Legenda Železný a jeho dva hoši ve finále: Tady hodní moc nevyhrávají

12 2017
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Světový rekordman, nejlepší oštěpař dějin. A trenér medailistů z mistrovství světa? V sobotu se ukáže, do finále povede Jan Železný duo Jakub Vadlejch, Petr Frydrych. Ještě před boji o zlato vypráví o svých svěřencích, o tom, jak umí být sport krutý a proč každá cesta vzhůru jednou skončí pádem.

Poslední hodiny, poslední minuty - a pak máte prodat vše, co ve vás je. Jan Železný to ve své disciplíně uměl nejlépe v historii, i proto svoji oštěpařskou partu přivezl do Londýna až dva dny před kvalifikací.

„Eliminují se tím stresy na místě. Je to obrovská výhoda,“ tvrdí.

Loni v červnu oslavil padesátku, figuru má skoro stejnou jako za kariéry, ale to nejpodstatnější se skrývá v jeho mysli; nikdo oštěpu nerozumí lépe než on. Do sobotního finále prošli dva ze čtyř jeho svěřenců, Jakub Vadlejch a Petr Frydrych. Každý tak odlišný, oba s trenérovou nezlomnou důvěrou: „S někým, komu nevěřím, bych pracovat nemohl.“

Oštěp kvalitou zase roste, čekají se velké věci. Těší vás to?
Na jednu stranu je po hubenějších letech bezvadné, že jde nahoru, je čím dál populárnější - ale taky je těžší a těžší se nahoře udržet. Koukal jsem na finále a říkal si: To je docela mazec. 13 lidí, ale z 10 států. Trinidad, Indie, Keňa... Je dobře, že už je z oštěpu globální disciplína, to hodně pomáhá popularitě.

Zrodí se ve finále velehod?
To je těžké říct. Pole je vyrovnané; bude potřeba takových 88 metrů, aby člověk mohl pomýšlet na medaili. Myslím, že to kluci v hlavě mají. Záleží i na tom, jak se budou vyvíjet úvodní pokusy. Pokud někdo hodí daleko, vyvine strašný tlak na ostatní. Pak to může být zajímavé.

Uspějí v globální bitvě i Češi?
Kuba Vadlejch ukazuje, že se pořád zlepšuje po psychické stránce. Hodně na sobě pracuje, díky penězům od ČOV jsme sem vzali i psycholožku. Někteří potřebují roky, aby se všechno dalo dohromady. Pak je to najednou o jednom dni, o jednom závodu - a ten je tady.

S TRENÉREM! Jakub Vadlejch si podává ruku s Janem Železným.

S TRENÉREM! Jakub Vadlejch si podává ruku s Janem Železným.

Vadlejch by se měl bít o medaili.
Věřím tomu, že se chytí na začátku. Formu má, sám mi to říká. Souhlasil s tím, že takhle blbě jako v kvalifikaci 83 metrů ještě nehodil. Je letos stabilní. Pokud zůstane zdravý, devadesátku určitě přehodí. Nevím, jestli tady, ale potenciál v sobě má.

Zato Frydrych, to je jiná story.
Po sedmi letech se zase chytil; s tím by měl do finále jít. Může pořád předvést velký výkon. Je to otevřené, bude to strašně těžký závod. Kluci letos házejí úžasně, nejen Němci.

Oběma Čechům cesta do elity trvala. Potřebovali trpělivost, že?
A teď ještě udělat další krok! Kuba roste; když zůstane zdravý, věřím, že to prodá. Přijde to, o tom jsem přesvědčený. V tomhle jsem věčný optimista. A Petrovi věřím taky. On je typ hodného kluka, někdy zbytečně moc. Tady hodní moc nevyhrávají a v ženském sportu speciálně, tam vítězí vyloženě typy, co mají strašně silnou mentalitu. U něj jde o sebedůvěru - a myslím, že ji teď má. Že se zase našel.

Oba jsou hodně odlišní. Vyžadují také odlišný přístup?
Asi jo, ale moc to nehrotím. Sice občas říkají, že jsem přísný, ale dokázal bych být tisíckrát přísnější. Nemusím to dělat. Oni to vědí, ale chtějí být dobří. Proto jsem s nimi tři měsíce v Africe, i když je to čím dál těžší, čím dál víc mě nebaví se někam plahočit. Jenže tihle lidi za to stojí.

Oštěpařský trenér Jan Železný sleduje výkony svých svěřenců v olympijském...

Frydrych v kvalifikaci hodil 86,22 po dlouhé době. Věřil jste mu?
Vždycky. Nemohl bych pracovat s lidmi, jimž bych nevěřil. Nemyslím to tak, že musí házet daleko – ale že dělají to, co mají, a dělají pro to všechno. To je pro mě důležitější. Petr v sobě výkonnost má. Když se to nepovede, je zklamaný on i já, ale jede se dál. Znám realitu sportu.

Jaká je?
Už dostat se na mistrovství světa je složité, jenže u nás se na to kouká z jiného pohledu. Jede sem 32 oštěpařů, v jiné disciplíně daleko víc. Medaile jsou třešnička a jejich držitelé oslavovaní, ale to by z mého pohledu měli být i ti, co sem přijeli. Je to náš výkvět. Nic lepšího nemáme.

Oštěp je česká zásobárna medailí, ale mistr světa Vítězslav Veselý nyní vypadl v kvalifikaci, trápil se. Odvrácená tvář úspěchu?
Ale takhle to ve sportu prostě chodí. Nikdo se tomu časem nevyhne. Věk, zranění, jiné okolnosti... Jdete nahoru a jde o to, jak dlouho se tam udržíte. Pak přijde pád. Vždycky přijde. Po zranění se třeba ještě jednou vyškrábete, ale potom jste mrtvej - a jdete pryč úplně. Takový je život. Bohužel.

Jak jste to měl vy?
Odešel jsem naštěstí s medailí, ale tři roky předtím jsem se trápil. Nechce se vám to ukončit, ale pak zjistíte, že to nejde. A musíte jít.

Vzrušující časy. Mohou v nich neuspět Němci?

Oštěpař Thomas Röhler na Zlaté tretře

Thomas Röhler

Je z oštěpu disciplína, v níž se do finále světového šampionátu dostanou nejlepší z kvalifikace - a vždy vyhrají Němci?

Kde jinde než v Anglii se hodí parafráze výroku místní legendy Garyho Linekera. Londýn, Olympijský stadion, sobota, 21.15: je tu velké oštěpařské finále a tahle dvojice ční jako mrakodrap Shard nad Temží. Olympijský šampion Thomas Röhler má letos hozeno 93,90, Johanes Vetter 94,44.

„Je to vzrušující. Před pár lety bylo hubené období, moc lidí nebylo schopných devadesátku odpalovat. Teď umístění na pódiu podražila,“ říká Petr Frydrych, s Jakubem Vadlejchem český zástupce ve finálové třináctce.

Může padnout i nejdelší hod dějin MS, 92,66 metru Jana Železného? „Ale jo, klidně,“ usměje se on. „To je jen rekord šampionátu. To zase tak moc nemrzí.“

Na jeho výkon dějin 98,48 nemá zatím asi ani tohle báječné duo z Jeny a Drážďan. Železný čeká medaili za výkon okolo 88 metrů.

Němci jsou favority a říkají to nahlas: „To je typologie národů. U nás se o tomhle moc nemluví; někdo něco řekne a lidi pak přemýšlejí: Měl radši držet hubu. V sebevědomí musíme dozrát.“

Vetter prošel kvalifikací ladně, Röhler kostrbatěji. „Ve finále může být vše jinak,“ ví Železný a oceňuje rivalitu u západních sousedů: „To, že jsou závodníky ze stejné země, je tlačí dopředu. Nikdo nechce být doma dvojka, zvlášť když má hozeno 90 metrů.“

Tak daleko hodlají oštěpy metat i v sobotu, což jim hodlá zkazit jedenáctka rivalů. Včetně dvou Čechů.

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Půjde ikona k zemi? San Siro zbouráme, plánují kluby z Milána

San Siro, domov fotbalových klubů z Milána.

Největší stadion v Itálii, jeden z největších v Evropě. Dvěma fotbalovým gigantům – Interu a AC...

Zlámal o roce ve Skotsku: Vyhrát pohár, bylo by v ulicích 200 tisíc lidí

Zdeněk Zlámal z Heart of Midlothian zasahuje během zápasu skotského poháru...

Stačil rok a Zdeněk Zlámal si získal půl Edinburghu. Fans Heart českému fotbalovému brankáři...

Vždyť jsem profesionální fotbalista! Pavelec hraje IV. třídu za Neuměřice

Ondřej Pavelec čeká na kontrakt

Bývalý hokejový brankář Ondřej Pavelec si s kamarády stále ještě chodí zahrát hokej, ale stal se z...

Brankářova osudová volba. Smrt, či odvykačka? Teď v NHL sbírá ceny

David Pastrňák (88) z Bostonu zkouší prostřelit Robina Lehnera z New York...

Skoro dvoumetrový a víc než stokilový chlap se snažil vypadat nenápadně. O samotě seděl na...

Odvážný Hirtův útok. Byl dostižen, ale dokončil Kolem Švýcarska pátý

Kolumbijský cyklista Egan Bernal s trofejí pro vítěze závodu Kolem Švýcarska.

Pokusil se zaútočit na stupně vítězů, ale dostihli jej. I tak však patří Janu Hirtovi v konečném...

Další z rubriky

Thompsonová po jamajském šampionátu vede tabulky i na dvoustovce

Elaine Thompsonová ve finále ženské stovky na atletickém MS v Londýně 2017.

Úřadující olympijská vítězka Elaine Thompsonová zkompletovala na jamajském atletickém šampionátu...

Výškařská diva v Ostravě uchvátila, ale rekord z „osmdesátek“ odolal

Maria Lasickeneová na Zlaté tretře v Ostravě.

Znovu, tak jako v tolika předešlých závodech, zůstala v sektoru výškařek zcela sama. Jako jediná...

Vousaté rekordy. Hranice, na které atleti marně útočí desítky let

Jarmila Kratochvílová po překonání světového rekordu na 800 metrů v roce 1983 v...

Na čtvrteční Zlaté tretře atakovala Maria Lasickeneová ve výškařském sektoru světový rekord, který...

Najdete na iDNES.cz