Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Na olympijský limit bych ještě měl, říká legendární oštěpař

  3:44
Třikrát vyhrál olympiádu. Čtyřikrát z ní vezl medaili. Pětkrát na ní startoval. Oštěpaři Janu Železnému je 42 let. Už dva roky nezávodí, stal se přemýšlivým koučem. Vlasy mu prokvétají, sportovat prý nemá čas.
Jan Železný

Jan Železný - Jan Železný. | foto: Monika TomáškováMF DNES

V srpnu však pořádá Peking další hry. Jen si to zkuste představit. Co kdyby... „Asi bych moc nehodil. Fakt jsem teď vůbec netrénoval,“ nejprve skromně říká Železný. Ale potom přizná: „Nedávno jsem si zaházel. Nevypadalo to špatně.“

Kolik metrů jste hodil?
Kolem 76.

To už jste byl tak rozčilený na své svěřence, že jste jim chtěl ukázat, jak se to dělá?
To ne. Svítilo sluníčko, oni se teprve rozcvičovali, tak mě zničehonic napadlo: hodíš si.

Přehodili vás pak?
V tom tréninku ne. Ale doufám, že teprve začnou házet daleko. Byli jsme dlouho na soustředění v Africe a vypadali dobře. Jenže po návratu jsme všichni onemocněli a týden leželi v horečkách. Snad se jim forma bude zase zvedat.

Limit pro účast na olympiádě v Pekingu je 78 metrů...
... jo, na limit bych měl. Tak po třech týdnech přípravy bych ho atakoval.

A opravdu vás neláká ještě jednou si zazávodit na olympiádě?
Neláká. Ani by to nešlo, nemůžu už nikde startovat. Když jsem skončil, nahlásil jsem to na Mezinárodní atletickou federaci IAAF, aby za mnou přestala chodit dopingová kontrola. Jinak by totiž mohli ještě dva roky chodit. Znovu závodit můžu zase až za dva roky. Před olympiádou v Londýně. (úsměv)

. Co dokázali

Jan Železný...
Třikrát vyhrál olympijské hry, třikrát mistrovství světa. Výkonem 98,48 dodnes drží světový rekord. Ještě ve své poslední sezoně získal bronz na mistrovství Evropy 2006 a dokázal hodit 86,07 metru.

... a jeho skupina
Vítězslav Veselý

Na Zlaté tretře výkonem 78,00 na centimetr splnil olympijský B-limit. Pojede do Pekingu, pokud ho nikdo další nepřehodí. Je mu 25 let, osobní rekord má z loňska 79,45.

Jan Syrovátko
Loni osobním rekordem 78,17 splnil B-limit na mistrovství světa, ale z nominace ho nakonec vyřadil Guzdek. Letos ho sužují zranění.
Je mu 23 let.

Petr Frydrych
Nejmladší ze skupiny, dvacetiletý. Loni mistr republiky do 22 let, devátý na mistrovství Evropy juniorů. Osobní rekord: 75,55.

Neobáváte se, že jste svým hodem „z ničeho“ na 76 metrů své svěřence spíše demotivoval?
Kdepak. Může je to nabudit.

Jste koučem už déle než rok. Naplňuje ta práce, co jste od ní čekal?
Je to horší. Náročnější. Sedíte při závodě na tribuně a vidíte, že se klukům nedaří. Pak hledáte chyby v sobě i v nich. Když jsem sám sportoval, bylo to jednodušší: buď jsem hodil, nebo ne. Teď je práce časově náročnější a často i víc stresující.

Čekal jste, že se vaši závodníci budou zlepšovat rychleji?
Ani ne. Znám oštěp. Jsou pořád ještě mladí. Ale vím, kde jsou jejich hranice.

Máte před očima cestu, po které by mohli dojít až do světové špičky?
Tady nejde jen o světovou špičku, protože každý má svůj limit. Chci jen, aby se k němu co nejvíc přiblížili. Když to nejde, chyba je v nich i ve mně. Já se taky trenéřinu teprve učím a hledám nejlepší cesty. Přečetl jsem teď spousty svých starých tréninkových deníků.

Jenže co kdysi sedělo mně, nemusí sedět jim – a já to musím poznat. Můžu dát svým klukům kostru, rady, motivovat je. Ale někdy jim také řeknu, ať si poslední dny před závodem naplánují sami podle vlastních představ. Protože to je nejlepší: dělat, čemu sami věří.

Radíte se s dalšími českými trenéry?
Spíš ne. Nerad bych někoho urazil, ale moc dobrých oštěpařských trenérů tu není.

. Jak motivovat svěřence? Přehodit je

Zkuste se vžít do téhle role: je vám 25 let, dřete. A pak váš kouč, který dva roky už nechává tělo spíš odpočívat, přijde, ani se pořádně  neobuje a předčí vás. „Pak jsem se musel celý trénink smát a říkal jsem si: Co tady vlastně dělám?“ líčí Vítězslav Veselý.

Mladý oštěpař je jedním ze tří svěřenců Jana Železného. Motivaci ani po takové ráně neztratil. „Je to hec. Po dvou letech skoro nic nedělání byl ten jeho výkon víc než dobrý. Kdyby Honza vydržel, neztratil by se. Byl bych rád, kdyby si s námi zazávodil. Také on by se bavil,“ míní Veselý.

Jenže Železný už závodit nemůže, nemá registraci. „Ta se dá obnovit,“ namítá Veselý. „Ale Honzovi to za to asi nestojí. Kolem by byl poprask, hodně lidí by to rozebíralo.“

A tak Železný zůstane trenérem. Jaký je? „Když se člověk dozví, kdo to je a co dokázal, je jasné, že o oštěpu ví víc než dost. Přes deset let se trénoval sám. Ví, co dělá,“ říká Veselý. „A co se týče přístupu k člověku, je to super. Bavíme se normálně.“

Jen radost svému trenérovi zatím svěřenci moc nedělali, i když právě Veselý si minulý týden B-limitem vybojoval možnost jet na olympijské hry. Alespoň dokud jej někdo z Čechů nepřehodí.

„Přijeli jsme totiž z Afriky a všichni včetně trenéra jsme onemocněli. Asi jsme něco chytli v letadle. Prali jsme se pak s rozběhem, s technikou. Ale sezona je rozjetá, snad se to zlepší.“

Kouči – světovému rekordmanovi a trojnásobnému olympijskému vítězi – se  však jen tak nepřiblíží. „On byl výjimečný,“ odvětí Veselý.

V roli poradce pomáháte i Barboře Špotákové. Předtím, než v Zaragoze hodila český rekord, jste s ní však trénoval jen dvakrát. Co jí během tak krátké doby dokážete vštípit?
To ať poví Bára. Její velká výhoda je, že na mé připomínky dokáže okamžitě reagovat. I při závodě umí reagovat na podněty těla a na situaci. To z ní dělá vítězný typ. Bude to mít letos strašně těžké, coby velká favoritka na olympijské zlato se ocitne pod palbou. Ale pokud bude cítit formu a zdraví, vyrovná se s tím.

Kam až podle vás dohodí?
Těžko předpovídat. Letošní rok je jen o olympiádě. Ale už dřív jsem říkal, že ona je pro mě oštěpařkou, která může přehodit světový rekord. Klidně už letos, když se všechno sejde dohromady. Potenciál má obrovský a rezervy u ní pořád vidím.

Jaké?
Třeba v tom, že teprve teď dospívá k poznání, že může hodit daleko nejen prvním pokusem. V Zaragoze dala 69 metrů a pak se toho trochu zalekla. Já bych v tu chvíli chytil šanci za pačesy a chtěl hned přehodit sedmdesátku. Protože dnů, kdy cítíte opravdu obrovskou formu, je málo – a nikdy nevíte, kdy zase přijdou. Ale i její vynikající první hod je mimořádnou výhodou, hlavně na velké soutěži. Nejednu soupeřku jím psychicky odrovná. Proto se jí mohou i bát.

Tak jako se kdysi báli soupeři vás?
Víte, když jste favorit a navíc si uvědomíte, že ostatní z vás mají strach, pomáhá vám to nebýt ve stresu. Z role favorita musíte těžit, ne naopak. Už v kvalifikaci jim musíte ukázat: koukejte, jen těžko mě porazíte.

Přiznejte upřímně: nechybí teď vašemu tělu sportování? Nebo když vaši oštěpaři makají v posilovně, cvičíte s nimi?
Ne, jen tam kecám. Musím jim pohlídat činku – a ani jsem do té dřiny v posilovně neměl kdovíjakou chuť. Jen občas jsem si zaposiloval. Odpočívám. Radši.

Ale vypadáte dobře.
Když neházím, tak mě nic nebolí. Ale mohlo by začít, kdybych se dál takhle flákal.

Kdy tedy opět začnete sportovat?
Až si najdu čas. Zatím pořád někde lítám, něco sháním, vyřizuju. Jedu na ligu, domů, pak zase na Slovensko, kde jsem postavil rekreační zařízení. Vážně toho bylo hodně.

Jaké rekreační zařízení?
U Liptovské Mary. Chatky na ideálním místě, poblíž spousty atrakcí. Snad to bude fungovat.

Opět se stáváte podnikatelem? Špatná zkušenost se sportovním areálem vMladé Boleslavi vás neodradila?
Tohle je jiné. Je to moje jistota do budoucna, protože mít peníze v bankách není nejvýhodnější. Nemělo by jít o ztrátovou investici, poučil jsem se z chyb. A i kdyby... Vždycky to můžu bez problémů prodat.

Před třemi lety jste neúspěšně kandidoval na předsedu Českého olympijského výboru. Za půl roku jsou další volby. Už se nenecháte přemluvit?
Říká se: Nikdy neříkej nikdy. Přesto silně pochybuju, že bych to ještě někdy zkusil.

Takže kdyby přišla nabídka?
Nabídky mi chodí všelijaké, až se divím. Ne, nechci kandidovat. Jsem takhle v pohodě. Zatím. Říkal jsem si: až přestaneš závodit, budeš mít víc času. Teď si říkám: dodělám vše, co jsem rozpracoval, a pak se seberu a budu mít konečně víc času – i klidu.

Sport v roce 2021

21. 5. - 6. 6. (Minsk a Riga)
11. 6. - 11. 7. (13 měst)
23. 7. - 8. 8. (Tokio)
  • Nejčtenější

Skotsko - Česko 0:2, Schickova show, druhý gól dal z poloviny hřiště

Čeští fotbalisté porazili ve svém úvodním duelu na mistrovství Evropy domácí Skoty 2:0. V Hampden Parku v Glasgow je...

Neskutečný, úchvatný, dechberoucí. Fotbalový svět se klaní gólu Schicka

Jen co přeběhl půlící čáru, zvedl hlavu, podíval se a levačkou zakroutil balon z takřka padesáti metrů na bránu. Míč...

Chorvatsko - Česko 1:1, fotbalisté vedli, pálil Schick. Bod přiblížil postup

Díky třetímu zásahu Patrika Schicka na turnaji čeští fotbalisté ve druhém utkání Eura nad Chorvaty vedli, o těsný...

Hororový vstup, píší ve Skotsku. Nad českou výhrou bědují i Chorvaté

Jásot českých fotbalistů a fanoušků po výhře 2:0 nad Skotskem vyvolal skepsi v tisku poražených a dokonce i v médiích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejsem rasista, brání se Arnautovic. Makedonci žádají nejtvrdší trest

Nejen v Severní Makedonii stále rezonuje emotivní oslava gólu Marka Arnautovice, který v neděli na fotbalovém Euru...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Staněk o supermanovi Crouserovi: Je to jako běhat s Boltem, nemáte šanci

Když se koulař Tomáš Staněk v sobotu probudil, zjistil, že jeho disciplína doznala povážlivou proměnu. Padl její 31 let...

Atleti se vracejí do superligy, čtvrtkaři k tomu pomohli štafetovým rekordem

Čeští atleti se vracejí do elitní skupiny mistrovství Evropy družstev. V Kluži vyhráli 1. ligu a do superligy jim...

Americký koulař Crouser vylepšil 31 let starý světový rekord na 23,37 metru

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na domácím šampionátu v Eugene výkonem 23,37 metru nový světový rekord. Dosavadní...

Hvězdička Sha'Carri ovládla na mistrovství USA běh na 100 metrů

Vycházející sprinterská hvězda Sha'Carri Richardsonová ovládla na americkém atletickém šampionátu podle očekávání běh...

TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....