„Někdo tomu bráškovi pomozte,“ reagoval hvězdný Kevin Durant.
„Dejte jeho mozek ptákovi, ten pak začne létat pozpátku,“ přidal se bývalý hráč a nyní komentátor stanice ESPN Kendrick Perkins.
Reagovali tím na Lylesovo vyjádření, že NBA si přivlastňuje titul mistrů světa, i když se jedná o klubovou soutěž a jen ve dvou zemích, zatímco on sám v minulých dnech v Budapešti čelil konkurenci mnoha států.
„Nejvíc mě zraňuje, když se dívám na finále NBA a vítězové pak dostávají titul mistrů světa. Mistři světa čeho? Spojených států?“ rozčiloval se.
Mluvíme i o vůni dráhy. A musím víc spát! Jak Lyles vstoupil mezi výjimečné |
„Nechápejte mě špatně, Spojené státy mám, občas, rád, ale není to celý svět. U nás téměř každá země bojuje a nasazuje si svou vlajku, aby ukázala, co reprezentuje. V NBA žádné vlajky nejsou,“ vyhlásil sprinter, který v Budapešti získal tři zlata za triumf na stovce, dvoustovce i ve štafetě na 4x100 metrů.
Aaron Gordon, vítěz posledního ročníku NBA s Denverem, reagoval: „Ale co... Tohohle týpka si na 200 metrech podám.“
Jiný basketbalista Austin Rivers vyslovil názor, že jelikož nejlepší hráči působí v NBA, tak vítězství v soutěži znamená i titul mistrů světa.
Obě strany mají v tomto sporu část pravdy.
Zaprvé je nutno zmínit, že NBA už titul mistrů světa pro své vítěze nepoužívá, z amerických sportů tuto paralelu praktikuje jen baseballová MLB. Lyles se tedy do populární ligy pustil vcelku zbytečně, byť našel zastání třeba u sprinterské kolegyně Sha’Carri Richardsonové, která poznamenala: „Abyste byli mistři světa, musíte jít proti světu.“
A zadruhé, soutěžní systémy v atletice a basketbale se dají jen těžko porovnávat. Už jen kvůli tomu, že jeden sport je individuální, zatímco druhý kolektivní.
NBA se hraje formou několikaměsíční klubové ligy s mnoha zápasy, týmy tvoří borci různých národností, sestavy se dají na přestupovém trhu různě kombinovat a vylepšovat.
Naproti tomu atletika pořádá mistrovství světa vždy jednou za dva roky, netradiční roční pauzu mezi loňským Eugene a letošní Budapeští způsobily pandemie koronaviru a odložení olympijských her v Tokiu, závodníci tak musejí přesně načasovat formu na pár dní v sezoně.
„Musíme dělat víc, musíme se představovat světu,“ uzavřel Lyles své zamyšlení nad popularitou atletiky. Sám se o její zviditelnění snaží nejen fenomenálními výkony, ale i okázalými gesty.
Shodou okolností právě v těchto dnech probíhá i mistrovství světa v basketbalu, v americkém týmu největší hvězdy jako James, Curry či Durant scházejí, neboť dávají přednost přípravě na nový ročník nablýskané NBA. I když se to některým, i krajanům z řad sportovců, nelíbí, mohou si v pohodě obhájit, že aspoň pomyslný a podle sportovní úrovně oprávněný titul mistrů světa získají i tam.