsou blbci, ale profesionálové a vědí, co dělají," doufal, že nebude muset jít k českým doktorům na nové šití.

"V severských zemí se to dělá, už jsem se s tím setkal," uklidnil jej lékař českého týmu Petr Sikora. "Rozevírá se to po zahojení speciálními kleštěmi," vysvětlil.

Mužík i po kolizi bojoval, závod doběhl, neboť postupovala většina překážkářů. Jenže při kolizi dost vrávoral a vyšlápl do vedlejší dráhy, za což byl později i diskvalifikován. "Měl jsem se na to hned vykašlat, ale chtěl jsem běžet, kdyby někdo třeba upadl. Měl jsem vůli, i když jsem tam v dráze spíš plaval," líčil vicemistr Evropy z Mnichova 2002.

Až v cíli si všiml krvácející rány. "Rozšklebený to bylo hodně," pokrčil rameny.  Na šampionát odcestoval i přesto, že letos měl výkyvy formy, bolelo ho koleno a přípravu mu narušil úpal. "Cítil jsem životní formu, měl jsem na konci strašně sil, abych si je tam povodil," tvrdil.

První polovinu běžel lehce, do cílové rovinky vbíhal jako poslední. "Dvoustovku jsem běžel zadarmo, pak ale nevím, co se tam stalo. Najedou jsem se rozmáznul a všechno bylo v háji," řekl smutně dvojnásobný finalista ze šampionátů v Aténách a Edmontonu.

Zdá se, že sezona pro něj skončila. "Vypadá to na tři týdny," řekl Sikora. "A to jsem chtěl běžet v Curychu," zalitoval Mužík, že chtěl startovat na mítinku Zlaté ligy za dva týdny. "To asi padlo. Nevím, jak je možné, že jsem trefil překážku vedle v dráze. Je to neskutečné," nemohl tomu stále uvěřit.

Pouze dva běžci dosáhli pomalejších časů než český atlet, jeden z 33 soupeřů závod nedokončil. Nejrychlejší čas zaběhl hlavní favorit Kerron Clement z USA, který jako jediný pokořil hranici 49 sekund (48,98).

Stehlík věřil, že nemůže nepostoupit...

Petr Stehlík v koulařském sektoru výkonem 19,48 metru obsadil až osmnácté místo. K účasti ve večerním finále přitom stačilo předvést výkon 20,07, limit 20,25 pokořilo sedm atletů.

"Co k tomu říct," krčil rameny osmadvacetiletý Stehlík, svěřenec Jaroslava Brabce z Dukly Praha. Z kvalifikace neprošel na mistrovství světa potřetí za sebou, přitom ale letos dokázal již předvést 20,80 m. Na postup do finálové dvanáctky nes stačilo 20,07 metru. Dvanáctý muž z olympiády v Aténách skončil celkově osmnáctý.

"Chtěl jsem dát (limit) 20,25 hned prvním pokusem a jít domů," přednesl pak v rozhovoru s novináři svůj plán. Přesto se v úvodní sérii nedostal ani za 19 metrů. Při druhém pokusu jeho snahu přerušil start sedmibojařek na 100 metrů překážek. "Proto jsem nebyl koncentrovaný. Třetí jsem riskoval a nevyšlo to," litoval.

Formu prý muž s osobním rekordem 20,96 z loňské sezony cítil dobrou. "Šel jsem do toho sebevědomě. Dřív jsem měl kvalifikaci jako hlavní závod, ale dneska jsem si říkal, že mohu jít na půl plynu. Šel jsem do toho s tím, že nemůžu nepostoupit," přiznal, že závod podcenil. Domů poletí z Helsinek už v pondělí. "Aspoň tady nemusím strašit do konce," dodal.

Kašpárková se zlobila i smála

Šárka Kašpárková měla v kvalifikaci jediný platný pokus - 13,69 metru. A to na finále nestačilo. Ve své skupině skončila jedenáctá, celkově jednadvacátá.

Soutěž měla dohru u zeleného stolu po protestu španělské výpravy. Carlota Castrejanaová totiž v poslední sérii nezanechala stopu v plastelíně na odrazovém prkně, přesto byl její pokus označen za nezdařený, nicméně jej vrchník disciplíny změřil (14,20).

