Horolezec Říha nevidí, a zvládl půlmaraton. Počtvrté

Jan Říha (vlevo) se svým trasérem - ilustrační snímek. | foto: Archiv Jana Říhy

7 2014
Když v sobotu vyrazilo rekordních 12 500 běžců na trať Pražského půlmaratonu, poznali byste jej – dva muži byli spojeni provázkem, jeden utíkal se startovním číslem 674. Nevidomý horolezec Jan Říha se po boku traséra vydal zdolávat další ze stupínků, které si nachází.

"Bylo to prima," vydechl za cílem, kterým proběhl v čase 1:41:12 hodiny. "Osobní rekord," reagoval, ale hned se opravil. "Je to můj osobák na Pražském půlmaratonu, ale loni v Českých Budějovicích jsem byl na téhle trati ještě o dvě minuty rychlejší. Což samosebou nevadí, vždyť tohle byl můj první letošní závod, a proto jsme to rozběhli na čas kolem 1:45 minuty. Na osobáček budou další příležitosti," přemítal.

Jen rozdíl mezi světlem a tmou

V dětství ještě rozeznával obrysy světa okolo, ale brzy začal vnímat jen rozdíl mezi světlem a tmou. Komunisté jej jako nevidomého poslali do zvláštní školy; proto ve dvaceti, v touze po střední škole a maturitě, absolvoval vyrovnávací kurz.

Nic jej však nezastavilo. Kromě jiného se v sobotu opět postavil na start běhu čarokrásným prostředím Prahy. Půlmaraton běžel už počtvrté, tentokrát v týmu Pražského hradu.

Jaké to bylo při premiéře v roce 2010? "Tenkrát to byl hec. Myslel jsem, že poběžím se štafetou, ale pak se mi pět kilometrů zdálo málo. Počítal jsem, že nevydržím a zbytek dojdu, a nakonec jsem měl sílu na finiš," culí se sedmatřicetiletý Říha při vzpomínce na čas dvě hodiny a třicet vteřin.

Má na hodinu třicet, tvrdí trasér

Jen loni nemohl běžet. "To kvůli zápalu plic. Letos to ale vyšlo parádně." Jako většina nevidomých běžců řešil problém – traséra. "Protože ho potřebuju i při tréninku." Už třetím rokem je oním trasérem Jan Škrabálek.

"Honza je úžasný. Škoda, že spolu můžeme trénovat jen jednou týdně," lituje Škrabálek. "On může brzy odpoledne, já bych kvůli práci potřeboval později. Pak jezdí domů do Stříbrné Skalice, což je padesát kilometrů od Prahy. Se dvěma tréninky v týdnu by zaběhl půlmaraton za hodinu a půl." Do práce v Kanceláři prezidenta republiky vstává Říha před čtvrtou. Našel si však cestičku – trénuje při zaměstnání. "Na Hradě taky roznáším zásilky.

Kvůli síle v nohou nejezdím výtahem a za den zvládnu přes 3 300 schodů, nahoru i dolů," usmívá se chlapík, jehož orientace mu umožňuje chůzi po Praze bez bílé hůlky.

"Tam, kde to znám." Od patnácti se pohybuje ve společnosti horolezců, má za sebou řadu těžkých výstupů a v roce 2010 jako první nevidomý Čech vystoupal stěnou Macochy. "Lezu jako druhý, trasér mě informuje o spárách a podobně. Kdybych je hledal sám, bylo by to namáhavější."

Messner mu dal naději

Vymyslel projekt Schody do nebe, chce vyšplhat na nejvyšší hory všech světadílů. S kamarády už zvládl vrcholky "staré" i "nové" Evropy – Mont Blanc (4 810 m n. m.), kavkazský Elbrus (5 642 m) stejně jako Kilimandžáro (5 895 m). V prosinci přibyl čtvrtý zápis, argentinská Aconcagua (6 960 m) – i za pomoci Nadace Vectra.

"Když vylezeš i na ni, budeš mít velkou šanci svého cíle dosáhnout," řekl mu jednou v Praze legendární Reinhold Messner. Zbývají čtyři vrcholy. "Jen jsem kvůli Aconcagui nestihl registraci na Pražský maraton," mrzí jej. Startoval by rovněž počtvrté, jako na poloviční trati.

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

VIDEO Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým...

Vyrovnanost výkonů je zbraň. S tou svojí Kreuziger vede statistiky

Český cyklista Roman Kreuziger po 15. etapě Tour de France, vedle něj je šéf...

Foix (Od našeho zpravodaje) Doug Ryder, šéf týmu Dimension Data, čekal v neděli u týmového autobusu na Romana Kreuzigera a...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře...

Jágr: Že jsem Hrdinu zklamal? Už jsem si v Česku na cestu do pekla zvykl

Jaromír Jágr (1. 12. 2018)

Tři měsíce nic nedělal, v úterý hokejista Jaromír Jágr vyjel na led. Pro jeho Kladno začíná...

Trpišovský: Stanciu je výborná spojka. Přinese věci, které nám chyběly

Slávistický kouč Jindřich Trpišovský (vlevo) slaví jeden z gólů do teplické...

VIDEO Slávistický trenér Jindřich Trpišovský poprvé vypustil na ligový trávník v sešívaném trikotu...

Další z rubriky

Sezona zatím splňuje účel, psychicky jsem si odpočinul, říká Maslák

Český běžec Pavel Maslák v cíli závodu na 400 metrů v rámci Memoriálu Josefa...

České štafetě sice Pavel Maslák svým výkonem v japonské Jokohamě pomohl kvalifikovat se na letošní...

Hejnová je znovu na stupních vítězů, v Monaku si doběhla pro třetí místo

Česká běžkyně Zuzana Hejnová a její soupeřka Wenda Nelová z Jihoafrické...

Česká překážkářka Zuzana Hejnová doběhla na mítinku Diamantové ligy v Monaku třetí v závodu na 400...

Čtvrtkařka Vondrová vybojovala na mistrovství Evropy do 23 let stříbro

Česká sprinterka Lada Vondrová.

Lada Vondrová získala na atletickém mistrovství Evropy do 23 let v Gävle stříbro v běhu na 400...

Najdete na iDNES.cz