Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Šebrle má bronz, šampionem je Pappas

16 2003
Birmingham - Bronzovou medaili vydřel na halovém mistrovství světa v Birminghamu Roman Šebrle. V závěrečné disciplíně dvoudenního sedmibojařského klání vystrčil bojovným finišem na kilometrové trati ze stupňů vítězů Islanďana Jóna Arnara Magnússona, když celkem nastřádal 6196 bodů. Titul světového šampiona převzal po Šebrleho vládě Tom Pappas ze Spojených států, který soutěž dokončil v osobním rekordu 6361 bodů. Stříbrem se ozdobil Lev Lobodin z Ruska (6297), další český reprezentant Tomáš Dvořák o pět bodíků pokořil šestitisícovou hranici a obsadil pátou příčku. HMS atletů: Podrobný popis sedmiboje ZDE x Poslední den ozdobil světový rekord x Moje nejcennější medaile z haly, říká Šebrle x Legenda se loučila v orkánu potlesku

PRVNÍ DEN SEDMIBOJE
Úvodní disciplínu sedmiboje, běh na šedesát metrů, vyhrál Američan Tom Pappas, který si vytvořil kvalitní osobní  maximum (6,89). Hranici sedmi vteřin pokořil ještě ruský bohatýr Lev Lobodin, vedoucí muž letošních světových tabulek. Dostal se pod ni o pět setin. "Šedesátku běželi všichni pomalu, kromě Pappase," chválil pátého muže z OH v Sydney Roman Šebrle, který obsadil třetí příčku.

Dosáhl času 7,07 a za svým letošním nejlepším výkonem z Tallinu zaostal o pět setin. Na jeho výkonu projevila těžká chřipka, kterou prodělal před čtrnácti dny. "Rychlost prostě není. A dálka, ta se odvíjí od rychlosti," myslel už na následující závod. Příliš se nedařilo Tomáši Dvořákovi, který  skončil na poslední osmé pozici za 7,17 a nabral poměrně citelnou bodovou ztrátu.

Šebrle v dálce bojoval
V dálkařském sektoru kraloval Islanďan Jón Arnar Magnússon, jenž dolétl na 763 centimetry a posunul se na průběžnou třetí příčku. Jen o centimetr za ním zaostal český obhájce titulu z Lisabonu, který nejdelší pokus předvedl až ve třetí sérii. "Škoda nedošlapu," litoval Šebrle. "Bojuju, není to špatné, nemám excelentní formu, ale co byste chtěli po chřipce a zranění," pravil. Pappas si výkonem 756 centimetrů vytvořil další osobní rekord.

Dvořák měl jediný platný pokus, v němž nedošlap činil snad jediný milimetr. "Kdyby rozhodčí mávl přešlap, ani bych nepíp a šel  bych na hotel. Aspoň bych měl klid," utrousil Dvořák, který se se 721 centimetry stále nemohl odlepit od osmé pozice. Stěžoval si na bolesti achillovek, jež se snažil zahnat v pátek ultrazvukem. "Ale dneska mě bolí snad ještě dvakrát tolik," kroutil hlavou trojnásobný světový šampion v desetiboji. "Nejlepší formu jsem měl ve středu, kdy se mi na tréninku povedly překážky a šedesátka, pak už to šlo dolů," dodal.

Nool se po kouli loučil
V koulařském kruhu naznačil svoje možnosti Lobodin, který poslal své náčiní do vzdálenosti 16,51 metru a poskočil na třetí příčku. V rozhodné jízdě za úspěchem pokračoval Pappas, který držel svou birminghamskou normu: co disciplína, to osobní rekord (16,23 m). Magnússon předvedl jen o tři centimetry méně a v celkové pořadí se posunul na stříbrný stupínek, z něhož vyšoupl Šebrleho.

Svěřenec kouče Kupky se trápil, jen v prvním pokusu přehodil o dvacet centimetrů patnáctimetrovou hranici a spadl na čtvrtou pozici. "Koulař prostě nejsem, ale naštěstí tam neztrácím tak velké body," ulevil si. Hned za ním se usadil Dvořák, který 'skoulel' rovných šestnáct metrů. "Nebyla síla. Už v úterý na tréninku na mě málem spadla činka," vtipkoval. Naděje na úspěch ztratil Estonec Nool, který v koulařském sektoru nezaznamenal jediný platný pokus a v soutěži dále nepokračoval.  

