8. DEN MS: Holuša vyhrál semifinále, Helcelet v půlce desetiboje dvacátý

JE TO TAM. Jakub Holuša slaví životní postup do finále patnáctistovky na mistrovství světa. | foto: Reuters

11 2017
Dva čeští zástupci soutěžili ve večerním programu atletického mistrovství světa na Olympijském stadionu v Londýně. Zatímco Adam Sebastian Helcelet pokračoval v náročném desetiboji, Jakub Holuša si splnil sen. Ovládl totiž semifinále patnáctistovky a s přehledem postoupil do nedělního finále. Medaile se rozdávaly v ženské dálce, mužském kladivu a také na dvoustovce a steeplechase žen.

Po třech disciplínách patřila českému desetibojaři třiadvacátá příčka.

Nepovedla se mu totiž v pátek odpoledne podle plánu úvodní stovka, ve které obsadil až devětadvacáté místo, ani následná dálka, v níž skočil jen 702 centimetrů. Až vrhem koulí na hranici 14,57 metru Helcelet splnil svůj standard a posunul se pořadím výše.

ON-LINE

8. den MS jsme sledovali podrobně

Bylo ale zřejmé, že doplácel na několikatýdenní tréninkový výpadek poté, co si na konci května na tradičním mítinku v Götzisu poranil sval na noze.

Večerní program zahájili vícebojaři skokem do výšky.

A až na metu 202 centimetrů skákal český desetibojař bezchybně. Na ní se ale zachraňoval až třetím pokusem a další postupná výška už byla pro Helceleta příliš. Do průběžného pořadí zapsal 822 bodů a posunul se na dvacátou příčku.

Do závěrečné disciplíny prvního dne – hladké čtvrtky – vstupoval Helcelet ve druhém rozběhu. A v něm na nejrychleji běžícího Cedrika Dublera nestačil. Obsadil sedmou příčku (celkově 21.) a s časem 49,51 sekundy sebral 837 bodů. Po prvním dnu mu patří dvacátá příčka.

Adam Sebastian Helcelet přeskakuje laťku na mistrovství světa v Londýně.
Adam Sebastian Helcelet se raduje z jednoho z pokusů ve skoku do výšky na...

„Je to jednoznačně trochu zklamání. Snažili jsme se s trenérem dohnat tréninkové manko a úplně se to nepovedlo. Možná jsem z toho trochu unavený, nebo nevyzávodění. Snad to zítra bude lepší,“ svěřoval se Helcelet pro Českou televizi.

Po pěti disciplínách vede soutěž desetibojařů Francouz Kévin Mayer se ziskem 4478 bodů před německým duem Kai Kazmirek & Rico Freimuth.

Holuša je ve finále

Druhým českým zástupcem, který se na Olympijském stadionu představil, byl Jakub Holuša v semifinále patnáctistovky.

ČEŠI V AKCI

20. místo v polovině - desetiboj - Helcelet
POSTUP - 1 500 m - Holuša

Ten ve čtvrtek s přehledem zvládl rozběh, když se až do závěrečného kola schovával, než se vysunul do vnější dráhy, oběhl si své soupeře a pelášil za postupem do semifinále z druhého místa.

„A k semifinále teď musím přistoupit jako k životnímu závodu. Dostat se do finále je mým velkým snem a rozhodně si myslím, že na to forma je,“ tvrdil reportérům na místě před startem.

Loni mu na olympijských hrách v Riu o jedinou příčku vysněné finále uniklo.

Nic podobného už český šampion v Londýně nechtěl dopustit.

Devětadvacetiletý mílař se představil ve druhém semifinále a v úvodu se pohyboval na třetí pozici. V polovině závodu se ale začal propadat do půlky startovního pole a soupeři ho na vnitřní straně dráhy zavírali.

JE TO TAM. Jakub Holuša slaví životní postup do finále patnáctistovky na...

JE TO TAM. Jakub Holuša slaví životní postup do finále patnáctistovky na mistrovství světa.

Ještě do poslední stovky vbíhal na šestém místě, když se začal prodírat vpřed.

A cestu našel.

Holuša proběhl kolem všech soupeřů a cílem druhého semifinále proběhl na prvním místě v nejrychlejším čase 3:38,05. S přehledem si tak zajistil účast v nedělním finále, kde poběží o medaili.

Fotogalerie

„Chvilku jsem měl staženou zadnici, protože jsem byl zavřený. Pořád jsem čekal, že se mi prostor otevře a nakonec se otevřel. Tak jsem si zrychlil pro diváky,“ usmál se v televizním rozhovoru.

Čtyři sady medailí

Čtyři velká finále viděl Olympijský stadion v Londýně v pátek večer.

Všechno odstartovala ženská dálka i s velkou favoritkou a vítězkou kvalifikace Darjou Klišinovou. Ruská atletka závodící pod neutrální vlajkou chtěla zaútočit na svou vůbec první medaili na venkovním světovém šampionátu.

A povedlo se jí to.

Pátým pokusem doletěla na sedmimetrovou hranici a svým výkonem nestačila jen na americkou olympijskou vítězku ze stejného stadionu – Brittney Reesovou.

ZLATÉ KVARTETO. Nadřela se, ne že ne. S Darjou Klišinovou to byl v dálkařském...

Brittney Reesová slaví zlato ve skoku do dálky.

Ta získala v Londýně už čtvrté zlato na mistrovství světa, což v této disciplíně dokázal jen Kubánec Iván Pedroso.

Třetí místo o pouhý centimetr před Srbkou Španovičovou udržela další Američanka – Tianna Bartolettaová.

Na první titul ve steepu žen chtěla zaútočit teprve osmnáctiletá Celliphine Chespolová, která jako jediná letos zvládla tři kilometry s překážkami pod devět minut.

Do souboje o vítězství ale nakonec vůbec nezasáhla. Už dvě kola před cílem začala mladinká závodnice odpadat z vedoucí skupiny.

Tempu nejrychlejších pak nestačila ani olympijská šampiona Ruth Jebetová, a tak v disciplíně, které měla vládnout Keňa, sebraly dvě nejcennější medaile Američanky.

Kladivář Pawel Fajdek se raduje ze svého pokusu na mistrovství světa v Londýně.

Kladivář Pawel Fajdek se raduje ze svého pokusu na mistrovství světa v Londýně.

Z překvapivého titulu mistryně světa se radovala Emma Coburnová před krajankou Courtney Frerichsovou. Bronzovou medaili sebrala Keňanka Hyvin Jepkemoiová.

Vítězný hattrick na světových šampionátech dokonal polský kladivář Pawel Fajdek, který potvrdil roli největšího favorita a výkonem 79,81 metru se potřetí za sebou stal mistrem světa.

Stříbro bere neutrální sportovce Valerij Pronkin před dalším Polákem Wojciechem Nowickim.

Absolutní finále osmého dne pak obstarala ženská dvoustovka.

A čekalo se, že bude značně napínavá.

PROGRAM A VÝSLEDKY

Disciplíny 8. dne podrobně

Vždyť tři vítězné ženy semifinále měly téměř totožný čas. Dafne Schippersová z Nizozemska zaběhla dvoustovku za 22,49 sekundy, stejně jako Shaunae Millerová-Uibová z Baham a jen o jednu setinu pomalejší byla Marie-Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny.

Byly to právě Schippersová s Ta Louovou, které předvedly strhující a vyrovnaný souboj až do posledních metrů.

Obě měly úžasný start a do závěrečné stovky vbíhaly o kus před ostatními. Už už se zdálo, že Schippersová tuhne a Ta Louová jde na první místo, ale pak Nizozemka zabrala a o tři setiny obhájila titul mistryně světa. Za Ta Louovou doběhla třetí Millerová-Uibová.

Mistrovství světa v atletice

Londýn

Finále:

Muži:
Kladivo:
1. Fajdek (Pol.) 79,81, 2. Pronkin (Rus.) 78,16, 3. Nowicki (Pol.) 78,03, 4. Bigot (Fr.) 77,67, 5. Sokirskij (Rus.) 77,50, 6. Miller (Brit.) 77,31, 7. Nazarov (Tádž.) 77,22, 8. Marghiev (Mold.) 75,87.
Desetiboj - po pěti disciplínách: 1. Mayer (Fr.) 4478 b. (100 m: 10,70 - dálka: 752 - koule: 15,72 - výška: 208 - 400 m: 48,26), 2. Kazmirek 4421, 3. Freimuth (oba Něm.) 4361, ...20. Helcelet (ČR) 4042 (11,28 - 703 - 14,57 - 202 - 49,51).

Ženy:
200 m (vítr +0,8 m/s):
1. Schippersová (Niz.) 22,05, 2. Ta Louová (Pobř. slon.) 22,08, 3. Millerová-Uibová (Bah.) 22,15, 4. Asherová-Smithová (Brit.) 22,22, 5. Stevensová 22,44, 6. Duncanová (obě USA) 22,59, 7. Emmanuelová (Kan.) 22,60, 8. Gaitherová (Bah.) 23,07.
3000 m př.: 1. Coburnová 9:02,58, 2. Frerichsová (obě USA) 9:03,77, 3. Jepkemoiová 9:04,03, 4. Chepkoechová (obě Keňa) 9:10,45, 5. Jebetová (Bahr.) 9:13,96, 6. Chespolová (Keňa) 9:15,04, 7. Dirová (Et.) 9:22,46, 8. Yaviová (Bahr.) 9:22,67.
Dálka: 1. Reeseová (USA) 702, 2. Klišinová (Rus.) 700, 3. Bartolettaová (USA) 697, 4. Španovičová (Srb.) 696, 5. Ugenová (Brit.) 672, 6. Strattonová (Austr.) 667, 7. Maloneová (Brit. Panen. ostr.) 657, 8. Okagbareová (Nig.) 655.

Kvalifikace:

Muži:
1500 m - semifinále:
1. Holuša (ČR) 3:38,05.
Výška: 1. Baršim (Kat.) 231.

Ženy:
800 m - semifinále:
1. Semenyaová (JAR) 1:58,90.
100 m př. - rozběhy: 1. Harrisonová (USA) 12,60.
100 m př. - semifinále: 1. Pearsonová (Austr.) 12,53.
Disk: 1. Perkovičová (Chorv.) 69,67.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)
  • Nejčtenější

Lvi dožrali. Végh knokautoval Vémolu v prvním kole, Martínek zlomil Peštu

Hned třikrát slovenský bijec Attila Végh porazil českého zápasníka Karlose Vémolu. Kromě knokautu v prvním kole dlouho...

Barcelona - Slavia 0:0, senzace v Lize mistrů, hosty podržel Kolář

Slávističtí fotbalisté v Champions League způsobili velkou senzaci. Ve svém čtvrtém vystoupení v prestižní klubové...

Premium

POHLED: Vémola vs. Végh. Zápas století, nebo prázdná show?

Souboj Karlose Vémoly s Attilou Véghem uvidí ve vyprodané O2 areně přes devatenáct tisíc lidí. Větší zájem vyvolaly jen...

Premium

Světové komplimenty pro českého mistra. Jak se Slavia proslavila

Představte si scénku, která se odehrála dvacet minut po zápase. Obrovitánský stadion Camp Nou už byl liduprázdný, přes...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Newyorský maraton vyhráli Kamworor a debutantka Jepkosgeiová

Newyorský maraton ovládli keňští držitelé světových rekordů v půlmaratonu. Geoffrey Kamworor si zopakoval dva roky...

Hejnová je potřetí českou Atletkou roku, porazila Vadlejcha a Staňka

Překážkářka Zuzana Hejnová je potřetí českou Atletkou roku. Pátá žena ze světového šampionátu v Dauhá, jež se...

Královna atletů se prošla i po Camp Nou: Se slávisty bych měla co dělat

Z mistrovství světa v Dauhá vezla Zuzana Hejnová páté místo. Po sezoně se potápěla v Egyptě, načež vyrazila za...

Vrhači kvůli vyřazení disku z Diamantové ligy napsali Coeovi

Světová vrhačská organizace Global Throwing kvůli vyřazení disku z hlavních disciplín Diamantové ligy pro příští rok...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - I ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz