Na ME chtěli čtyři medaile, mají jedinou. Mladí čeští atleti ještě nedozráli

ZKLAMÁNÍ. Český favorit Petr Svoboda doplatil na šampionátu v Barceloně na nevyzpytatelnost překážek. Pozici tabulkově nejlepšího Evropana neobhájil. | foto: AP

2 2010
Barcelona (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Řeč čísel je neúprosná. Čeští atleti získali na mistrovství Evropy v Barceloně jedinou, bronzovou medaili. Což je řadí až do třetí desítky evropského pořadí.

Taková bilance je nejhorší od roku 1938, tedy od druhého evropského mistrovství, kdysi v atletickém pravěku. V dobách, kdy ještě muži a ženy soutěžili na odlišných místech, v Paříži a ve Vídni. Ale dá se najít i jiný pohled.

Jistě – pokud proměníme řeč medailí na řeč bodů za výsledky od 1. do 8. místa, které atleti neustále sčítají a porovnávají, dospějeme k jinému obrazu. Viděno očima bodů jsou Češi s přehršlí umístění těsně pod stupni vítězů najednou úspěšnější než před čtyřmi lety na předchozím šampionátu v Göteborgu.

Nejlepší Češi na ME

Výprava končí s jedinou medailí, kterou získala Barbora Špotáková

4. místo:
Zuzana Hejnová (400 m př.)

5. místo:
Jakub Holuša (800 m), Jaroslav Bába (výška), Denisa Rosolová (400 m), Jiřina Ptáčníková (tyč)

6. místo:
Petr Svoboda (110 m př.), Josef Prorok (400 m př.), Lenka Masná (800 m)

Jenže fanoušky zajímají medaile. A ty nepřišly. Proto celková bilance výpravy zní: neúspěch. Velké naděje, které odlet atletů doprovázely, se překotily ve velké rozpaky.

"Věřím ve stejný počet medailí jako v Göteborgu, tedy čtyři," říkal před šampionátem šéftrenér Tomáš Dvořák. Čtyři byli i atleti, kterým patřila pozice na prvních třech místech evropských tabulek roku.

Tu ale v Barceloně obhájila pouze Špotáková, která se sebezapřením a se zraněným loktem "sestoupila" z 2. místa v tabulkách na 3. příčku ve finálovém závodě. Nikdo jiný už to nedokázal. "Výprava byla úspěšná z 30 procent," říká nyní Dvořák. "Medailí jsem čekal víc. Umístění těsně pod stupni vítězů je spousta."

Měl to být zlomový šampionát, který ukáže, jak mladá generace definitivně přebírá otěže. Ve skutečnosti naznačil cosi jiného. "Mladí ještě nejsou dost zralí," uznal šéftrenér.

Žebříček medailí


Nejúspěšnější země šampionátu

V Göteborgu 2006 vybojovali cenné kovy Šebrle, Janků, Železný a Špotáková – tedy až na posledně jmenovanou atleti na konci kariéry. Letos měli uprázdněné posty zaplnit Svoboda, Hejnová či Frydrych, tedy borci, kterým je 23 až 25 let. Nestalo se tak.

"Například Zuzka Hejnová lehce neunesla tlak, nechala se strhnout. Svoboda doplatil na nevypočitatelnost překážek, Jarda Bába na bodanec a oteklou nohu. A občas nám opravdu chybělo jen trochu toho štěstíčka," soudil šéftrenér Dvořák.

Evropský šampionát měl být závodem, kde čeští reprezentanti předvedou své nejlepší výkony za celou sezonu. Právě k němu vše směřovali.

Jenže pouze překážkář Prorok, běžkyně Masná, mladá sedmibojařka Cachová a v kvalifikaci tyčkař Kudlička si v Barceloně vylepšili svá letošní maxima. Další čtyři atleti se k nim těsně přiblížili. To je málo.

"Mladým prostě ještě některé věci chybí. Musí se to naučit ustát v hlavě," podotkl Dvořák. Přesto se neutápí v pesimismu. Naopak – věří, že bude líp.

"Fandovi, který vidí jen medaile, asi nemá cenu cokoliv vysvětlovat. Stejně by mé argumenty nebral. Ale já věřím, že máme na čem stavět. Je dobré, že si mladí nejrůznějšími problémy prošli tady. Příště budou o tuto zkušenost bohatší."

Autor:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Maraton pod dvě hodiny. Homoláč vysvětluje, proč Keňané umějí běhat

Je to týden, co první člověk na světě doběhl maraton pod dvě hodiny. Keňan Eliud Kipchoge měl sice kolem sebe armádu...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dá Kipchoge maraton pod dvě hodiny? A skutečně nemá člověk limity?

On sám, hlavní protagonista dechberoucího představení, tvrdí, že to bude stejný počin, jako když člověk poprvé přistál...

Ze snu udělej cíl. O běžeckém závodu kolem nejvyšší hory Evropy

Když onu sobotu časně ráno nasedal Tomáš Šafránek v Chamonix do autobusu, byla ještě tma. Jakmile ale projeli tunelem...

Světovou atletkou roku mohou být rekordmanky i bývalá vítězka

O titul nejlepší světové atletky roku se ucházejí tři letošní nové držitelky světových rekordů Dalilah Muhammadová,...

Obhájce Kipchoge může být opět nejlepším světovým atletem roku

Obhájce trofeje Eliud Kipchoge může být znovu nejlepším světovým atletem roku. Fenomenální keňský vytrvalec, který v...

Najdete na iDNES.cz