Po výšce: Je to otevřené, říká Šebrle
Ve výškařském sektoru už sice Pappas další 'osobák' nepřidal, ale předvedl parádní představení a zásluhou úspěchu na 217 centimetrech ještě navýšil svůj náskok. "No, v neděli to bude hodně zajímavé," prohlásil osmadvacetiletý Šebrle. Neměl přitom na mysli boj o první místo. "To je jasné, pokud Pappas něco výrazně nepokazí. Já musím zabojovat o medaili," plánoval vícebojař, který skončil ve výšce třetí a po po poslední disciplíně prvního dne se vratíl na stříbrný stupínek. "Bylo to takové nijaké. Nebylo to ono, i když 208 je celkem slušné. "Je to otevřené, na dvě medaile jsou čtyři lidi," řekl." dodal.

Evropský rekordman Dvořák letos předvedl v Tallinu 5923 bodů a proti tomuto mezisoučtu má náskok 39 bodů. "Ten den skončil lépe než začal," prohodil třicetiletý chlapík, který ve výšce po dlouhé době překonal 202 cm. Trápí ho, téměř už tradičně, zdravotní potíže, třebaže jen drobného charakteru. "Na výšce jsem si navíc hnul krkem," uvedl Dvořák, jehož bolí ještě achillovky a rameno. "Ale přijel jsem si zazávodit a porazit alespoň jednoho závodníka. Nool mi to dost usnadnil," glosoval tři přešlapy olympijského vítěze v kouli.

Dvořák po prvním dnu netruchlil
I když se mu nedaří podle představ, Dvořák netruchlí. "Já sbírám tyhle kartičky. Chybí mi akorát ta z Lisabonu," ukázal s úsměvem bývalý světový rekordman v desetiboji na akreditační kartu. Na poklesu jeho formy se podepsal stres v minulých týdnech, kdy mu onemocněla těhotná manželka i obě dcery. "Tři týdny jsem se pořádně nevyspal a byl jsem ve stresu," připomněl. Na tréninku mu to pod tlakem paradoxně šlo, jakmile ale přijel do Anglie a měl klid, pohoda byla tatam. "Jsem zřejmě psychicky vyšťavenej. Samozřejmě nemám radost, že bojuji na chvostu, ale už jsem vyrostl z toho, abych tady truchlil," rozdával úsměvy.

DRUHÝ DEN SEDMIBOJE
I druhý den soutěže sedmibojařů zahájil Pappas skvěle. Šedesátku překážek zvládl za 7,80, svůj osobní rekord si vylepšil o dvanáct setin mohl směle pomýšlet na světové maximum krajana Dana O'Briena, jenž před deseti lety na světovém šampionátu v Torontu nastřádal 6476 bodů. Cesta k překonání tohoto výkonu vedla přes další osobní maxima, Pappas už letos v tyči předvedl 518 centimetrů, a přestože je na závěrečném kilometru horší běžec, v Birminghamu závodil soutředěně, s obrovskou vůlí a mohl zazářit.

Rus Lobodin dokázal, že překážky umí, skončil druhý za 7,89, poskočil na stříbrnou příčku a před českým obhájcem titulu má náskok 29 bodů. Romanovi Šebrlemu stačil a čas 8,02 stačil na třetí příčku. "Pokazil jsem start, musel jsem si dávat pozor. Takže tam jsem prošvihl minimálně desetinu. To byly zbytečně ztracené body," komentoval.  Tomáš Dvořák skončil šestý, dosáhl času 8,04. Ve skoku o tyči si zvolil za základní výšku 430 centimetrů a nezopakoval mnichovský výpadek, kde třikrát neuspěl a odstoupil. Nakonec zdolal 470 cm.

Šebrle nevěděl, co může od kilometru čekat
Roman Šebrle si skokem přes laťku ve výšce 500 cm vytvořil halové osobní maximum, přesto se propadl z medailové pozice na čtvrté místo. "Tyč byla dobrá, i když na 470 centimetrech jsem měl fakt velký strach," glosoval kritickou situaci a třetí pokus na své druhé postupné výšce. "Nevím, co po nemoci mohu od kiláku čekat," nehnal se do prognóz před poslední disciplínou. Pokud chtěl do té doby třetího Islanďana Magnússona sesadit z bronzového stupínku, musel ho porazit o bezmála o půl vteřiny.

Pappas ve skoku o tyči za svými možnostmi hodně zaostal (490 cm) a jeho útok na na deset let starý světový rekord jeho krajana O'Briena už nevypadal moc nadějně. Naopak se na něj tlačil v tyči skvělý Rus Lobodin (530 cm), který ztrácel sto bodů, což v závěrečném kilometru činilo necelých deset sekund. 

Dvořák byl připraven Šebrlemu v boji o bronzovou medaili pomoci. "Zkusím i pátého Pogorelova. Kolik má náskok? Sto bodů? No, uvidíme," hlásil trojnásobný mistr světa. "Šébovi to rozběhnu a nabídnu to i Lobodinovi," natáhl Dvořák pomocnou ruku k ruskému vícebojaři před bojem o zlato. "Já nemám co ztratit," řekl.

Šebrle si pro bronz doběhl
V závěrečném kilometru Dvořák opravdu začal hodně zčerstva a nakonec závod vyhrál, když udolal výberně běžícího Francouze Hernu. Splnil si i své dílčí cíle, překonal hranici šesti tisíc bodů a v celkovém hodnocení se protáhl na pátou příčku před  mladého Rusa Pogorelova. Roman Šebrle nezapřel srdce bojovníka a od začátku se snažil setřást Magnússona, který se ho držel jako přilepený. V posledním okruhu však už na nástup českého atleta nestačil, Šebrle se nezadržitelně hnal za svou další medailí z velké akce a v cíli mohl radostně zvednout ruce ve vítězném gestu.  

SEDMIBOJ V ČÍSLECH
1. Pappas (USA) 6361 bodů (60 m: 6,89 - dálka: 756 - koule: 16,23 - výška: 217 - 60 m př.: 7,80 - tyč: 490 - 1000 m: 2:51,65), 2. Lobodin (Rus.) 6297 (6,95 - 722 - 16,51 - 205 - 7,89 - 530 - 2:48,25), 3. Šebrle (ČR) 6196 (7,07 - 762 - 15,20 - 208 - 8,02 - 500 - 2:46,20), 4. Magnússon (Isl.) 6185, 5. Dvořák (ČR) 6005 (7,17 - 721 - 16,00 - 202 - 8,04 - 470 - 2:41,79), 6. Pogorelov (Rus.) 5999, 7. Hernu (Fr.) 5988, 8. Nool (Est.) 1759 - nedokončil.

Roman Šebrle v závodě sedmibojařů na 60 metrů

Američan Pappas pokračoval i nad překážkami ve skvělém výkonu a v osobním rekordu za sebou nechal všechny soupeře včetně Romana Šebrleho (vpravo)

Roman Šebrle se raduje, laťka ve výšce 4,90 m zůstala na stojanech

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Osmnáctiletá amatérka porazila Pudilovou. Neměla úctu, míní Bledá

Lucie Pudilová v sobotu nečekaně narazila. Po návratu z UFC ji na českém turnaji Oktagon Underground porazila teprve...

Sparta - Plzeň 1:2, vítězové na jaře nezaváhali, domácí snížili pozdě

Sparťanským fotbalistům se první zápas po obnovení sezony nepovedl. Ve šlágru 25. kola doma podlehli Plzni 1:2. Spíš...

Jágr přemýšlí o budoucnosti. Půjde s Třincem po prvním titulu?

Pár dní před vypuknutím pandemie koronaviru jeho Kladno sestoupilo z hokejové extraligy, přesto by se v ní mohl během...

Karviná - Sparta 1:4, razantní obrat po půli, trefil se i Karabec

Sparťanští fotbalisté poprvé v jarní části ligové sezony vyhráli a po dlouhé době se v tabulce probili mezi elitní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň uspěla na Spartě a dál tlačí na Slavii. Liga se vrátila, chyběly góly

Tři z osmi zápasů prvního kompletního kola po koronavirové přestávce skončily bez gólů a v dalších třech padl vždy jen...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Zemřel bývalý sprinter Morrow, trojnásobný olympijský vítěz

V 84 letech zemřel trojnásobný olympijský vítěz v atletice Američan Bobby Joe Morrow. Informovala o tom agentura AP....

Atletika je zpět. Oštěpařské souboje v Kladně vyhráli Vadlejch a Špotáková

Docela zhurta zahájili po koronavirové krizi sezonu čeští oštěpaři. Jakub Vadlejch na hlavní akci českého atletického...

Kdybych přestala, už se nerozjedu, říká Špotáková a myslí na 1. června

Barbora Špotáková naposledy závodila před osmi měsíci. „Na mistrovství světa v Dauhá v den, kdy zemřel Karel Gott....

Kudlička, Forejtové, Ličman. Plzeňský mítink se blíží

Na atletický stadion ve Skvrňanech se dostane zdarma maximálně 150 diváků a platí pravidlo: Kdo dřív přijde, ten fandí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz