9. DEN MS: Český medailový double v oštěpu i smutné Boltovo loučení

  18:25aktualizováno  23:49
Čtyři čeští sportovci bojovali v sobotním večerním programu atletického mistrovství světa v Londýně. A dva cenné kovy z toho byly. Oštěpaři Jakub Vadlejch s Petrem Frydrychem sebrali stříbrnou, respektive bronzovou medaili. Adam Sebastian Helcelet skončil v desetiboji osmý a v ženské výšce si své první finále užila Michaela Hrubá. Finále štafet na 4x100 metrů obstaralo smutnou rozlučku Usaina Bolta, který kvůli zranění do cíle nedoběhl.

Tak dlouho byl ve stínu svých kolegů Vítězslava Veselého a Petra Frydrycha. Tak dlouho se mu nedařilo prodat, na co má.

Až v letošní sezoně Jakub Vadlejch potvrdil svůj talent.

Díky vyrovnaným výkonům, které v průběhu sezony podával, patřil k favoritům oštěpařského finále. „Těším se, myslím, že jsem na tom dobře,“ tvrdil muž, který si letos dorovnal osobní rekord na 88,02 metru.

ON-LINE

9. den MS jsme sledovali podrobně

Oči všech ale byly upřeny na Němce Johannese Vettera s Thomasem Röhlerem.

Vetter už letos hodil 94,44 metru a zařadil se na druhé místo historický tabulek za Jana Železného. Olympijský šampion Röhler zase hodil 93,90 a je hned za ním.

„Ale finále je úplně jiný závod. Kdo měl dneska formu, může pozítří mít trochu horší. Thomas se trápil technicky a bude házet líp,“ myslel si Vadlejch.

Přesto to byl Vetter, kdo hned v první sérii pouze o jedenáct centimetrů nepřehodil 90 metrovou hranici. Přidal i Röhler, který hned hodil za 87 metrů.

Zato Vadlejch? Úvodní pokus se mu vůbec nepovedl, 77,10 metru bylo daleko od medaile.

Jenže pak přišla druhá série a obrovská rána.

Vadlejch svůj oštěp s napětím sledoval. Kam až se zabodne?

Stříbrný oštěpař Jakub Vadlejch při finálovém hodu na mistrovství světa v Londýně.

Přesně na hranici 89,73 metru – nový osobní rekord a jen šestnáct centimetrů od zlaté medaile. A šestnáct centimetrů nejcennější z cenných kovů opravdu vzdálen zůstal.

Ani Vetter ani Vadlejch už se ve zbývajících kolech nedokázali zlepšit a rozdělili si zlato a stříbro.

„Trochu se ve mně mísí pocity. Na jednu stranou mám první velkou medaili, na tu druhou jsem prohrál zlato o šestnáct centimetrů. Ale mám radost,“ usmál se Vadlejch v rozhovoru pro Českou televizi.

Oslavovat jen jednoho Čecha by ale v sobotu večer bylo málo.

ČEŠI V AKCI

8. místo - desetiboj - Helcelet

11. místo - výška - Hrubá

STŘÍBRO A BRONZ - oštěp - Vadlejch, Frydrych

Sedm let se Petr Frydrych trápil. Tápal a nevěděl, jak zase házet daleko. Pomohlo mu, že před slovenskou extraligou v Šamoríně, kde hodil limit, zjednodušil techniku.

A úžasnou formu prodal na londýnském stadionu.

Dlouho na čtvrtém místě ostřeloval 88 metrovou hranici, dvakrát zabodl oštěp na metu 87,93 metru, až do posledního pokusu dal vše. A byl to pokus bronzový.

Frydrych si, podobně jako Vadlejch, hodil v sobotním londýnském večeru osobní maximum, když poslal oštěp do vzdálenosti 88,32 metru a o pouhých šest centimetrů porážel Thomase Röhlera.

Ten ale tlak závěrečného hodu neunesl a olympijský šampion tak skončil bez medaile.

To Češi můžou slavit – stříbrnobronzový double.

Helceletův velehod

Úvodní den desetibojařského šampionátu se Adamu Sebastianovi Helceletovi nevyvedl, průběžně byl až dvacátý.

Sobotní odpolední program byl ale úplně o něčem jiném.

Český vícebojař po každé disciplíně rychle stoupal pořadím a před večerním programem mu patřila dvanáctá příčka.

Pak ale přišla jeho disciplína.

Helcelet si roztleskal londýnské publikum a rozběhl se k velehodu. Oštěp se zapíchl do vzdálenosti 71,56 metru.

NEVZDÁVÁ SE. Po nepovedeném prvním dni si hodil Adam Sebastian Helcelet v oštěpu osobní maximum.

O neuvěřitelné tři metry si tak český vícebojař vylepšil své osobní maximum a konečně se do kamery usmál. Následující dva hody dopadly jen těsně před 70 metrovou hranici, ale to Helceleta mrzet nemuselo.

Suverénně vyhrál oštěpařskou soutěž ve své skupině a celkově skončil v oštěpu druhý. V průběžném pořadí se před závěrečnou patnáctistovkou, posunul už na sedmou příčku.

Tu v poslední disciplíně celého šampionátu Helcelet neudržel, propadl se na osmé místo, ale zaběhl si letošní maximum.

TI, KTEŘÍ DOKONČILI. Úspěšní desetibojaři na mistrovství světa v Londýně.

A cíl pro mistrovství světa splnil.

Vždyť loňský vicemistr Evropy nikdy neskončil ve světové konkurenci v nejlepší desítce. Na olympiádě v Riu skončil dvanáctý a na posledním světovém šampionátu v Pekingu byl před dvěma lety jedenáctý.

Premiérový světový titul získal suverénní Francouz Kévin Mayer, jenž vládl desetiboji od prvního dne a získal 8768 bodů. Druhého Rika Freimutha z Německa porazil o 204 bodů. Třetí skončil Freimuthův krajan Kai Kazmirek.

První finále pro Hrubou

Je juniorskou mistryní světa i Evropy, ale velké finále mezi dospělými? To ještě devatenáctiletá výškařka Michaela Hrubá nezažila.

Až nyní, na šampionátu v Londýně.

Velká česká naděje si v kvalifikaci na druhý pokus poradila s potřebnou výškou 192 centimetrů. Se stejnou výškou se prala i ve finále.

Michaela Hrubá během výškařského finále.

První pokus byl neúspěšný, stejně tak druhý. Při třetím si Hrubá roztleskala publikum a to ji přeneslo úspěšně přes laťku. V tu chvíli bylo jasné, že poslední neskončí, jelikož olympijská šampionka z Ria Ruth Beitiaová 192 centimetrů neskočila.

A když pro českou reprezentantku byla následná výška příliš, obsadila v londýnském finále jedenáctou příčku.

Zlato získala ruská výškařka startující pod nezávislou vlajkou Maria Lasicenková, která jako jediná zvládla skočit 203 centimetrů. Stříbro získala Ukrajinka Levčenková, bronz Polka Licwinková.

Ve ženském finále štafety na 4x100 metrů úřadovaly Američanky, které sesadily Jamajku ze štafetového trůnu.

Vítězka stovky Bowieová proběhla cílem v čase 41,82 a Allyson Felixová získala rekordní patnáctou medaili z mistrovství světa – z toho jubilejní desátou zlatou.

Repete Pearsonové a stříbrné loučení Faraha

První medaile se v sobotu večer rozdávaly na stovce překážek žen. A byla to Kendra Harrisonová, světová rekordmanka, která úžasně trefila start.

Jenže pak podobně jako v semifinálovém běhu srážela jednu překážku za druhou a začala se propadat. Vedle ní naopak ve čtvrté dráze letěla jistá Australanka.

Australanka, která na stejném stadionu před pěti lety brala olympijské zlato. Sally Pearsonová se ale od té doby trápila, před dvěma lety si nepříjemně zlomila ruku, ale dokázala se vrátit zpět.

A teď upalovala za druhým titulem mistryně světa na stovce překážek.

Sally Pearsonová se právě stává podruhé v kariéře mistryní světa.

Stříbrnou medaili získala Dawn Harper Nelsonová a bronz putuje do Německa díky Pamele Dutkiewiczové. Harrisonová doběhla až čtvrtá a znovu je bez medaile.

Na pěti kilometrech přišlo loučení první velké legendy.

Mo Farah mohl dokonat pátý vítězný double na pěti a deseti kilometrech. Dvakrát obě disciplíny ovládl na olympijských hrách i světových šampionátech. Na londýnském mistrovství už vyhrál desítku, zbývala pětka.

„Ale nemám nic garantovaného, kluci po mě půjdou,“ věděl.

A opravdu, byli to hlavně Etiopané, kteří se snažili Faraha uštvat. Nakonec se jim to povedlo Farah sice v závěrečné stovce útočil, hnal se podél bariéry, ale Muktara Edrise dostihnout nedokázal.

Svou veleúspěšnou kariéru na atletických stadionech tak miláček domácího publika končí stříbrnou medailí.

