Svobodovo lákadlo: Kdo bude mít v Praze medaili, stane se nesmrtelným

ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH. Na halovém mistrovství Evropy v Paříži český překážkář Petr Svoboda před čtyřmi lety vybojoval titul. Na medailový úspěch by rád navázal také letos – při šampionátu, který bude hostit Praha. | foto: AP

12 2015
V březnu halové mistrovství Evropy v Praze, v srpnu mistrovství světa v Pekingu. Rok 2015 bude mít pro české atlety dva vrcholy. Překážkář Petr Svoboda doufá, že v obou případech bude u toho.

Poslední tři roky Petr Svoboda vstupoval do nového roku vždy se stejným přáním: konečně překonat vleklé zdravotní potíže a vrátit se k závodění. Třicetiletý atlet z Budišova mezitím léčil Achillovu šlachu, jejíž zánět ho mohl připravit o nohu. V září 2013 otevřeně mluvil i o konci aktivní kariéry. Střih!

V těchto dnech Svoboda absolvuje soustředění v polské Spale, kde se připravuje na letošní rok. Během něj by pátý muž loňského mistrovství Evropy chtěl startovat jak na halovém evropském šampionátu v Praze, tak na mistrovství světa v Pekingu.

„Cítím obrovskou chuť, obrovskou motivaci. A také zodpovědnost,“ říká třebíčský rodák. „Nejen vůči sobě, ale i k lidem, kteří se mnou strávili fakt hodně času. A pomohli mi se vrátit.“

Jak si užíváte to, že na startu nového roku můžete přemýšlet ne o zranění či nemocech, ale o tom, co v něm budete chtít dokázat?
Je pravda, že když jsme do komplexu ve Spale s trenérem přijížděli, tak jsme si říkali, že je to poprvé, co sem jedu zdravý. Je to nádherný pocit, protože vím, kolik se tady dá udělat práce, kolik překážek se dá naběhat. Když jsem přijížděl, tak jsem úplně oplýval euforií. Je to úžasný pocit.

Petr Svoboda

Vizitka překážkáře

Český atlet – překážkář, narozený 10. října 1984 v Třebíči.

Ve sbírce největších sportovních úspěchů má bronz z halového mistrovství Evropy v roce 2009 (Turín) a titul halového mistra Evropy z roku 2011 (Paříž) – oba na 60 metrů překážek.

Tři a půl roku ho trápily zdravotní potíže, loni se vrátil ke kariéře.

Člověk po takových trablech asi vnímá tréninkové soustředění úplně jinak.
Souhlasím. Protože když jsem v minulosti někam na soustředění dorazil, viděl jsem jen tu dřinu, co mě čeká. Přemýšlel jsem, kolik toho bude. Že budu muset běhat, chodit do posilovny... Teď, když někam přijedu, už k tomu mám jiný postoj. Užívám si to, že jsem zdravý a můžu tohle všechno dělat.

Takže už se do tréninku nemusíte nutit?
Samozřejmě jsou dny, kdy si člověk řekne, že je unavený, a nejraději by zůstal v posteli. Ale v tu chvíli si vzpomenu na to, kdy jsem v posteli být musel a trénovat nemohl. Už si umím odpovědět tak, abych se namotivoval a na trénink šel.

Čemu konkrétně se teď v Polsku věnujete?
Už je to jen o rychlosti. O překážkách, startech, výbušnosti. Věnujeme se kvalitě techniky. Neděláme nic, co by mě nějak unavovalo. Vyloženě si s tréninkem hrajeme, aby mě to bavilo. Aby to bylo rychlé. A ono to rychlé je!

Můžete být spokojený?
Pocity jsou výborné. Podle mých odhadů, i podle trenéra. Tři roky jsem neběhal tak, jak běhám teď. A když jsem šel poprvé v tretrách náběh na první překážku, připadal jsem si jako superman. Byl jsem hrozně rychlý. Najednou jsem ten pohyb dokázal vyvinout opravdu rychle. Z toho mám dobrý pocit.

Prý došlo i na drobné zranění.
Je tady nová palubovka, rychlá a měkčí (nový povrch Mondo). Moje nohy si už trochu odvykly. Šel jsem první náběh, hrozně jsem do toho kopnul a spadl jsem přes překážku. Mám sedřená záda, jsem celý dobitý jako Sarajevo.
Ale víte co, já jsem čekal, kdy to přijde.

Maskot Krteček

Video z představování

Logo a maskot halového ME atletů v Praze 2015.

Populární Krteček, světoznámá postavička animovaných seriálů z dílny Zdeňka Milera, se stává oficiálním patronem halového ME. Více zde.

Skutečně?
Správný překážkář nemůže přežít celou přípravu ve zdraví, aniž by na tartanu nechal kus potu, kůže a krve.

Za dva měsíce vás čeká halové mistrovství Evropy v Praze. Jak se na něj těšíte?
Hrozně moc. Je to něco, u čeho jsem se bál, že už se toho nedočkám. Byly chvíle, kdy jsem už vše vzdával. Právě tenhle šampionát mi v té době zůstal a svítil jako malý maják. Tak moc jsem se mistrovství Evropy v Čechách chtěl zúčastnit! Mám totiž svoji teorii.

Jakou?
Lístky jsou vyprodané, o šampionát bude obrovský mediální zájem. A ten, kdo v Praze uspěje, bude mít medaili, stane se nesmrtelným. Lidi si ho budou pamatovat. To je neuvěřitelné lákadlo.

Vy jste halové mistrovství Evropy vyhrál v roce 2011 a na titul z Paříže budete chtít asi v Praze navázat. Nebudete pod velkým tlakem?
Vůbec. Žádný tlak na mě není, protože ode mě naopak nikdo nic nečeká. Možná to, že se dostanu do finále. Přeci jen, jsou to už čtyři roky, titul bude obhajovat Rus Šubenkov (vítěz z Göteborgu 2013).

BĚŽÍ SI PRO ZLATO. Překážkář Petr Svoboda na trati finále šedesátky překážek na halovém mistrovství Evropy.
MISTR EVROPY. Překážkář Petr Svoboda se v cíli raduje z titulu halového mistra Evropy.
ZLATÝ PŘEKÁŽKÁŘ. Petr Svoboda se na stupních vítězů chlubí zlatou medailí z halového mistrovství Evropy.

PAŘÍŽ 2011. Na halovém mistrovství Evropy vybojoval svůj první a dosud jediný evropský titul. V závodě na 60 metrů překážek časem 7,49 vteřiny vylepšil svůj bronz z HME 2009 v Turíně (7,61).

Jak vy sám vidíte své šance?
Když budu mít formu, kterou doufám, že jsme s trenérem nachytali a cítím ji, věřím, že budu bojovat o hodně vysoké příčky. Mít doma medaili, to by byl splněný sen. Věřím, že stejně to bude vnímat každý z českých atletů.

Takže z tohoto pohledu bude domácí šampionát víc než mistrovství světa v Pekingu?
Možná to bude znít blbě, ale pro mě osobně je mnohonásobně důležitější uspět doma, před českými fanoušky. Tím samozřejmě nesnižuji mistrovství světa. Naopak, vyzdvihuji tím evropský šampionát v České republice. I když pro hodnocení roku bude záležet více na tom, jak uspěju v Pekingu, moje srdce bude tíhnout především k dobrému výsledku v Praze.

V Pekingu jste byl na své dosud jediné olympiádě. Myslíte, že při světovém šampionátu dojde i na nostalgické vzpomínky?
Právě kvůli tomu tam hrozně chci. V Pekingu to byla moje první velká akce, a přitom hned tak obrovská, tak megalomanská. Podle lidí, kteří byli na více olympijských hrách, to byla nejlepší olympiáda, která se nedá překonat. Takže se tam samozřejmě těším, bylo tam nádherně. A hlavně bych si přál ještě zažít atmosféru mistrovství světa.

Autor:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Ngadeu odchází, napsal Tvrdík. Utekl jako uličník, zlobí se šéf Slavie

Slávistický stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitný z Teplic

Fotbalovou Slavii opouští další defenzivní opora. Simona Deliho následuje další stoper Michael...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Tenis na deset bodů z deseti. Že by započala éra Halepové?

Rumunka Simona Halepová se raduje z vítězství ve Wimbledonu.

VIDEO V předlouhém listu gratulantů se vyjímal vzkaz od nejslavnější Rumunky v dějinách sportu. „To tedy...

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

Další z rubriky

Atletice se věnuje jen pár měsíců. Přesto Kubelík patří k domácí elitě

Takhle se Eduard Kubelík (vpravo) řítil na dorosteneckém mistrovství republiky...

Ještě donedávna byl pro šestnáctiletého Eduarda Kubelíka sportem číslo jedna výhradně fotbal, ovšem...

Změnil image, ale past sklapla. Potrestaný ruský kouč trénoval atlety

Ruský trenér Vladimir Kazarin na archivním snímku

Doživotně suspendovaný ruský trenér Vladimir Kazarin přiznal, že navzdory zákazu dál připravuje...

Hrubá léčí zranění, atletickému šampionátu v Brně hrozí ztráta hvězdy

Česká výškařka Michaela Hrubá v kvalifikaci halového ME v Glasgow

Největší tahák chystaného atletického mistrovství republiky v Brně se ztrácí v mlze. Hlavní tvář...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR VÝVOJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz