Reportáž skončila 6. 10. 2019 20:50

MS v atletice 2019: den desátý

Komentuje Stanislav Kučera, dění v Dauhá sledují zpravodajové Tomáš Macek a Matěj Tomíček

Online reportáž je u konce, děkujeme za pozornost, kterou jste během celého šampionátu věnovali portálu iDNES.cz.

Průběh posledního dne si můžete zrekapitulovat v našem souhrnném zpravodajství.

10. DEN MS: Čeští atleti bez medaile. Oštěpař Vadlejch končí pátý

přečíst článek

A tímto závodem je atletický šampionát v Dauhá u konce. Češi na něm žádnou medaili nezískali, nejblíže byli pátí Zuzana Hejnová v běhu na 400 metrů překážek a Jakub Vadlejch v hodu oštěpem.

Druhá končí Jamajka (Bloomfield, Allen, Thomas, Gaye), bronz vybojovali evropští šampioni z Belgie (Sacoor, Vanderbemden, D. Borlée, K. Borlée).

Američané napodobily své reprezentační kolegyně a v sestavě Kerley, Cherry, London, Benjamin vítězí ve štafetě na 4x400 metrů v čase 2:56,69.

Ale tým USA jasně míří za vítězstvím.

Ovšem na třetím úseku se na Ameriku dotáhla Jamajka

Američané v polovině závodu získávají na čele náskok.

Jako první předávají Američané, poté Jamajka a Belgie

Závěrečný závod letošního MS odstartoval.

Poslední disciplínou světového šampionátu v Dauhá je štafeta mužů na 4x400 metrů. Favorité jsou reprezentanti Spojených států amerických

Český reprezentant

„Mrzí mě, že jsem nedokázal pro Česko získat medaili. Myslím, že to reflektuje moji sezonu, páté místo musím brát. Cítil jsem se daleko lépe než včera. Ostatní se dnes trápili, nevím, jestli tento koncept dvou závodů ve dvou dnech oštěpu svědčí. Asi ne. Byla tam spousta technických chyb, nedařilo se mi energii přenést do oštěpu,“ přemítal v rozhovoru pro ČT Jakub Vadlejch

Štafetu žen na 4x400 metrů ovládly s pohodlným náskokem Američanky (Francisová, McLaughlinová, Muhammadová, Jonathasová) v čase 3:18,92, druhé doběhly díky výtečnému finiši v národním rekordu Polky (Baumgartová-Witanová, Wyciszkiewiczová, Holubowá-Kowaliková, Šwietyová-Erseticová), třetí místo berou Jamajčanky (Le-Royová, Jamesová, McPhersonová, Jacksonová).

V programu světového šampionátu zbývají poslední dvě finále. O medaile se za pár minut utkají štafety žen i mužů na 4x400 metrů.

A novým mistrem světa se stává teprve 21letá senzace z Granady Anderson Peters díky výkonu 86,89.

Stříbro získává Estonec Magnus Kirt (86,21), který se ale kvůli zranění posledního pokusu nemohl zúčastnit.

A jen bronz zbyl na obhájce titulu Johannese Vettera z Německa (85,37).

Čtvrté místo bere Fin Lassi Etelätalo (82,49).

Své konečné umístění zná také Jakub Vadlejch, výkon 82,19 ze třetí série jej zařazuje na pátou příčku.

Šestou pozici obsazuje Němec Julian Weber (81,26).

Sedmé místo patří Poláku Marcinu Krukowskému (80,56).

Švéd Kim Amb (80,42) končí na osmé pozici.

Anderson Peters předvedl další dlouhý hod, oštěp poslal do vzdálenosti 84,59. Před poslední sérií zůstává ve vedení.

Estonce odnesli zdravotníci ze sektoru na nosítkách, soutěž může pokračovat.

Průběžně druhý Estonec Magnus Kirt si při pátém pokusu zřejmě vykloubil rameno a zůstává ležet na zemi.

Ze třetí příčky se nedaří odrazit Němci Johannesi Vetterovi, jeho pátý pokus měřil 82,29.

Jakub Vadlejch viděl, že by se pátým pokusem nezlepšil, proto si hod nenechal změřit. Český oštěpař stále zůstává pátý.

Světovou šampionkou na stovce překážek se v novém osobním rekordu 12,34 stává Američanka Nia Aliová. Stříbro získává její krajanka Kendra Harrisonová, třetí příčku obsadila Danielle Williamsová z Jamajky.

Překvapivý průběžný lídr finále oštěpu Anderson Peters z Granady ještě upevnil svou pozici, když se zlepšil o 20 centimetrů na 86,89.

Za pár minut odstartuje finále stovky překážek žen.

Čtvrtý pokus se Jakubu Vadlejchovi nevyvedl, zapsal 77,36.

Český oštěpař Jakub Vadlejch se třetím hodem znovu o pár centimetrů zlepšil, v pořadí mu ale i za 82,19 patří pátá příčka. Nicméně v užším finále bude mít ještě tři pokusy toto umístění vylepšit.

U konce je finále dálkařek. Podle očekávání je mistryní světa Malaika Mihambová z Německa (7,30), stříbro získává Maryna Bekhová-Romančuková z Ukrajiny (6,92) a těsně třetí skončila Ese Brumeová z Nigérie (6,91).

Takto si pro titul mistra světa na patnáctistovce doběhl Keňan Timothy Cheruiyot...

• Keňan Timothy Cheruiyot peláší pro titul mistra světa na trati 1500 metrů.
  • Keňský běžec Timothy Cheruiyot si doběhl pro titul mistra světa na 1500 metrů s...

Ve finále oštěpu se před Jakuba Vadlejcha dostává Fin Lassi Etelätalo (82,49).

Díky strhujícímu finiši se mistrem světa v běhu na 10 000 metrů stává Joshua Cheptegei z Ugandy v čase 26:48,36, stříbro bere Yomif Kejelcha z Etiopie, třetí skončil Keňan Rhonex Kipruto

V dálkařském sektoru se na stříbrnou příčku o jediný centimetr posouvá Maryna Bekhová-Romančuková z Ukrajiny za 6,92.

Na třetí místo ztrácí Jakub Vadlejch přes tři a půl metru.

A český reprezentant se zlepšuje na 81,98 a jde na čtvrté místo!