Pro bronz si doběhl naturalizovaný Američan Paul Kipkemoi Chelimo.

Smutné loučení šampiona

Úplný závěr programu pak obstaralo mužské finále štafet na 4x100 metrů, kde svou megaúspěšnou kariéru končil fenomenální Usain Bolt.

Mělo to být loučení velkolepé, jamajské a vášnivé.

A dlouho také bylo.

PROGRAM A VÝSLEDKY

Disciplíny 9. dne podrobně

Těsně před Boltovým příchodem se nad stadionem rozléhal barevný ohňostroj. Fanoušci svého miláčka na Olympijském stadionu vytleskávali.

A pak už přišel.

Muž, který navždy změnil atletiku.

Naposledy se usmíval do kamery, naposledy tančil na atletickém oválu, naposledy se klaněl fanouškům, kteří tak nechtěli přestat burácet.

Pak najednou stadion ztichl.

Zazněl výstřel a štafety vyběhly. Bolt čekal na předávku od Yohana Blakea na posledním úseku, do kterého vybíhal až za čtvrtého místa.

Uběhl pár metrů a ...

... chytil se za levé stehno a skácel se k zemi.

Zraněný jamajský běžec Usain Bolt v závodě mužské štafety.

Zraněný sval ho nepustil do cíle posledního závodu. Jamajčan se svíjel v křečích, než se za pomocí svých kolegů postavil a poděkoval londýnskému publiku.

Neobešel pak ale vítězné kolečko, místo toho zklamaně odešel do útrob stadionu.

Bylo to smutné loučení atletického krále.

Zlato ani přes vypadnutí Jamajky nezískali Američané, kteří nestačili na úžasně rychlé Brity. Bronz bere štafeta Japonska.

Mistrovství světa v atletice

Londýn

Finále:

Muži:
5000 m:
1. Edris (Et.) 13:32,79, 2. Farah (Brit.) 13:33,22, 3. Chelimo (USA) 13:33,30, 4. Kejelcha 13:33,51, 5. Barega (oba Et.) 13:35,34, 6. Ahmed (Kan.) 13:35,43, 7. Kifle (Eritrea) 13:36,91, 8. Butchart (Brit.) 13:38,73.
4x100 m: 1. Velká Británie (Ujah, Gemili, Talbot, Mitchell-Blake) 37,47 - evropský rekord, 2. USA (Rodgers, Gatlin, Bacon, Coleman) 37,52, 3. Japonsko (Tada, Iizuka, Kirju, Fudžimicu) 38,04, 4. Čína 38,34, 5. Francie 38,48, 6. Kanada 38,59, 7. Turecko 38,73, Jamajka nedokončila.

Oštěp: 1. Vetter (Něm.) 89,89, 2. Vadlejch 89,73, 3. Frydrych (oba ČR) 88,32, 4. Röhler (Něm.) 88,26, 5. Pitkämäki (Fin.) 86,94, 6. Kiriazís (Řec.) 84,52, 7. Walcott (Trin.) 84,48, 8. Hofmann (Něm.) 83,98.
Desetiboj: 1. Mayer (Fr.) 8768 b. (100 m: 10,70 - dálka: 752 - koule: 15,72 - výška: 208 - 400 m: 48,26 - 110 m př.: 13,75 - disk: 47,14 - tyč: 510 - oštěp: 66,10 - 1500 m: 4:36,73), 2. Freimuth 8564 (10,53 - 748 - 14,85 - 199 - 48,41 - 13,68 - 51,17 - 480 - 62,34 - 4:41,57), 3. Kazmirek (oba Něm.) 8488 (10,91 - 764 - 13,78 - 211 - 47,19 - 14,66 - 45,06 - 510 - 62,45 - 4:38,07), 4. Öiglane (Est.) 8371, 5. Warner (Kan.) 8309, 6. Kasjanov (Ukr.) 8234, 7. Felix (Gren.) 8227, 8. Helcelet (ČR) 8222 (11,28 - 703 - 14,57 - 202 - 49,51 - 14,38 - 44,71 - 490 - 71,56 - 4:36,85).

Ženy:
4x100 m:
1. USA (Brownová, Felixová, Akinosunová, Bowieová) 41,82, 2. Velká Británie (Philipová, Henryová, Asherová-Smithová, Neitaová) 42,12, 3. Jamajka (Levyová, Morrisonová, Faceyová, Forbesová) 42,19, 4. Německo 42,36, 5. Švýcarsko 42,51, 6. Trinidad a Tobago 42,62, 7. Brazílie 42,63, 8. Nizozemsko 43,07.
100 m př. (vítr +0,1 m/s): 1. Pearsonová (Austr.) 12,59, 2. Harperová Nelsonová (USA) 12,63, 3. Dutkiewiczová (Něm.) 12,72, 4. Harrisonová 12,74, 5. Manningová (obě USA) 12,74, 6. Talajová (Běl.) 12,81, 7. Visserová (Niz.) 12,83, 8. Aliová (USA) 13,04.
Výška: 1. Lasickeneová (Rus.) 203, 2. Levčenková (Ukr.) 201, 3. Ličwinková (Pol.) 199, 4. Jungfleischová (Něm.) 195, 5. Johnsonová-Thompsonová 195, 6. Lakeová (obě Brit.) 195, 7. Palšytéová (Lit.) a Demirevová (Bulh.) obě 192, ...11. Hrubá (ČR) 192.

  • Nejčtenější

Češi, kde jste byli? Co jsme vám udělali? Černý se ptá, proč Eden ovládli Ukrajinci

Vztekle mu cukaly oči. Asi to chtěl vykřičet do světa, ale nevěděl, jestli o tom má začít. Nakonec si nemohl pomoct. „Tohle je český nároďák, jsme v Praze a plný stadion Ukrajinců. Jsem naštvaný. V...

11. září 2024  5:59

Gruzie - Česko 4:1, fotbalisté ve všem propadli, debakl zmírnili v závěru

Rozklad, blamáž, ostuda. Čeští fotbalisté vstoupili do nové sezony příšerně. V úvodním utkání Ligy národů utrpěli v Gruzii debakl 1:4. Poločas prohráli ještě jen o gól, ale v 66. minutě už to bylo...

7. září 2024  16:50,  aktualizováno  20:06

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledám Tomášovi nový domov. Žena reportéra Lachmana prosí o pomoc

Loni v květnu měl těžký úraz a zůstal upoután na lůžko, od té doby známí reportérovi ČT Sport Tomáši Lachmanovi pomáhají. Nyní o pomoc žádá jeho manželka, která na svých sociálních sítích prosí o...

6. září 2024  13:49

Česko - Ukrajina 3:2, fotbalisté výhru vydřeli, dva góly dal Šulc

Čeští fotbalisté ve svém druhém utkání Ligy národů B ukázali přece jen lepší tvář a trenér Ivan Hašek se po osmi zápasech a devíti měsících ve funkci dočkal prvního vítězství v soutěžním zápase....

10. září 2024  19:43,  aktualizováno  22:46

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konečně úctyhodné dresy. Revoluce v hokejové extralize, sponzoři vyšli vstříc

Některé extraligové kluby se při onom slově ohradí. „Revoluci vnímáme u soupeřů, my jsme rádi, že se k nám ostatní přidávají. I velkokluby,“ poví mluvčí hokejistů z Litvínova Lucie Mužíková. Taky z...

9. září 2024

Milovaná Guadalajara. Bouzková baví fanoušky hrou i řečí: Muchas gracias!

Na její hře i vystupování poznáte: Tady mi to zkrátka sedí. Marie Bouzková i letos v mexické Guadalajaře podává dobré výkony a znovu pomýšlí na postup mezi nejlepší čtyřku. „Pokaždé se těším, až si...

13. září 2024  14:17

Američané a Němci už mají jisté čtvrtfinále tenisového Davis cupu

Prvními jistými účastníky finálového turnaje Davisova poháru jsou němečtí tenisté a Američané, kteří v čínském Ču-chaj porazili Slovensko. Stejně jako Němci si ve skupině C připsali druhou výhru a...

13. září 2024  12:28,  aktualizováno  14:10

Trutnov hlásí další zahraniční posilu, americkou rozehrávačku Truongovou

Čtvrtou novou zahraniční posilou basketbalistek Trutnova se stala americká rozehrávačka vietnamského původu Kayleigh Truongová, která dosud působila na univerzitě Gonzaga. Klub to uvedl na svém webu....

13. září 2024  14:08

V prvním tréninku F1 v Ázerbájdžánu byl nejrychlejší lídr seriálu Verstappen

Úřadující mistr světa Max Verstappen zajel nejrychlejší čas v úvodním tréninku na nedělní Velkou cenu Ázerbájdžánu formule 1. Nizozemský jezdec Red Bullu byl na městském okruhu v Baku o 313 tisícin...

13. září 2024  13:17

Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?
Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?

Teprve po třicítce jsem začala řešit zdraví svého chrupu a postupně jsem se dostala až do rukou odborníků ze Světa rovnátek. Jak vypadá život s...

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...