Musíš přes překážky, radí jí tetování. Jak Ogrodníková skákala ke stříbru

11 2018
Berlín (Od našeho zpravodaje) - Po pěti dnech místy až zoufalého čekání skončil medailový půst Čechů na mistrovství Evropy atletů. Nikola Ogrodníková nadšeně vypráví: „Prožívám letos jeden velký sen. Snad je to i odměna za ty protrápené roky.“ Jak se to vše odehrálo? Co si při závodě myslela? Do zákulisí jejího památného večera se vrací naše reportáž.

Na levém stehně má anglicky vytetované motto: „Jestliže v životě najdeš cestu bez překážek, tak pravděpodobně nikam nevede.“

Nikola Ogrodníková takovou ve své kariéře nenašla.

Dělala chyby a učila se z nich. Měnila disciplíny, trenéry i techniku, z vícebojařky se stala oštěpařkou, odešla z Ostravy do Prahy.

A teď stojí na Olympijském stadionu v Berlíně, s mašlemi v barvách trikolóry ve vlasech, a říká: „V životě opravdu narazíme na spoustu překážek a my je musíme překonávat a jít dál. A já přes ně doběhla až sem.“

Pátek je dnem jejího finále. Prvního velkého finále kariéry. Dnem, kdy má ukázat, že už umí porážet soupeřky i vlastní nervozitu.

Před kvalifikací ji ještě ubíjela, nemohla vůbec spát. Po ní se částečně uklidnila. Ale přítel, exmistr Evropy i světa Vítězslav Veselý jí před finálovým kláním pro jistotu nařídí: „Nečti na internetu žádné články.“

Snad aby se na ni nepřenesla předchozí deprese výpravy.

Poslechne ho. Také se dočasně straní týmu. „Nechtěla jsem poslouchat řeči, že musím zachránit tým. Sama jsem s tím vědomím bojovala. Věděla jsem, že medailovou šanci mám,“ poví později.

Evropské stříbro Ogrodníkové

V pátek ráno vykazuje bojovnou náladu. Kouč Rudolf Černý tedy u snídaně nadhodí: „Bára (Špotáková), když poprvé postoupila do finále, získala pak stříbro.“

Jako by tím své svěřenkyni napovídal.

Veselý, který kvůli předchozí angíně v Berlíně nestartoval, usedne na tribunu u oštěpařského sektoru a dumá: „Nikola je šikovná, ale vědomí, že má na medaili, dovede s lidmi zamávat. To nenacvičíte. A ona je poprvé v této pozici.“

Šéftrenér Tomáš Dvořák si to uvědomuje rovněž. Zároveň však tvrdí: „Je zdravá, nabuzená a nebojí se říct, že si pro tu medaili půjde. Tak proč by ji nemohla mít?“

Na tribunách sedí 48 457 diváků. „Když jsem vkročila na stadion, dostala jsem z toho hukotu arény největší husí kůži v životě a celá se roztřásla,“ bude vyprávět domácí Christin Hussongová s dovětkem: „Ale to bylo v pořádku. Taková nervozita mě nabíjí.“ 

Ogrodníková si naopak pomyslí: Tentokrát nejsem ani rozklepaná. Plácnou si s týmovou parťačkou Irenou Šedivou. Tak jdeme na to.

Los Ogrodníkové určil, že otevře soutěž. Loni v Londýně tuto roli v kvalifikaci úplně nezvládla. Teď si nařídí: „Něco tam hodím, abych vystrašila holky a sebe uklidnila.“

Nikola Ogrodníková ve finále oštěpařek na mistrovství Evropy v Berlíně.

LEŤ, LEŤ CO NEJDÁL.Ogrodníková bojuje o medaili.

Vysílá oštěp do vzdálenosti 61,85 metru. Úkol splněn. Zaraduje se: Dobře to začalo, i když na medaili to ještě nebude stačit, musím přidat.

Hussongové roztleskávají tribuny mocně rozběh. Čtyřiadvacetiletá německá studentka sportovních věd má pocit, že srdce jí buší až v hlavě.

Fotogalerie

A pak to přijde.

Oštěp Hussongové letí a letí, za všechny čáry, daleko i za tu 65metrovou, než se zabodne do trávníku Olympijského stadionu, jehož tribuny právě přivedla do extáze.

Už v kvalifikaci si zlepšila osobní rekord o 88 centimetrů. Teď přidává dalších 61. Otec Udo Hussong, její kouč, vyskočí na tribuně nadšením ze sedačky.

67,90, ukáže světelná tabule.

Rekord šampionátu, od Mnichova 2002 v držení Řekyně Mirely Manjaniové, byl právě vymazán z tabulek. Hussongová se odpálila do své vlastní zlaté ligy.

Christin Hussongová po triumfu ve finále oštěpařek na mistrovství Evropy v...

TO BYLA RÁNA! Christin Hussongová šokovala sebe i konkurentky.

Ogrodníková se tím nemíní nechat vyhodit z rytmu. Soupeřky ostřelují její prozatím stříbrný post, ona se jim snaží poodskočit. „Chceš házet hrozně daleko a rychle. Uvolni se, předveď jen to co vždycky,“ promlouvá k sobě. 

Ovšem nápor dvoudenní vlekoucí se soutěže i předchozího úmorného vedra si nejen u ní vybírá daň. Všechny jsou zmožené. Už i Hussongová posílá oštěp při dalších pokusech jen pod 60metrovou hranici.

Na Diamantových ligách se s holkama víc bavíme, je to víc kamarádské, podporujeme jedna druhou, napadne Ogrodníkovou. Jenže tohle je jiné.

„Tady se všechny soustředí na sebe, jsou uzavřené, mají klapky, atmosféra je odlišná,“ porovná dva naprosto odlišné závody. Cítí, jak je staženější, jak jí tělo dává najevo, že už kvalifikace z něj ubrala pořádný kus sil.

Po třech pokusech, v poločase soutěže, se posilní džusem. Hussongová tyčinkou. Němka sedí na lavičce, proklepává si nohy.

Užší finále začíná. Už jich zbylo jen osm. Čtvrtá série. Běloruska Taťána Chaladovičová, až do závodu první dáma evropských tabulek, se ne a ne trefit do odhodu, zatíná rty, zklamaně se opírá o hrazení a cosi si mumlá. 

Litevka Liveta Jasiunaiteová naopak hypnotizuje rukama za letu svůj oštěp a ten vyleká české fanoušky. Bylo to dál než Nikola? Ne, nebylo. Ale 61,59 metru je dost na bronzovou metu, Litevka se uculí do kamery.

Ogrodníková se u rozběhu se vlní tělem do rytmu. Klídek. Přípravu na čtvrtý pokus jí naruší start čtvrtky, skáče do vzduchu, aby nevychladla. Nezlepší se, úmyslně přešlapuje. Černý na tribuně svraští čelo.

Ještě čtrnáct pokusů k medailové jistotě.

Irena Šedivá zas a znovu bombarduje 59metrovou hranici, pohazuje hlavou. Ovšem ta už má splněno postupem do užšího finále.

Chaladovičová si po pátém nezdařeném pokusu vztekle dupne. Slovinská veteránka Martina Ratejová, 36letá vyučená kuchařka, přeruší rozběh těsně před čárou a její trenér se chytá za hlavu, co to zase vymýšlí. Ratejová se opět rozbíhá, sekundu před vypršením časového limitu odhazuje, ale ten pokus je bez klidu i bez dostatku metrů.

Martina Ratejová ve finále oštěpařek na mistrovství Evropy v Berlíně.

ZASE BEZ MEDAILE. Martina Ratejová ze Slovinska.

Ogrodníkovou při pátém pokusu chytají křeče v lýtkách. „Na chvíli jsem panikařila. Bála jsem se, že mě někdo přehodí a já už nebudu moci zareagovat,“ prozradí po závodě. 

Jde si pro uklidnění ke kouči a příteli. Lehne si na zem, přepne do stavu totálního uvolnění. 

Opodál sedí Hussongová, pohled upřený na trávník.

Už je to blízko.

Šedivá se loučí dalším pokusem k 59 metrům, při odhodu padne na zem, jak to kdysi dělával její kouč Jan Železný. Kdyby se dnes soutěžiĺo v hodu na terč a na největší přesnost, vyhrála by. Ale i tak spokojeně kráčí k tribunám a podá ruku Železnému. Díky, kouči. Potom vystoupí z ulity, ve které se během závodu držela, a fandí Ogrodníkové.

Ta má ruce za hlavou, prochází se po ploše, po očku pozoruje soupeřky. Sláva, křeče naštěstí pominuly.

Francouzka Alexie Alaisová se nezlepšuje. Chaladovičová zklamaně zvedne oči k obloze. Ne a zase ne, pro Bělorusku medaili nebude. Ratejová si po plochém letu oštěpu k 60 metrům zklamaně prohrábne vlasy.

Česko má medaili!

A po hodu Jasiunaiteová je jasné, že stříbrnou.

„Nicoleta Ogrodníkova, poslední oštěpařka, která může Christin Hussongové sebrat zlato,“ přejmenuje hlasatel na stadionu českou oštěpařku. Němci i jí férově roztleskají rozběh.

Oštěp dopadá na 61,81 metru, i s takovým hodem by brala stříbro. Teď jej stvrzuje. Až mnohem později se bude vyptávat: „Kolik jsem tím šestým pokusem vlastně dala? Já vůbec nevím, já byla v naprostém šoku.“

SEDMÁ A STŘÍBRNÁ. Irena Šedivá (vlevo) a Nikola Ogrodníková zažily na...

SEDMÁ A STŘÍBRNÁ. Irena Šedivá (vlevo) a Nikola Ogrodníková .

V pozitivním šoku, nutno dodat.

Medailová euforie vše ostatní zastře, rozpláče se dojetím a překryje si oči dlaněmi. „Přišel hrozný příval emocí, až jsem tomu nerozuměla. Ptala jsem se sama sebe: Fakt mám tu medaili? Bylo to... krásný.“

Hussongová si naposledy hodí a hlasatel vykřikuje: „Gratulujeme mistryni Evropy“. Šampionka poklekne na zem a také se rozpláče.

10.srpna 2018 v 23:32, příspěvek archivován: 11.srpna 2018 v 08:12

Ty fotografie dělí 12 let, ale mají toho tolik společněho: 1. oštěp 2. mistrovství Evropy 3. stříbrnou českou medaili 4. kouče Rudu Černého.. Aneb: Göteborg 2006 a stříbrná Barbora Špotáková... a Berlín 2018 a stříbrná Nikola Ogrodníková. https://t.co/uU9kqdI08q

Ogrodníková utíká k trenérovi a Veselému, s nimiž také cloumá dojetí. Veselý má pro ni prozíravě připravenou vlajku. Jenže ona s ní nevyběhne na čestné kolečko jako ostatní.

„Nevěděla jsem, co s ní. Všechno tohle bylo pro mě nové. Tak jsem tam sní jen tak stála.“

Ovšem to vůbec není podstatné.

V sobotu před půlnocí si půjde u Pamětního kostela císaře Viléma pro svoji medaili. „Asi se tam zase rozbrečím,“ směje se. „Já jsem hrozná cíťa, i u filmů brečím. U všech. Ani si je pak nepamatuju, druhý den už nevím, o čem byly. Ale snad to zvládnu.“

Určitě to zvládne. Oblíbeným proseccem oslaví medaili. A potom nastane čas na další sny.

„Olympiáda!“ vyhrkne.

„Teď jsem si dokázala, že patřím k závodnicím, které mohou ty medaile získávat. Tak se pokusím o další.“

Překážkářka? Kdepak, Ogrodníková našla, kam patří

Když Nikola Ogrodníková chodila do 5. třídy, rodiče vymýšleli, zda ji dát na tenis nebo na atletiku. Vyhrála druhá možnost. „Tenis je přece jen finančně náročnější,“ líčila.

V Porubě a ve Vítkovicích měla štěstí na trenéry s vizí. „Takové, kteří nechtěli udělat hvězdu za rok, ale stavěli na širokém základu,“ ocenil šéftrenér Tomáš Dvořák.

Oštěpařka Nikola Ogrodníková v kvalifikaci na ME v Berlíně.

Už v roce 2007 mohla být v Ostravě medailistkou z mistrovství světa do 17 let. V sedmiboji. „Jenže to by musela v kouli aspoň jednou trefit výseč,“ vyprávěl Dvořák.

Později ji deptalo, že ve víceboji stále není schopna prodat formu, proto se rozhodla ke změně disciplíny.

„Ty jsi překážkářka,“ hučel do ní Dvořák.

Měla jiný názor. Ten oštěp jí tak pěkně létal z ruky.

Na mistrovství Evropy v Curychu 2014 se prvně nominovala coby oštěpařka specialistka. „Ale byla jsem v sektoru ještě takové nezkušené trdlo,“ tvrdila.

Zamilovala se do Vítězslava Veselého, mistra světa i Evropy, a stěhovala se do Prahy, aby mohli bydlet spolu. A také kvůli podmínkám.

Na Dukle jí začalo docházet, o čem všem oštěp je. Upravila trénink i techniku, navýšila regeneraci.

„Z víceboje bývala zvyklá na větší objemy tréninku, to ji teď trochu dusilo,“ popisoval Veselý. „Je totiž vzezřením výbušný, silový typ a ty potřebují naopak intenzivní, krátké tréninky. Když je odpočatá, přijde potom s oštěpem ta střelba.“

Loni na mistrovství světa v Londýně si poprvé připadala jako oštěpařka. Byť jí postup do finále těsně unikl, nabírala sebevědomí.

Letos ho začala prodávat. Hned při prvním startu v Potchefstroomu poslala náčiní na 65,61. „Najednou jsem zjistila, že mám limity úplně jinde. Přitom vím ještě o spoustě rezerv,“ říkala.

Dvořák přiznal, že se kdysi mýlil: „Až letos jsem jí konečně přestal říkat překážkářko.“

Nikola Ogrodníková je oštěpařka. Už nikdo nepochybuje. Vítězka závodu Diamantové ligy. Přední Evropanka. Ta, která se pere o medaile.

„V kvalifikaci jsem nesoupeřila s holkama, ale sama se sebou. Ve finále už jsem připravená na souboj s ostatními,“ hlásila před včerejším kláním.

Na jeho konci byla stříbrnou Evropankou.

Autor:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Sparta na úvod selhala, Plzeň začala přesvědčivě, Slavia šťastně

Joel Kayamba z Plzně se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti Olomouci.

VIDEO Fotbalisté Slovácka hned v prvním kole nejvyšší soutěže obstarali velké překvapení - vyloupili...

Ngadeu odchází, napsal Tvrdík. Utekl jako uličník, zlobí se šéf Slavie

Slávistický stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitný z Teplic

Fotbalovou Slavii opouští další defenzivní opora. Simona Deliho následuje další stoper Michael...

Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

Lance Armstrong

Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom...

Sparťanský hromosvod Zahustel. Proč si na něj fandové zasedli?

Sparťanský obránce Ondřej Zahustel se raduje z gólu v závěru jara 2019 proti...

VIDEO Fanoušci sparťanských fotbalistů zajásali, zabouřili si. Jejich nelíčená radost patřila...

Vítr trhal peloton. Favorité v desáté etapě ztráceli, triumfoval Van Aert

ŠAMPION. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Wout van Aert ovládl desátou...

Před šesti lety na stejném místě kraloval ve spurtu menší skupiny Peter Sagan. „I letos očekávám...

Další z rubriky

Atletice se věnuje jen pár měsíců. Přesto Kubelík patří k domácí elitě

Takhle se Eduard Kubelík (vpravo) řítil na dorosteneckém mistrovství republiky...

Ještě donedávna byl pro šestnáctiletého Eduarda Kubelíka sportem číslo jedna výhradně fotbal, ovšem...

Hejnová je znovu na stupních vítězů, v Monaku si doběhla pro třetí místo

Česká běžkyně Zuzana Hejnová a její soupeřka Wenda Nelová z Jihoafrické...

Česká překážkářka Zuzana Hejnová doběhla na mítinku Diamantové ligy v Monaku třetí v závodu na 400...

Tyčkařka Švábíková získala na mistrovství Evropy do 23 let stříbro

Amálie Švabíková v Otrokovicích.

Tyčkařka Amálie Švábíková získala na mistrovství Evropy atletů do 23 let v Gävle stříbrnou medaili....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz