Skandál v ženské dálce! Dva bronzy

Bianca Kapplerová. | foto: Reuters

6 2005
Madrid - (Od zvláštní zpravodajky iDNES) - Naide Gomesová absolvovala poslední pokus v soutěži dálkařek, zamířila k rozhodčím a protestovala! Nelíbila se jí hodnota posledního skoku Bianky Kapplerové 696 cm. V sektoru se rozproudily dohady. Výsledek? Šampionkou je Gomesová a Kapplerová dostane bronz!

Vrcholné akce podobnou situaci nepamatují...

V sobotu večer Gomesová  razantně promlouvala k rozhodčímu, který měří délky skoků. "Dívejte se pozorně," dalo se vyčíst z jejích gest. Na halovém mistrovství Evropy se zrodil první skandál.

Ve tváři Naide Gomesové se jí míchala zloba a zklamání. Před poslední sérií pokusů vedla soutěž dálkařek. Jenže pak se rozběhla k poslednímu pokusu Němka Bianca Kapplerová. Skočila a klidně odcházela z doskočiště, když se na světelné tabuli rozsvítil údaj 696 cm, nejlepší letošní světový halový výkon a první místo!

Trenér portugalské pětibojařky Gomesové, která závodí v Madridu pouze mezi dálkařkami, se chytil za hlavu. Jeho svěřenka však zůstala klidná.

A protestovat začala až po skončení soutěže. Okamžitě se k ní přidala i Rumunka Adina Antonová. Posledním pokusem dolétla na 659 cm - a figurovala na čtvrtém místě.

Opakované záběry televizních kamer na velkoplošných obrazovkách v Paláci sportu přitom jasně ukazovaly: skok Kapplerové nebyl tak dlouhý. Její druhý nejlepší pokus měřil 653 cm. Pokud by rozhodčí uznali chybu, Rumunka by se posunula na bronzovou příčku a Gomesová by se stala halovou mistryní Evropy.

Nakonec ředitelství soutěže rozhodlo šalamounsky, sporný pokus Bianky Kapplerové zrušilo a nařídilo, že ho v neděli v 16.00 hod musí absolvovat znovu.

Němka, která má osobní maximum 671 cm a před šampionátem figurovala až na desátém místě v evropských tabulkách, se portugalskému protestu nedivila. "Takové zlato bych ani nechtěla. Byla to chyba měřičů, skočila jsem 669 centimetrů. To by znamenalo stříbro," uvedl sedmadvacetiletá dálkařka. Jenže... 

V neděli po poledni se nakonec rozhodla neskákat! "Z mého pohledu byl platný sobotní pokus a nemá smysl jej opakovat," řekla médiím s tím, že regulérní by bylo celou soutěž zopakovat...

Po jejím vyhlášení se však zdálo být vše jasné: z Madridu odjede Bianca Kapplerová jako sedmá s výkonem 653, titul získá Gomesová, stříbro Řekyně Pilátouová a bronz Rumunka Antonová.

Ale kdepak! Jury rozlouskla případ nevídaným způsobem: vzhledem k tomu, že není možné určit přesnou délku šestého pokusu německé dálkařky, její poslední skok se nezapočítal do výsledků a Němce udělila jury bronzovou medaili.

Za sérii 644 - x - x- 653 - 648! Rumunka Antonová, která se s německou dálkařkou ocitne dnes vpodvečer na bronzovém stupni, přitom v závodě skočila 659 cm! Čtvrtá Lotyška Radevicaová 658 cm, šestá Ruska Kolčanovová 656 cm...

Takové rozhodnutí historie nepamatuje!

Konečné výsledky - dálka žen: 1. Gomesová (Portug.) 670, 2. Pilátuová (Řec.) 664, 3. Antonová (Rum.) 659 a Kapplerová (Něm.), 5. Radevicová (Lot.) 658, 6. Kolčanovová (Rus.) 656.

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Proč ze sportu zmizely úspěšné „děti ulice“

David Pastrňák z Bostonu v utkání s Winnipegem zářil a vychutnával si to.

Vrací se to jako bumerang. Martina Sáblíková rok co rok ohromí tuzemskou scénu nějakou medailí z...

Nasadili sedm hráčů, jen mladíky. Prohráli 0:20 a italský svaz je vyloučil

Fotbal, ilustrační snímek

Bizarní scény se o víkendu odehrály v nižších patrech italského fotbalu. Trápící se Pro Piacenza,...

Vítkovice ztrapnily Chomutov, Sparta i Kometa doma selhaly

Gólová radost vítkovického Romana Szturce v utkání s Chomutovem.

Rošádu na hranici postupové desítky nabídlo 46. kolo hokejové Tipsport extraligy. Olomouc zvítězila...

Řepka jde za mříže. Soud mu změnil dvě podmínky na devět měsíců vězení

Tomáš Řepka

VIDEO Tomáš Řepka (45) si podle úterního rozhodnutí pražského soudu odpyká devět měsíců ve věznici s...

Bojí se kotrmelců, gymnastiku ani neznají. Proč se tělocvik tak proměnil?

Ilustrační snímek

VIDEO Češi jsou – alespoň podle studie Mezinárodní zdravotnické organizace – čtvrtý nejobéznější národ...

Další z rubriky

Čtvrtkař Maslák bude na domácím šampionátu testovat rychlost

Pavel Maslák se na mítinku v Ostravě ukázal na třístovce.

Po dvou letech se do atletické haly v Ostravě vrací mistrovství republiky mužů a žen. Začíná v...

Skalp Hejnové byl navíc, vrací se k republikovému mistrovství Vondrová

Lada Vondrová na halovém mistrovství republiky v atletice.

Pardubická sprinterka Lada Vondrová má za sebou mimořádně úspěšný domácí halový šampionát. Ve...

Müller a Vrzalová mají limity pro HME, Stromšík rekord šampionátu

Zdeněk Stromšík (uprostřed) vítězí na halovém MČR v Ostravě v běhu na 60 mužů,...

První den halového šampionátu v atletice v Ostravě ozdobily dva splněné limity pro účast na halovém...

Najdete na iDNES.cz