Rozhodčí námitku uznali a Španělka rázem mohla škrtnout dosavadní výkon 13,58, posunula se mezi postupující a odsunula Kašpárkovou do třetí desítky pořadí. Z finálové dvanáctky vypadla Běloruska Natalja Safronovová (14,09).

Před branami finále zůstala i Slovenka Dana Velďáková (13,84).  Limit 14,35 pokořilo osm závodnic, nejdál dolétla stříbrná z olympijských her Řekyně Hrysopiyi Devetzíová (14,74). Pouze jeden pokus absolvovala hlavní favoritka Taťjana Lebeděvová, která laboruje se zraněním. Výkon 14,15 Rusce nakonec se štěstím stačil.

Těsně před soutěží odřekla start olympijská vítězka Francoise Mbangová- Etoneová z Kamerunu.

Bývalá světová šampionka Šárka Kašpárková na sebe byla rozzlobená, prý neprodala to, co v ní bylo. Zatímco ale v minulých letech kvalifikační nezdary většinou oplakala, dnes nostalgii v srdci zvládla a usmívala se.

Že letošní sezona je její poslední, říkala už na jejím začátku. Atletický rok dokončí a definitivně poslední trojskok předvede 25. září při rozlučce v Havířově, kde s atletikou začínala a už nyní tam sezvala všechny kamarády.

"Tady se mi to ale nepovedlo, jsem na sebe dost nazlobená. Připravená jsem byla, ale neprodala jsem to," řekla po závodu. "Chybělo štěstí," litovala dvou přešlapů, při jednom z nichž by prý skok na finále stačil.

Na plochu nastupovala se zvláštními pocity, třebaže mezi elitou se pohybuje už od roku 1988, kdy skončila na MS juniorů ve skoku vysokém šestá. "Byla jsem trochu rozklepaná," přiznala.

Po první nervózním pokusu ji dvakrát rozhodil vítr. Pak už se mohla se soupeřkami pouze rozloučit. "Jenže z té mé generace už tady nikdo není, nebylo s kým se loučit. Žádná to tam asi nevěděla, neroztrubovala jsem to," prohlásila.

Prý už její rozhodnutí nikdo nezvrátí, okolí ji sice tlačí k tomu, aby ještě skákala, ale čtyřletá dcera Terezka a partner a kouč Michal Pogány chtějí, aby své tělo již netrápila. "Tělo už neslouží, jak by mělo. Michal je unavený a názor Terezky je pro mě také důležitý. Navíc riziko zranění je stále větší," pravila čtyřiatřicetiletá Kašpárková.

Na památku si dnes chtěla ze sektoru odnést značku na rozběh. "Ale nelíbily se mi," řekla.  Její kariéra se rozjela v roce 1989, kdy byla třetí ve výšce na juniorském ME. Do roku 1999 stačila vybojovat sedm medailí z velkých soutěží v trojskoku včetně bronzu z OH v Atlantě a titulu mistryně světa z Atén.

Tehdy skočila český rekord 15,20 metru. Pak ji ale začaly pronásledovat zdravotní problémy a na olympiádě v Sydney třikrát přešlápla. Pak se narodila Terezka. "Lépe načasované to ani být nemohlo," uznala Kašpárková.

Na památku si možná nechá tretry

Jenomže po porodu už se ke své bývalé výkonnosti nepřiblížila. "Ale nelituji toho," upozornila atletka, jež ještě letos nečekaně vybojovala čtvrté místo na halovém ME v Madridu.

"Ale je pravda, že ty poslední čtyři roky už jsem necítila takové to nabuzení, že jsem chtěla trhat tartan. Bylo to hlavně v hlavě," vysvětlovala si rozdíly ve své výkonnosti. "Formu ale chci ještě letos prodat," ujistila, že bude ještě závodit.  Už se ale prý těší, až přijde po sezoně domů, udělá si pořádek v novinových výstřižcích, utřídí si startovní čísla z velkých závodů, vyhází tretry a nepotřebné věci.

"Možná si jedny na památku nechám," přemítala. Na zimu se opět vydá na Kanárské ostrovy do La Santy, kam jezdila na soustředění. Ale už bez velké tašky. "Nebudu muset přemýšlet, jestli mám všechno," těšila se. "Mám to tam ráda, i Terezce se tam líbí," vysvětlila.

Už nyní má v hlavě plán, co bude v budoucnu dělat a čím se bude živit. Terezku povede ke všestrannosti ve sportu a společně s bývalou mílařkou Andreou Šuldesovou otevřou v Brně studio, jež se bude specializovat na hubnutí a boj proti celulitidě.

"A taky připravuji ten závod v Havířově. Tam mě dali základy a díky nim jsem měla atletiku ráda. Oslava bude až tam," uzavřela atletka.

Ani Melich neuspěl

Kladivář Lukáš Melich předvedl ve druhé sérii hod dlouhý 74,53 metru. Dlouho se zdálo, že by se do finálové dvanáct vejít mohl. Nakonec mu však postup o dvě příčky unikl, k postupu do finále mu chybělo 139 centimetrů.

Pátý junior z ME 1999 prý na výkon znamenající postup měl. "Byla to škoda, postup nebyl tak daleko. Rozhodně jsem na těch necelých 76 metrů měl," krčil rameny Melich, jenž letos přehodil o 36 centimetrů již 79 metrů a vytvořil si osobní rekord. "Jsem z toho výkonu trochu rozčarovaný," přiznal.

Ještě v poslední sérii bojoval o postup. Při odhodu cítil, že kladivo letí. Jenomže rozhodčí zvedl červený praporek. "Nebyl jsem si vědom přešlapu, nechal jsem si ten pokus proto změřit. Nakonec by to stejně nestačilo," dodal Melich.

Soutěž si nakonec užil. "Člověk vnímá ale hlavně sám sebe, tu atmosféru moc ne," vykládal. Neměl proč si dělat těžkou hlavu, že je poprvé mezi seniory na MS. "Není důvod, neměl jsem co ztratit. Byl to první závod," řekl.

Pouze Vadim Děvjatovskij z Běloruska přehodil v kvalifikaci osmdesát metrů (81,20), limit 77,50 překonali jen tři vrhači. Ve finále je Slovák Libor Charfreitag, jeho krajan Miloslav Konopka však ne.

Koulař Nelson slaví první velké zlato - čtěte ZDE

Nejrychlejší muž rozběhů na 400 m překážek - Američan Kerron Clement.

Překážkář Jiří Mužík si z mistrovství světa v Helsinkách přiveze netradiční ozdobu - sedm titánových skob.

Ekvádorský chodec Jefferson Perez obhájil na mistrovství světa v Helsinkách 2005 titul v chůzi na 20 km z Paříže 2003.

Olympijský vítěz v běhu na 100 m, Justin Gatlin trochu jinak.

Pohled na jeden z rozběhů závodu na 3000 metrů překážek žen.

švédská suoerfavorita soutěže sedmibojařek Carolina Klüftová našla v úvodní disciplíně, běhu na 100 m překážek, přemožitelku v podobě Francouzky Eunice Barberové.

Bývalá mistryně světa Šárka Kašpárková bude na svém posledním světovém šampionátu chybět v trojskokanském finále. K účasti mezi nejlepší dvanáctkou jí nestačil průměrný výkon 13,69 metru, hranice postupu ležela o 40 centimetrů dál.

Dvě největší soupeřky v klání sedmibojařek - Švédka Carolina Klüftová (vlevo)a Eunice Barberová z Francie.

Iva Straková prošla úspěšně kvalifikací výškařek.

Autoři: ,

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Ngadeu odchází, napsal Tvrdík. Utekl jako uličník, zlobí se šéf Slavie

Slávistický stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitný z Teplic

Fotbalovou Slavii opouští další defenzivní opora. Simona Deliho následuje další stoper Michael...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Další z rubriky

Mílař Friš si na univerziádě v Neapoli doběhl pro stříbro

Momentka z rozběhu patnáctistovky na mistrovství Evropy v Berlíně.

Atlet Jan Friš vybojoval na univerziádě v Neapoli v běhu na 1 500 metrů stříbrnou medaili. Student...

Překážkářka Hejnová hodlá i v Monaku útočit na stupně vítězů

Zuzana Hejnová v semifinále běhu na 400 metrů překážek na ME v Berlíně.

Zuzana Hejnová se pokusí i při třetím letošním startu v Diamantové lize skončit v pátek v Monaku na...

Změnil image, ale past sklapla. Potrestaný ruský kouč trénoval atlety

Ruský trenér Vladimir Kazarin na archivním snímku

Doživotně suspendovaný ruský trenér Vladimir Kazarin přiznal, že navzdory zákazu dál připravuje...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz