Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Šebrle má bronz, šampionem je Pappas

  18:29
Birmingham - Bronzovou medaili vydřel na halovém mistrovství světa v Birminghamu Roman Šebrle. V závěrečné disciplíně dvoudenního sedmibojařského klání vystrčil bojovným finišem na kilometrové trati ze stupňů vítězů Islanďana Jóna Arnara Magnússona, když celkem nastřádal 6196 bodů. Titul světového šampiona převzal po Šebrleho vládě Tom Pappas ze Spojených států, který soutěž dokončil v osobním rekordu 6361 bodů. Stříbrem se ozdobil Lev Lobodin z Ruska (6297), další český reprezentant Tomáš Dvořák o pět bodíků pokořil šestitisícovou hranici a obsadil pátou příčku. HMS atletů: Podrobný popis sedmiboje ZDE x Poslední den ozdobil světový rekord x Moje nejcennější medaile z haly, říká Šebrle x Legenda se loučila v orkánu potlesku

PRVNÍ DEN SEDMIBOJE
Úvodní disciplínu sedmiboje, běh na šedesát metrů, vyhrál Američan Tom Pappas, který si vytvořil kvalitní osobní  maximum (6,89). Hranici sedmi vteřin pokořil ještě ruský bohatýr Lev Lobodin, vedoucí muž letošních světových tabulek. Dostal se pod ni o pět setin. "Šedesátku běželi všichni pomalu, kromě Pappase," chválil pátého muže z OH v Sydney Roman Šebrle, který obsadil třetí příčku.

Dosáhl času 7,07 a za svým letošním nejlepším výkonem z Tallinu zaostal o pět setin. Na jeho výkonu projevila těžká chřipka, kterou prodělal před čtrnácti dny. "Rychlost prostě není. A dálka, ta se odvíjí od rychlosti," myslel už na následující závod. Příliš se nedařilo Tomáši Dvořákovi, který  skončil na poslední osmé pozici za 7,17 a nabral poměrně citelnou bodovou ztrátu.

Šebrle v dálce bojoval
V dálkařském sektoru kraloval Islanďan Jón Arnar Magnússon, jenž dolétl na 763 centimetry a posunul se na průběžnou třetí příčku. Jen o centimetr za ním zaostal český obhájce titulu z Lisabonu, který nejdelší pokus předvedl až ve třetí sérii. "Škoda nedošlapu," litoval Šebrle. "Bojuju, není to špatné, nemám excelentní formu, ale co byste chtěli po chřipce a zranění," pravil. Pappas si výkonem 756 centimetrů vytvořil další osobní rekord.

Dvořák měl jediný platný pokus, v němž nedošlap činil snad jediný milimetr. "Kdyby rozhodčí mávl přešlap, ani bych nepíp a šel  bych na hotel. Aspoň bych měl klid," utrousil Dvořák, který se se 721 centimetry stále nemohl odlepit od osmé pozice. Stěžoval si na bolesti achillovek, jež se snažil zahnat v pátek ultrazvukem. "Ale dneska mě bolí snad ještě dvakrát tolik," kroutil hlavou trojnásobný světový šampion v desetiboji. "Nejlepší formu jsem měl ve středu, kdy se mi na tréninku povedly překážky a šedesátka, pak už to šlo dolů," dodal.

Nool se po kouli loučil
V koulařském kruhu naznačil svoje možnosti Lobodin, který poslal své náčiní do vzdálenosti 16,51 metru a poskočil na třetí příčku. V rozhodné jízdě za úspěchem pokračoval Pappas, který držel svou birminghamskou normu: co disciplína, to osobní rekord (16,23 m). Magnússon předvedl jen o tři centimetry méně a v celkové pořadí se posunul na stříbrný stupínek, z něhož vyšoupl Šebrleho.

Svěřenec kouče Kupky se trápil, jen v prvním pokusu přehodil o dvacet centimetrů patnáctimetrovou hranici a spadl na čtvrtou pozici. "Koulař prostě nejsem, ale naštěstí tam neztrácím tak velké body," ulevil si. Hned za ním se usadil Dvořák, který 'skoulel' rovných šestnáct metrů. "Nebyla síla. Už v úterý na tréninku na mě málem spadla činka," vtipkoval. Naděje na úspěch ztratil Estonec Nool, který v koulařském sektoru nezaznamenal jediný platný pokus a v soutěži dále nepokračoval.  

Po výšce: Je to otevřené, říká Šebrle
Ve výškařském sektoru už sice Pappas další 'osobák' nepřidal, ale předvedl parádní představení a zásluhou úspěchu na 217 centimetrech ještě navýšil svůj náskok. "No, v neděli to bude hodně zajímavé," prohlásil osmadvacetiletý Šebrle. Neměl přitom na mysli boj o první místo. "To je jasné, pokud Pappas něco výrazně nepokazí. Já musím zabojovat o medaili," plánoval vícebojař, který skončil ve výšce třetí a po po poslední disciplíně prvního dne se vratíl na stříbrný stupínek. "Bylo to takové nijaké. Nebylo to ono, i když 208 je celkem slušné. "Je to otevřené, na dvě medaile jsou čtyři lidi," řekl." dodal.

Evropský rekordman Dvořák letos předvedl v Tallinu 5923 bodů a proti tomuto mezisoučtu má náskok 39 bodů. "Ten den skončil lépe než začal," prohodil třicetiletý chlapík, který ve výšce po dlouhé době překonal 202 cm. Trápí ho, téměř už tradičně, zdravotní potíže, třebaže jen drobného charakteru. "Na výšce jsem si navíc hnul krkem," uvedl Dvořák, jehož bolí ještě achillovky a rameno. "Ale přijel jsem si zazávodit a porazit alespoň jednoho závodníka. Nool mi to dost usnadnil," glosoval tři přešlapy olympijského vítěze v kouli.

Dvořák po prvním dnu netruchlil
I když se mu nedaří podle představ, Dvořák netruchlí. "Já sbírám tyhle kartičky. Chybí mi akorát ta z Lisabonu," ukázal s úsměvem bývalý světový rekordman v desetiboji na akreditační kartu. Na poklesu jeho formy se podepsal stres v minulých týdnech, kdy mu onemocněla těhotná manželka i obě dcery. "Tři týdny jsem se pořádně nevyspal a byl jsem ve stresu," připomněl. Na tréninku mu to pod tlakem paradoxně šlo, jakmile ale přijel do Anglie a měl klid, pohoda byla tatam. "Jsem zřejmě psychicky vyšťavenej. Samozřejmě nemám radost, že bojuji na chvostu, ale už jsem vyrostl z toho, abych tady truchlil," rozdával úsměvy.

DRUHÝ DEN SEDMIBOJE
I druhý den soutěže sedmibojařů zahájil Pappas skvěle. Šedesátku překážek zvládl za 7,80, svůj osobní rekord si vylepšil o dvanáct setin mohl směle pomýšlet na světové maximum krajana Dana O'Briena, jenž před deseti lety na světovém šampionátu v Torontu nastřádal 6476 bodů. Cesta k překonání tohoto výkonu vedla přes další osobní maxima, Pappas už letos v tyči předvedl 518 centimetrů, a přestože je na závěrečném kilometru horší běžec, v Birminghamu závodil soutředěně, s obrovskou vůlí a mohl zazářit.

Rus Lobodin dokázal, že překážky umí, skončil druhý za 7,89, poskočil na stříbrnou příčku a před českým obhájcem titulu má náskok 29 bodů. Romanovi Šebrlemu stačil a čas 8,02 stačil na třetí příčku. "Pokazil jsem start, musel jsem si dávat pozor. Takže tam jsem prošvihl minimálně desetinu. To byly zbytečně ztracené body," komentoval.  Tomáš Dvořák skončil šestý, dosáhl času 8,04. Ve skoku o tyči si zvolil za základní výšku 430 centimetrů a nezopakoval mnichovský výpadek, kde třikrát neuspěl a odstoupil. Nakonec zdolal 470 cm.

Šebrle nevěděl, co může od kilometru čekat
Roman Šebrle si skokem přes laťku ve výšce 500 cm vytvořil halové osobní maximum, přesto se propadl z medailové pozice na čtvrté místo. "Tyč byla dobrá, i když na 470 centimetrech jsem měl fakt velký strach," glosoval kritickou situaci a třetí pokus na své druhé postupné výšce. "Nevím, co po nemoci mohu od kiláku čekat," nehnal se do prognóz před poslední disciplínou. Pokud chtěl do té doby třetího Islanďana Magnússona sesadit z bronzového stupínku, musel ho porazit o bezmála o půl vteřiny.

Pappas ve skoku o tyči za svými možnostmi hodně zaostal (490 cm) a jeho útok na na deset let starý světový rekord jeho krajana O'Briena už nevypadal moc nadějně. Naopak se na něj tlačil v tyči skvělý Rus Lobodin (530 cm), který ztrácel sto bodů, což v závěrečném kilometru činilo necelých deset sekund. 

