Otteyová je definitivně závodnicí Brna

25 2007
Brno - Splnění snu, satisfakce, ocenění dlouholeté práce. Taková slova slyšíte v posledních dnech od Josefa Sečkáře, manažera brněnského atletického klubu ACP Olymp. Může za to Merlene Otteyová. Původem jamajská sprinterka, která se ve svých 46 letech objeví v září v dresu Brna na startu finále extraligy.

"Naše liga je fádní. Chtěli jsme sem dostat nějakou hvězdu, která by namotivovala mladé, zviditelnila atletiku jako celek a také v rámci regionu," říká Sečkář.

Proč jste si vybral právě Otteyovou?
Protože je to osobnost, která dává atletice eleganci a šmrnc. A je to stále rychlá gazela, tak jako byla v osmnácti. Sleduji ji už od doby, kdy jsem sám dělal atletiku.

Kdy jste se s ní poprvé setkal?
V roce 1995 jsem byl na mistrovství světa v Göteborgu se svou svěřenkyní Suchovskou. A ona se před závodem rozcvičovala v naší klubové teplákovce, která měla černo-žlutozelené barvy, stejné jako mají dresy Jamajky. Proto se po ní hned Jamajčani dívali, co tam dělá. Musel jsem jim to vysvětlit a přitom jsme se s Otteyovou seznámili. V průběhu šampionátu jsem se s ní stihl i vyfotit, dokonce si s námi tehdy i tu teplákovku na památku vyměnila.

Otteyová, to je pořádný tah


Yvetta Hlaváčová plavkyně Brno:
je zase nejlepší. Ani tak nehodnotím, že přijede přímo ona, jako fakt, že se takového sportovce podařilo sehnat. A zda bude přínosem pro brněnský sport? Jistě, bylo by hodně smutné, kdyby tomu tak nebylo. Nevím, koho dalšího by lidi rádi viděli. Možná Michaela Schumachera nebo Lance Armstronga.

Jiří Hamza, manažer brněnských basketbalistek:
Osobně si myslím, že je její účast spíš dobrá reklama a se sportem už to nemá téměř nic společného. Každopádně uznávám, že je to chytrý marketingový tah. Nevím, na co Otteyovou mohli do Brna nalákat, nedělám v atletice. Já bych basketbalistky lákal na peníze, na co jiného... A určitě se na ni nepůjdu podívat.

Luděk Zelenka, fotbalista 1. FC Brno: Otteyová posunuje město dopředu a určitě tím Brno skvěle zviditelní. Myslím, že je to i chytrý reklamní tah. Vím, že bývala skvělá, a jestli si i ve svém věku trumfne závodit s mladými holkami, tak smekám klobouk. Sám bych se šel na ni podívat, protože její návštěvu považuji za tak dobrý mediální tah, že bych ani já neodolal.

Ján Svorada, cyklista:
Otteyová má jistě spoustu dalších nabídek, a pokud se povedlo ji dostat do Brna, jistě přitáhne zájem veřejnosti. Na závody, bych se ale šel podívat jako na celek, který by pro mě byl určitě velkou událostí - už kvůli tomu, že se na podobné akce dostanu spíše sporadicky. Lákala by mě i prestižní stovka mužů se světovými špičkami.

Poprvé jste Otteyovou lákal do Brna už před čtyřmi roky. Jak to bylo?
Tenkrát jsem na ni získal písemný kontakt a někde mám i schovaný dopis, který jsem jí psal a v němž jsem jí posílal naši společnou fotku. Ale termínově se to nedotáhlo. Ona pendlovala mezi Amerikou a Jamajkou. A novým bydlištěm ve Slovinsku.

Letos to už vyšlo. Jak to?
Je to domluvené na základě dobrých vztahů. Pomohli mi Pavel Průša a Alfonz Juck, manažeři evropských a světových atletů. Pan Juck pak oslovil manažera Otteyové. Já poslal termínovou listinu, ona si vybrala finále extraligy a šampionát juniorů v Brně, kde bude předávat medaile. No a každý se mě ptá, kolik to bude stát...

... a kolik to tedy bude?
U takové atletky, jako je ona, by bylo neseriózní bavit se o penězích. Bavme se o tom, co to přinese regionu, co klubu a české atletice. Pro mladé závodníky je obrovská motivace si s ní zaběhnout třeba ve štafetě.

Ale můžete aspoň říct, že váš klub to nezruinuje. Nebo ne?
Slušnost je takové atletce zaplatit cestu, ubytování, jídlo. A další náklady, které z toho vyplývají. Nebavme se, jestli to budou tisíce nebo desetitisíce, jak se uvádí. Ona to kvůli penězům nedělá. Jinde ve světě si může vydělat daleko víc. Co se týká toho, z čeho ji zaplatím, tak zatím nevím, to říkám na rovinu. Zatím na ni žádného sponzora nemám, nikomu jsem nic takového nenabízel. Je to moje srdeční záležitost.

Takže vy byste ji určitě zaplatil i z vlastní kapsy, že?
Klidně si vezmu ve spořitelně půjčku, tak jak si ji brávám celou dobu, když je náš brněnský klub ve srabu. Beru atletiku jako poslání. Nezačal jsem dělat trenéra a funkcionáře proto, abych se zviditelnil.

 

Gazela, kterou nechytíte


B r n o  - Říká se jí "černá gazela", a když se rozběhne, už ji nechytíte. Pokud byste si na to přece jen troufli, museli byste se pořádně rozjet na kole, nebo si raději rovnou sedněte do auta.

A nic na tom nemění ani to, že už ji věk řadí mezi atletické veterány.

Merlene Otteyová se může pochlubit tím, že má ve sbírce celkem 34 medailí z velkých mezinárodních závodů, což se žádnému jinému atletovi nepovedlo. Důvod je celkem prostý. Přestože jí v květnu bude už 47, stále se udržuje na špičkové úrovni. Mezi sprintery je to přímo unikát. Dokonce se o ní pro její dlouhověkost říká, že "sprint proměnila v maraton".

Její nezdolnost je totiž neuvěřitelná. A ještě víc to, že ji můžete zásluhou brněnského klubu ACP Olymp vidět letos závodit i v Česku.

Původně jamajská sprinterka, která od roku 2002 reprezentuje Slovinsko, totiž přistoupila na nabídku brněnského týmu - nejprve se v jeho dresu představí v Sušici při extraligovém finále, poté už přímo v Brně. Zde bude jako čestný host předávat v polovině září medaile na evropském šampionátu juniorů. "Je to osobnost, která dává atletice eleganci a šmrnc. Je to stále rychlá gazela, tak jako byla v osmnácti," říká manažer Olympu Josef Sečkář.

Otteyová závodila v průběhu kariéry na sedmi olympijských hrách. Na svých prvních už v roce 1980 v Moskvě, na posledních před třemi roky v Aténách. Získala na nich medaile v rozmezí dvaceti let, to žádná jiná sportovkyně nedokázala.

"Věk je jen číslo. Důležitý je pocit v mysli. Když si ve třiceti myslíte, že jste na běhání starý, pak musíte skončit. Já takový pocit dodnes nepoznala," tvrdí s oblibou.

Zkuste si představit, že když Otteyová s kariérou začínala, zažívala dobu největší slávy legendární československá běžkyně a světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová.

Právě obě tyto dámy se spolu setkaly loni v Ostravě při tradičním mítinku Zlatá tretra. Otteyová přišla v průsvitné modré halence a stříbřitých sandálech na podpatku. Žádná veteránka, ale elegantní dáma. "Stále má své kouzlo," tvrdí Sečkář.

I Jarmila Kratochvílová prohlásila: "Kruci, to je pořád pěkná ženská. Vypadá moc dobře."

Otteyová pomýšlela nejvážněji na konec kariéry po olympiádě v Aténách, kde se zranila a později musela na operaci. "Chtěla jsem skončit, ale svrběly mě nohy. Nikdy jsem navíc neprohlásila, že končím."

Nyní žije ve slovinské Lublani, kam se přestěhovala před osmi lety za svým trenérem. Jen na zimu utíká za teplem, lyžovat v Julských Alpách totiž odmítá. "Byla by mi moc zima. Přece jen mám jamajskou mentalitu," směje se.

A jako žena mnoha rekordů v poslední době sbírá už "jen" ty veteránské. V jejím věku žádná jiná žena nedokázala v běhu na 100 metrů prolomit hranici 12 sekund. Otteyová to loni zvládla za 11.41. A pozor! Nejlepší česká sprinterka Štepánka Klapáčová předvedla ve stejném roce stovku nejlépe za 11.58. Angažování legendární sprinterky do české extraligy tak nebude jen pro okrasu.

Kariéra Otteyové má však i stinné stránky. Byť má ve sbírce spoustu medailí, zakleté pro ni zůstalo olympijské zlato. Nejblíže k němu měla v roce 1996 v Atlantě, když do cíle stovky vpadla současně jako Američanka Deversová, jenže cílová kamera označila za vítězku její soupeřku. Otteyová protestovala. Ale marně.

Smutnější etapu zažívala i v roce 1999, kdy byla podezřelá, že užila anabolický steroid nandrolon. Mezinárodní atletická federace ji za to potrestala ročním distancem. Později vyšlo najevo, že antidopingová laboratoř nedodržela při zpracování jejího vzorku předpisy, a výsledek testu byl anulován.

Merlene Otteyová

Sprinterka přezdívaná "černá gazela", které 10. května bude už 47 let. Původem z Jamajky, od 2002 reprezentuje Slovinsko.

Majitelka 34 medailí
z velkých mezinárodních soutěží, tolik jich žádný jiný atlet nenasbíral.

Závodila na 7 olympijských hrách, poprvé 1980 v Moskvě. Získala na nich osm medailí, nedosáhla však na zlato, i když měla v Atlantě stejný čas jako vítězka Deversová.

V roce 1999 byla nařčena, že užívala steroid nandrolon. Kvůli chybě antidopingové laboratoře jí však byl roční trest anulován.

Do Brna přicestuje v září a za tým Olympu poběží finále atletické extraligy 8. září v Sušici. Jako čestný host se pak v Brně od 15. do 17. září zúčastní evropského šampionátu juniorských družstev.


 

 







 

A JE NAŠE. Josef Sečkář, manažer brněnského klubu ACP Olymp, ukazuje registrační kartu s fotkou atletické legendy a rodilé Jamajčanky Merlene Otteyové.

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku,...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán....

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A...

První slovenská světová šampionka. Vlhová slaví triumf v obřím slalomu

SVĚTOVÁ ŠAMPIONKA. Petra Vlhová vyhrála obří slalom na mistrovství světa v Aare.

Slovensko oslavuje svojí první světovou šampionkou ve sjezdovém lyžování. Petra Vlhová vyhrála obří...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním...

Další z rubriky

IAAF se podle Timesů bude hájit, že je Semenyová „biologicky muž“

Caster Semenyaová po vítězství na mítinku v Ostravě

Britský deník The Times uvedl, že světová atletická federace IAAF postaví svou obhajobu v kauze...

Dálkař Juška o svém ostravském vystoupení: Možná jsem byl až moc rychlý

Dálkař Radek Juška před jedním ze všech neúspěšných pokusů.

Velká nula smutně shrnuje výkon Radka Jušky na mítinku Czech Indoor Gala, který se tento týden...

Mám na to rekord překonat, tvrdí vítkovický sprinter Stromšík

Sprinter Zdeněk Stromšík na etickému mítinku Czech Indoor Gala 2019.

„Vždycky chci běžet osobák!“ říká český rekordman v běhu na 100 metrů Zdeněk Stromšík z SSK...

Najdete na iDNES.cz