Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příběh zlaté Špotákové. Číňanka se smála a vítězka dumala: Není to lest?

  11:30
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Magický Londýn, město Barboře Špotákové zaslíbené, bláznivé, vřelé i zlaté. Příběh o návratu 36leté oštěpařky na světový trůn je plný dojetí, úsměvů i nevěřících, užaslých pohledů. Tady je.

Přála si, aby nepršelo.

Přála si, aby to byl hezký a dramatický závod.

Přála si, aby si z něj odnesla některou z medailí.

A úterní večer v Londýně je pro ni večerem, kdy se přání plní.

Teplota klesá na šestnáct stupňů, lehký vánek ovívá tváře, diváci v opět vyprodaném hledišti Olympijského stadionu vytahují svetry a bundy.

Ale déšť nepřichází.

Barbora Špotáková vkročí na stadion, kde už zažila tolik radosti, a hned ji to napadne: „Tohle je moje místo, můj stadion. Tady jsem neporazitelná. Tady to prostě nemůže špatně dopadnout.“

Tak klidná je, tak sebevědomá.

Když její sokyně dostávaly před finálovým kláním otázku, kdo je největší favoritkou oštěpu, takřka unisono odpovídaly: „Špotáková.“ Byla to prvoplánová odpověď, vždyť žádná z nich toho nedokázala tolik jako tahle blonďatá Češka.

Ovšem v duši se Kolaková, Tugsuzová a spol. možná utěšovaly: Už je přece stará, ukážeme jí.

Žena z Jablonce, která přišla, aby porazila soupeřky i věk, měla jiný názor. „Tenhle stadion byla má motivace, proč jsem pokračovala dál i po olympiádě v Riu. Chtěla jsem všem těm holkám ukázat, že ještě nepatřím do starého harampádí, že moji minulou sezonu ovlivnila zlomená noha a že se mnou ještě musí počítat.“

Přesně to nyní provádí.

Vedeš – ale neraduj se příliš

Ve druhé sérii se pořadí přelévá jako voda ve fontáně na Trafalgarském náměstí. Do vedení jde Běloruska Chaladovičová a poté mladičká chorvatská olympijská vítězka Kolaková, když jiná, o čtrnáct let starší olympijská šampionka Barbora Špotáková bere oštěp do ruky a rozehrává svoji partii s časem.

Sprinterky se ve druhém rohu stadionu právě chystají ke startu na 200 metrů, startér už je připraven.

Stihne hodit ještě před nimi?

Ne, nestihne, běh má přednost. Tentokrát se však nenechá vystresovat jako při prvním pokusu v kvalifikaci. Zatímco vítězka rozběhu Duncanová protíná cíl, Češka se už rozbíhá. „Pojď, Báro,“ ozve se z hlediště.

Oštěpařka Barbora Špotáková během finále MS v Londýně.

Odhodí oštěp a ten letí, letí... a letí.

66,76! První místo!

Usměje se, zvedne ruku i prst, ale žádná bujará gesta nepřidává, snad pamětliva dávných slov kouče Jana Železného ze stříbrného šampionátu v Tegu 2011: „Neraduj se ze svých hodů během soutěže příliš, vyvádí tě to z koncentrace.“

Teď je to tedy hlavně hlasatel na stadionu, kdo ji oslavuje: „Barbora Špotáková, šestatřicet let a stále tak skvělá.“

Šestatřicet let?

Kdo by jí je hádal?

Od začátku finále překypovala energií. Už během rozhazování běhala po oválu, simulovala hody nasucho, poskakovala, cvičila, hýbala se. „Občas mám při závodech pocit, že ostatní holky tam jen tak sedí a já pořád někde pobíhám,“ říkala před šampionátem. Opět to tak vypadá.

Oštěpařka Barbora Špotáková během finále MS v Londýně.

Nevíte o mentálním kouči?

Ovšem to neznamená, že by se jí protivnice předčasně poklonily a složily zbraně. „Budu muset hodit ještě dál, těch 66 metrů mi nebude stačit,“ sama sebe přesvědčuje.

Li LIng-wej, nejmladší a prozatím překvapivě i nejlepší z tria Číňanek, se na ni v sektoru neustále usmívá. Ne ne, já se na ni smát nebudu, třeba je to lest, pomyslí si Špotáková. Sama k sobě si říká: Ne ne. To víš, já se na tebe usměju a ty mě pak sejmeš. Až mnohem později, když už bitvy tohoto večera budou dobojovány, s úsměvem prohodí: „No, možná ten úsměv byl jen jejím vyjádřením úcty ke stáří.“

Ostřelují ji (naštěstí marně) nejen dvě z tria Číňanek, ale i dvacetiletá Turkyně Tugsuzová, zatímco Kolaková naopak potvrzuje svá vlastní slova: „Mojí největší soupeřkou jsem já sama.“

08.srpna 2017 v 20:44, příspěvek archivován: 09.srpna 2017 v 04:37

Gooooo #SaraKolak #London2017 https://t.co/51ZblNuhQ3

Zas a znovu se oštěp Chorvatky, první dámy letošních světových tabulek, zabodává příliš brzy do země jako rychle letící torpédo s nízkou dráhou letu, až i český kouč Rudolf Černý pronese, že „ta dneska není schopna pořádně hodit“. Poblíž nás sedící reportérka chorvatského Jutarnjiho listu usoudí: „Sara potřebuje mentálního kouče.“

Špotáková nikoho takového nepotřebuje. Malý úsměv si dovolí, když čtvrtým pokusem opět přehazuje 65 metrů.

I po páté sérii stále vede.

Je to blízko, tak strašně blízko.

Moc dobře však ví, jak šesté pokusy dokážou převrátit závod naruby. Šestým pokusem kdysi přehodila na pekingské olympiádě Rusku Abakumovovou, šestým pokusem zvrátila pořadí letos na Diamantové lize v Londýně. A šestým pokusem ji pro změnu v Lausanně překonala Kolaková.

Cokoliv se stále může stát.

Štěstí, slzy, euforie

Sara Kolaková zakončuje večer svého velkého trápení hodem na 40 metrů. Už pouze pokus Číňanky Li LIng-wej dělí českou matadorku od zlaté euforie.

Pětašedesátiletý trenér Rudolf Černý sedí na tribuně mezi početnou čínskou enklávou, se kterou částečně splývá červenou reprezentační bundou, a trne.

„Třásl jsem se do posledního hodu,“ přizná.Zato jeho svěřenkyně? „Hrozně zvláštní pocity jsem měla,“ bude vyprávět Špotáková. „Cítila jsem takový podivný vnitřní klid, že to dobře dopadne, ale zároveň jsem si pořád říkala: Tohle přece nemůže vyjít, ten druhý pokus mi nemůže stačit.“

Loni, když byl v poslední sérii v Riu v ohrožení její olympijský bronz, se celá třepala. Tehdy líbala svého maskota Pídu, aby čaroval a bronz ji zachoval.

Tady Pídu na chvíli vyndá z tašky, načež ho zase zandá. „Nemohl se na to dívat, tak se zase otočil.“ ̈

Potom ho několikrát políbí. Pro štěstí. „On je důležitý,“ ujišťuje.

Slečna Li zavře oči, pak je zase otevře, rozběhne se a hodí. Češka se dívá.

A potom už je to jisté. Barbora Špotáková je mistryní světa! Deset let po Ósace 2007 je znovu nejlepší, opět zlatá.

Chvíli přemýšlí, jestli se jí to nezdá. Ne, opravdu nezdá.

„Najednou mi to došlo a vyhrkly mi slzy. Tak silný pocit štěstí jsem dlouho nezažila,“ svěří se. „Tady v tom londýnském vzduchu musí být něco kouzelného.“

Chytne se za hlavu, načež vezme oštěp a odkráčí na svůj spanilý korunovační hod, pokus jisté šampionky. Skandovaný potlesk 55 tisíc diváků, jejichž oči hledí pouze na ni, ji při něm doprovází.

Délka už není podstatná. Vymrští náčiní do dáli, postaví se hned u čáry odhodu a zvedne triumfálně ruce nad hlavu.

PODRUHÉ! Barbora Špotáková se stala podruhé v kariéře oštěpařskou mistryní světa.

Přeleze hrazení a políbí svého životního partnera Lukáše, ostříleného hasiče, který ji vzápětí ekvilibristicky vyzdvihne do výše i s červenomodrobílou českou vlajkou. Co to dělá, vždyť já nejsem žádná baletka, taky bych mohla sletět dolů, bleskne jí v hlavě.

Lukáš předtím seděl ve 14. řadě, očním kontaktem a posunky udržovali kontakt. Teď o své milé vykládá: „Po všem, čím si Bára prošla za poslední roky, a hlavně po té loňské zlomenině nohy bylo pro ni strašně těžké vrátit se k takové výkonnosti. A ona to dokázala.“

09.srpna 2017 v 03:10, příspěvek archivován: 09.srpna 2017 v 04:39

"One couldn’t help feel there were 55k people intruding" Goosebumps as Barbora Spotakova celebrates #IAAFworlds https://t.co/8zIDMuJlIm https://t.co/y2b7epGTpS

Vítězka dostává k ústům mikrofon a promlouvá k tribunám: „Je to prostě fantastické, díky za podporu.“ A už se jí zase derou do očí slzy.

Opravdu si to zasloužím?

Ve chvíli, kdy se k semifinále nad překážkami chystá na dráze Zuzana Hejnová, dosud poslední česká mistryně světa v atletice, rozběhne se ke svému čestnému kolu žena, která zlatou šňůru prodloužila.

Číňanky, majitelky stříbra a bronzu, běží čestné kolo samy, daleko od ní. Vychutnává si zlato po svém. Kamery ji zaberou, ukáží, jak si cosi pro sebe mumlá. „To není možný, to není možný,“ neustále opakuje.

Čínské oštěpařky Ling-wej Li a Chuej-chuej Lu slaví na MS v Londýně stříbro a...
ŠŤASTNÁ VÍTĚZKA. Barbora Špotáková slaví zlato na mistrovství světa v Londýně.

STŘÍBRNÁ, BRONZOVÁ... A TA ZLATÁ. Oslavy medailistek.

Hejnová vítězí v semifinále, Špotáková na svoji spolubydlící z hotelového pokoje čeká, plácnou si. Nádherný den, bláznivý večer. A bláznivý návrat.

Před pěti lety triumfovala Barbora Špotáková v olympijském finále v Londýně stylem start-cíl. Nyní je tu v 36 letech nejstarší z finalistek, coby matka čtyřletého syna. Už po minulé sezoně na chvíli uvažovala, že kariéru „dojede“ jen na půl plynu, bez medailových ambicí.

Ještě že to neudělala.

Protože jinak by v té studené londýnské noci neslyšela píseň Kde domov můj a nemohla by si ji zazpívat.

Letmo s námi promluví v mixzóně v útrobách stadionu a už ji zase ženou: „Musíte na vyhlášení.“ Většina disciplin je má až následujícího dne po finále, ale oštěp žen je výjimkou.

„Přišly jsme, postavily nás do řady, šup šup, běžte. Vystoupila jsem na nejvyšší stupeň a vidím tam v hledišti Bára ultras i další Čechy, který mávají vlajkama. Pak koukám na vlajku, hraje hymna. Najednou všichni mí fanoušci zpívají česky i já zpívám. Nádhera. Víc nejde v atletice zažít. Tohle je nejvíc.“

Před závodem se z pověrčivosti ani nedívala, jak vypadá medaile pro mistry světa z Londýna. Teď ji má na hrudi, bere ji do rukou, prohlíží si ji.

09.srpna 2017 v 00:47, příspěvek archivován: 09.srpna 2017 v 04:30

Poznej 10 rozdílů...Medaile jsou jiné, roky taky, účes se změnil. Ale zlato zůstalo a ta žena taky. Bára Špotáková, mistryně světa 2007+2017 https://t.co/P0hXVLBUyn

„Jo, ten tvar je dobrý,“ popisuje zlatou medaili a dojetí se opět vkrádá do hlasu. „Je na ní hrozně moc symbolů, některým ani nerozumím. Je krásná. Tady je na ní vyrytý i oštěp. A je tu také Londýn, to moje památné město. Vidíte? Tady je Big Ben, Tower Bridge, parlament. Atletika a Londýn, to bude pro mě navždy krásná kombinace. Věřila jsem, že to bude dneska dobrý. Ale že se to opravdu stalo, že jsem vyhrála, doteď nechápu. Je to něco úžasného. Nevím, jak se to stalo. Neumím to ani popsat. Nevím, jestli si to vůbec zasloužím.“

Ale jistě, zaslouží. Vítězství, zlato i oslavu.

„Tady sice všude brzo zavírají, ale něco už máme vymyšlené,“ uculí se její Lukáš. „Takový den se přece musí zapít.“

Autor:

OH 2024 v Paříži: Program, české naděje i sportoviště

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 26. července do neděle 11. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Jakub Vadlejch, Lurdes Gloria Manuel, Tomáš Staněk, Amálie ŠvábíkováLada Vondrová, Nikola Ogrodníková, Jakub Dudycha, Tereza Petržilková, Tomáš Habarta, Patrik Hájek, Moira Stewartová, Vít Hlaváč, David Holý, Radek Juška, Karolína Maňasová

  • Nejčtenější

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou má tříletou dceru, ale opět má problémy s alkoholem. V rozhovoru pro německý...

17. července 2024  13:17

Smráká se nad Pogačarem s Vingegaardem? Novinka zaujala i Armstrongova kata

Úsměvná historka na úvod. Nedělní ráno v Aspenu v Coloradu. Jistý Lance Armstrong sedí v křesle a nevěřícně sleduje dojezd královské pyrenejské etapy na Plateau de Beille. Kulí oči na letícího Tadeje...

19. července 2024  7:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Absolutní dominance. Pogačar je potřetí šampionem Tour, kraloval i časovce

Tour de France 2024 je minulostí. 111. ročník vyvrcholil netradičně kopcovitou časovkou z Monaka do Nice. Stejně jako Tadej Pogačar dominoval uplynulým třem týdnům, nenašel přemožitele ani v nedělní...

21. července 2024  14:35,  aktualizováno  19:59

České trio na odchodu z NHL? Nabídky se nehrnou, řeší se návraty do Evropy

Martin Nečas není jediný, kdo čeká v NHL na smlouvu. Zatímco jeho pokračování mezi hokejovou elitou lze považovat za stoprocentní, další Češi takovou jistotu nemají. Proto není divu, že se jména...

23. července 2024  13:07

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Holky zvracely, do nemocnice nás vezla tlumočnice, popisuje masérka český boj

Až se zdá, že se Tereza Pogányová sportovní smůly nedokáže zbavit. V minulosti někdejší naději českého basketbalu, volejbalu i atletiky připravila o další rozvoj zranění kolen, v současnosti jako...

18. července 2024  16:39

Máme sbaleno. O kánoi za 90 tisíc, cizích oštěpech i pažbě z kořene ořechu

Premium

Do Francie si olympionici berou i mnohé drobnosti, které jim mají pobyt zpříjemňovat. Zaměřme se však nyní na náčiní, bez kterého by se české naděje v závodech opravdu neobešly. Kolik stojí kánoe...

25. července 2024

Třaskavý start fotbalu na OH. Argentině zrušil VAR po dvou hodinách gól na 2:2

Fotbalisté Argentiny nakonec na úvod olympijského turnaje podlehli Maroku 1:2. Vyrovnávací gól v nastavení jim videorozhodčí po dvouhodinovém přerušení neuznal. Zápas se dohrával bez diváků, protože...

24. července 2024  15:33,  aktualizováno  23:25

Tenista Menšík je po výhře nad Darderim ve čtvrtfinále turnaje v Umagu

Český tenista Jakub Menšík porazil na antukovém turnaji v Umagu 6:4, 6:3 Itala Luciana Darderiho a postoupil v olympijské generálce do čtvrtfinále.

24. července 2024  22:52,  aktualizováno  23:21

Světová tenisová jednička Sinner bude na olympiádě chybět. Má angínu

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní olympijských her v Paříži. Při své premiéře pod pěti kruhy měl být letošní vítěz Australian Open nejvýše...

24. července 2024  17:54,  aktualizováno  23:06

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...