Dvořák byl připraven Šebrlemu v boji o bronzovou medaili pomoci. "Zkusím i pátého Pogorelova. Kolik má náskok? Sto bodů? No, uvidíme," hlásil trojnásobný mistr světa. "Šébovi to rozběhnu a nabídnu to i Lobodinovi," natáhl Dvořák pomocnou ruku k ruskému vícebojaři před bojem o zlato. "Já nemám co ztratit," řekl.

Šebrle si pro bronz doběhl
V závěrečném kilometru Dvořák opravdu začal hodně zčerstva a nakonec závod vyhrál, když udolal výberně běžícího Francouze Hernu. Splnil si i své dílčí cíle, překonal hranici šesti tisíc bodů a v celkovém hodnocení se protáhl na pátou příčku před  mladého Rusa Pogorelova. Roman Šebrle nezapřel srdce bojovníka a od začátku se snažil setřást Magnússona, který se ho držel jako přilepený. V posledním okruhu však už na nástup českého atleta nestačil, Šebrle se nezadržitelně hnal za svou další medailí z velké akce a v cíli mohl radostně zvednout ruce ve vítězném gestu.  

SEDMIBOJ V ČÍSLECH
1. Pappas (USA) 6361 bodů (60 m: 6,89 - dálka: 756 - koule: 16,23 - výška: 217 - 60 m př.: 7,80 - tyč: 490 - 1000 m: 2:51,65), 2. Lobodin (Rus.) 6297 (6,95 - 722 - 16,51 - 205 - 7,89 - 530 - 2:48,25), 3. Šebrle (ČR) 6196 (7,07 - 762 - 15,20 - 208 - 8,02 - 500 - 2:46,20), 4. Magnússon (Isl.) 6185, 5. Dvořák (ČR) 6005 (7,17 - 721 - 16,00 - 202 - 8,04 - 470 - 2:41,79), 6. Pogorelov (Rus.) 5999, 7. Hernu (Fr.) 5988, 8. Nool (Est.) 1759 - nedokončil.

Roman Šebrle v závodě sedmibojařů na 60 metrů

Američan Pappas pokračoval i nad překážkami ve skvělém výkonu a v osobním rekordu za sebou nechal všechny soupeře včetně Romana Šebrleho (vpravo)

Roman Šebrle se raduje, laťka ve výšce 4,90 m zůstala na stojanech

Autoři: ,

Sport v roce 2021

21. 5. - 6. 6. (Minsk a Riga)
11. 6. - 11. 7. (13 měst)
23. 7. - 8. 8. (Tokio)
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 0:1, rána od Sterlinga a fotbalisté postupují až z třetí příčky

Po výhře a remíze první porážka. A čeští fotbalisté půjdou do osmifinále mistrovství Evropy až z třetí příčky, v...

Chorvatsko - Česko 1:1, fotbalisté vedli, pálil Schick. Bod přiblížil postup

Díky třetímu zásahu Patrika Schicka na turnaji čeští fotbalisté ve druhém utkání Eura nad Chorvaty vedli, o těsný...

Obranný zákrok, od vlastní brány 97 metrů ve sprintu a gól. Cristiano Ronaldo

U vlastní brány odvrátil centr z rohového kopu a sprintoval přes celé hřiště, aby zakončil rychlý brejk a skóroval....

Česká hloupost, chorvatská chytrost a špatné kopačky. Fotbalisty naštval gól

Chyba, která se nestává v okresním přeboru nebo v dorosteneckých soutěžích. „A nám se stala podruhé ve dvou zápasech,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nizozemsko v Budapešti. Čeští fotbalisté mají soupeře pro osmifinále

Soupeř pro osmifinále: Nizozemsko. Stadion: Puskás Aréna, Budapešť. Čas: neděle 27. června od 18.00. Čeští fotbalisté...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Van Niekerk se přece jen do Tokia kvalifikoval a může obhajovat zlato

Světový rekordman v běhu na 400 metrů Wayde van Niekerk využil jednu z posledních příležitostí zajistit si účast na...

Atleti se vracejí do superligy, čtvrtkaři k tomu pomohli štafetovým rekordem

Čeští atleti se vracejí do elitní skupiny mistrovství Evropy družstev. V Kluži vyhráli 1. ligu a do superligy jim...

Staněk o supermanovi Crouserovi: Je to jako běhat s Boltem, nemáte šanci

Když se koulař Tomáš Staněk v sobotu probudil, zjistil, že jeho disciplína doznala povážlivou proměnu. Padl její 31 let...

Míli chci běhat, dokud budou stačit nohy, říká Mäki. A potom delší tratě

Původně se chystala, že na stadionu v Kluži obkrouží 1500 metrů a bude mít odpracováno. Jenže vyrovnanost boje o postup...

TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...