Kamila Skolimowská.

Kamila Skolimowská.

Polská kladivářka Skolimowská náhle zemřela při soustředění v Portugalsku

  • 45
Polská kladivářka Kamila Skolimowská, olympijská vítězka z her v Sydney v roce 2000, včera náhle zemřela ve věku 26 let při soustředění v Portugalsku. Na tréninku se jí udělalo špatně a i když se jí následně ulevilo, byla přivolána sanitka. V ní cestou do nemocnice upadla do bezvědomí, z nějž se už neprobrala.

Personál v nemocnici ve Vila Real de Sano Antonio se hodinu marně snažil o resuscitaci.  
 
"Udělalo se ji špatně, posadila se na lavičku. Pak nám ale Kamila říkala, že už se jí ulevilo. Přesto jsme zavolali sanitku a ona byla schopná do ní sama bez potíží nastoupit. Jenže během jízdy zkolabovala a lékaři se jí marně pokoušeli vrátit život," popsal smutnou příhodu polský kladivář Szymon Ziolkowski, rovněž olympijský vítěz ze Sydney.

Podle první diagnozy portugalských lékařů zřejmě Skolimowská podlehla infarktu. Hlavní lékař Polského atletického svazu ale nevylučuje ani plicní embolii. Příčinu smrti objasní až pitva, která by měla proběhnout dnes v portugalském Faru.

"V úterý si Kamila stěžovala na bolesti nohou. Ve snu by mě ale nenapadlo, že by to mohlo vést k něčemu vážnému," dodal zdrcený Ziolkowski.

Náhlé úmrtí špičkové atletky vyvovalo v Polsku šok.  "Jednou mi řekla, že o ní svět ještě jednou uslyší. A to na olympiádě v Londýně. Je strašné co se stalo," prohlásil prezident polského olympijského výboru Piotr Nurowski. 

"Byl to šťastný a přátelský člověk. Nemůžu mluvit, je těžké smířit se s tím,  že už Kamila není naživu," reagoval na smutnou zprávu polský ministr sportu a cestovního ruchu, Miroslaw Drzewiecki.

Kamila Skolimowska se narodila ve Varšavě 4. listopadu 1982. Pocházela z atletické rodiny. Její otec Robert soutěžil ve vzpírání na olympijských hrách v Moskvě v roce 1980, matka Teresa byla diskařkou.

Během kariéry vytvořila dva juniorské světové rekordy. V Sydney v roce 2000 výkonem 71,16 metru a rok později na mítinku v Melbourne hodila dokonce 71,71 metru.

Po olympijském triumfu v Sydney (bylo jí pouhých sedmnáct, v mladším věku nikdo vrhačskou disciplínu na OH nevyhrál) se jí na vrcholných akcích už zdaleka tolik nedařilo. Na světových šampionátech v Edmontonu (2001) a Ósace (2007) skončila čtvrtá, na olympijských hrách v Aténách pátá a o čtyři roky později v Pekingu měla ve finále tři neplatné pokusy.

Ve své sbírce má ale dvě medaile z evropských šampionátů - stříbro z roku 2002 a bronz z roku 2006.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž