Olomoučtí atleti si užívají extraligu. Začíná nová éra?

Zatím posledním odchovancem olomouckého klubu, který dorůstá do české špičky je vrhač Martin Novák. O víkendu v Kolíně poslal kouli na 19,12 metru, což znamenalo druhé místo. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

17 2016
Olomoučtí atleti poprvé nakoukli do extraligy a hned jim zachutnala. Pátá místa v úvodních dvou kolech se nečekala, a tak už počítají, kudy pro ně vede cesta k záchraně.

Olomouckým atletům extraliga náramně sluší. V minulé sezoně vybojovalo družstvo mužů historický postup do nejvyšší soutěže a pak zvažovali, zda mezi českou elitu jít, či ne. Nakonec převážilo nadšení závodníků a letos jako nováčci v prvním i druhém kole obsadili nečekaně páté místo mezi osmičkou startujících. Záchrana je však ještě daleko, o ni se budou muset bít v zářijovém mistrovství republiky. „Když už jsme se ale do extraligy jednou probojovali, určitě v ní budeme chtít zůstat,“ tvrdí předseda AK Olomouc Miroslav Hrabal.

Sám se přikláněl spíše k setrvání v ekonomicky méně nákladné první lize s tím, že si v ní talentovaní mladíci lépe zazávodí. O víkendu však mohl v Kolíně pozorovat, že se neztratí ani v extralize, kde celý tým nasbíral ve 2. kole 137 bodů, jen o deset méně než třetí Olymp Praha, který patří mezi největší atletické kluby u nás. „Jako motivace pro ostatní členy oddílu je určitě účast v extralize dobrá,“ všímá si Hrabal. Olomoucký oddíl se zaměřuje na výchovu mládeže, nejlepší závodníci s ambicemi na vrcholový sport odcházejí po završení juniorského věku nejčastěji do Prahy či do Brna, případně na univerzitu do zahraničí.

„I proto jsme chtěli hlavně nebýt poslední, protože týmy, které do extraligy postoupí, většinou po roce zase padají. Pátá místa jsou tedy určitě úspěch,“ cení si trenér a vedoucí družstva Zdeněk Rakowski. Navíc olomoucký tým je složený ze tří čtvrtin z odchovanců. „Když vidím, jakou mají dorostenci a junioři motivaci do družstva se dostat a dosáhnout nějakého výsledku, získat sebemenší jeden dva bodíky, tak vnímám jako správný krok, že jsme se do extraligy přihlásili,“ poznamenal Libor Kalas, který se na vedení družstva podílí. „Pozoruji na stadionu, že i ti, co v mančaftu momentálně nejsou, dělají všechno pro to, aby se do něj dostali. Vidí totiž, že máme letos velkou šanci zachránit se,“ dodává.

Po úvodních dvou kolech sestupuje poslední tým přímo do první ligy, zbylou sedmičku doplní v září na mistrovství republiky družstev trojice vítězů první ligy. Z nich vzejde nový český šampion a poslední dva zamíří do první ligy. „Pokud nám nevybouchnou nějací klíčoví závodníci, tak bychom mohli být kolem pátého místa i na mistrovství republiky, přestože tam bude deset družstev. Pak už je to o nejlepších závodnících, protože boduje jen prvních deset. K tomu potřebujete mít špičky a my je máme. Cíl je pro nás udržet se,“ hlásí Rakowski.

Mladý Slovák Volko vládne sprintům v evropských časech

Velký podíl na výsledcích ale mají i atleti, kteří v Olomouci hostují. Pardubický tyčkař Jan Dunovský, opavští dálkaři Jiří Zeman a Tomáš Janeček, největším zjevením je ale devatenáctiletý slovenský sprinter Ján Volko. V obou kolech vyhrál závody na 100 i 200 metrů a porazil dokonce sprintera pražské Dukly Jana Velebu. „Už v zimě udělal obrovský skok a to, co předvádí venku, je pohádka. Skoro co závod, to osobák na stovku i dvoustovku. Teď už se dostal na 10,30 na stovku a 20,70 na dvoustovku, což jsou vyloženě časy evropské úrovně. A jeho 22 bodů v prvním i druhém kole a pomoc štafetě byly rozhodující,“ kroutí hlavou Kalas, který má na angažmá Volka i dalšího slovenského atleta Matúše Oleje klíčový podíl. „Se šéftrenérem Banské Bystrice Michalem Škvarkou spolupracujeme již čtvrtou sezonu. Volka jsme chtěli už předloni do juniorů, ale tehdy se omluvil, že byl po zranění. Loni se přihlásil sám a domluvili jsme se hned. Že bude ale takhle dobrý, to nikdo nečekal,“ pochvaluje si.

Pokud se extraliga na Hané zabydlí, může načít novou éru atletiky. „Zatím jsme mládežnický oddíl a je možné, že se to trochu prolomilo. Teď to byl dobrý nádech, že pokud tu atleti budou, tak můžeme mít extraligu a srovnávat se s ostatními. Je to ale také otázka financí, protože resortní střediska, jako je Dukla Praha nebo Olymp, mají jiné finanční prostředky,“ připomíná Rakowski.

Ve skromnějších podmínkách by však kvalitní extraligový tým mohl fungovat i v Olomouci. Sportovci tu nikdy nebudou pobírat plat jako v Praze, ale nemuseli by nutně všichni za kvalitními tréninky a závody odcházet z Olomouce pryč. „Po tom, co se ukázala extraliga jako životaschopná, tak může atletika v kraji posílit. Už teď funguje nějaká spolupráce s ostatními kluby v okolí, základnu máme širokou a v mládeži jsme na tom výkonnostně velice dobře,“ vyjmenovává Hrabal.

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

20. 6. (Ostrava)

Nejčtenější

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější....

Tvrdík o jednání s Peltou: Hádali jsme se do krve o každou korunu

Jaroslav Tvrdík (vlevo), předseda představenstva fotbalové Slavie, hovoří na...

VIDEO Nejen v posledních dnech intenzivně pracovali na podobě kádru pro nadcházející ročník. Výraznou...

Mistr posiluje. Slavia získala Hovorku s Holešem, Souček má novou smlouvu

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík (vlevo), záložník...

VIDEO Z jabloneckých fotbalistů Davida Hovorky a Tomáše Holeše jsou slávisté, opačným směrem míří Jan...

Nemám sílu ukázat, co umím, lituje fotbalový záložník Vůch

Egon Vůch

Už odehrál lepší utkání. Přátelák proti Viktorii Plzeň však měl pro Egona Vůcha jiný význam. Na...

Nebudu brát léky, nejsem idiot, říká Semenyaová. Atletika je na rozcestí

Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová slaví zisk zlaté medaile v běhu na 800 m.

VIDEO Mezinárodní atletická federace IAAF nadále řeší problém, pro který neexistuje ideální řešení....

Další z rubriky

Nebudu brát léky, nejsem idiot, říká Semenyaová. Atletika je na rozcestí

Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová slaví zisk zlaté medaile v běhu na 800 m.

VIDEO Mezinárodní atletická federace IAAF nadále řeší problém, pro který neexistuje ideální řešení....

Hejnová na mítinku v Kodani suverénně vyhrála překážky

Zuzana Hejnová v semifinále běhu na 400 metrů překážek na ME v Berlíně.

Zuzana Hejnová vyhrála na atletickém mítinku v Kodani běh na 400 metrů překážek. Dvojnásobná...

Nejlepší dálkaři světa jsou v Ostravě. Jeden bude závodit, druhý koukat

Juan Miguel Echevarría u ostravského doskočiště.

Kubánský dálkař Juan Miguel Echevarría bude ve čtvrtek v Ostravě bojovat o další prvenství na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz