Žádná z tria českých tyčkařek se na olympijském stadionu v Londýně nedokázala v pátek probít do finále. V neděli o vstupenku do bojů o medaile soupeřili Jan Kudlička a Michal Balner. Laťka pro jistý postup mezi nejlepší dvanáctku visela na hranici 5,75 metru.
ON-LINETřetí den MS sledujte podrobně |
„Těším se. Bude to super,“ řekl před kvalifikací Kudlička, jemuž medaile z velké akce stále chybí. Loni na olympiádě skončil čtvrtý, na světovém šampionátu byl nejlépe sedmý (Moskva 2013).
Už v pátek si Jiřina Ptáčníková, Romana Maláčová a Amálie Švábíková stěžovaly na vítr, jenž v tyčkařském sektoru panuje. Předpověď pro nedělní kvalifikaci slibovala podobné podmínky.
„Vítr samozřejmě sráží finální výkon. Na Diamantové lize v Paříži bylo druhé místo za 562 centimetrů – a v Lausanne, kde už byly dobré podmínky, pak za 593,“ vzpomínal Kudlička.
A vítr opravdu foukal.
Balner měl problémy hned základní výšce na 530 centimetrech, kterou zdolal na druhý pokus. A 34letý tyčkař se trápil i na dalších metách - 545 zdolal až na potřetí, přes 560 už se nepřenesl.
Na stejné výšce ztroskotal i Jan Kudlička, jenž v kvalifikaci zapsal pouze jediný úspěšný pokus na 545 centimetrech.
„Byl jsme blízko. Při třetím pokusu jsem dlouho čekal než ten vítr přestane foukat, ale on nepřestal,“ popisoval Kudlička v rozhovoru pro Českou televizi. „Musíme si nad tím sednout. Nebylo to dobré.“
Na základních výškách se s náročnými podmínkami prali i favorité na medaili. Lídr světových tabulek Američan Kendricks překonal 560 až na třetí pokus, stejný osud potkal obhájce titulu Poláka Wojciechowského.
Na postup do finále nakonec stačilo skončit napoprvé 560 centimetrů, což se povedlo čtyřem závodníkům, kteří doplní osmičku mužů, již překonali 570. Mezi dvanáctkou nejlepších nebude chyběl Renaud Lavillenie, Němec Holzdeppe, Poláci Lisek a Wojciechowski a Sam Kendricks.
Vrcholí sedmiboj s Klučinovou a Cachovou
Na sedmém místě figurovala Eliška Klučinová po prvním dni sedmiboje. Před závěrečnými třemi disciplínami, ale v rozhovoru pro Českou televizi varovala.
„Letos mám druhý den horší.“
V dálkařském sektoru Klučinové při prvním pokusu vůbec nevyšel odraz a dolétla na pouhých 578 centimetrů. Při druhém skoku už však Češka překonala hranici šesti metrů o 16 centimetrů, což stačilo na desátou příčku a 899 bodů.
Kateřina Cachová předvedla během třetího, závěrečného pokusu o jeden centimetr kratší výkon než její reprezentační kolegyně. V celkovém hodnocení si tak Češka polepšila na 16. příčku.
Klučinové se dařilo i v oštěpu, jenž patří mezi její silné disciplíny překonala letošní maximum výkonem 41,91 metru, za který připsala 704 bodů. Před závěrečným během na 800 metrů figuruje Češka na osmém místě sedm bodů před Američankou Williamsovou.
Kateřina Cachová zapíchla oštěp na metu 43,67. Před večerním programem je Češka na sedmnáctém místě.
Suverénně prochází celou soutěží olympijská vítězka Belgičanka Thiamová, jež má nyní náskok na prvním místě nedostižných 172 bodů před Němkou Schäferovou. O tři body za ní je Nizozemka Vetterová.
Maratonci zaplavili ulice Londýna
Pořadatelé se rozhodli vměstnat mužský i ženský maraton do jediného dne. Těsně před polednem se tak na do ulic britské metropole vydala stovka vytrvalců.
S velkým náskokem nakonec zvítězil keňský běžec Geoffrey Kirui. Do cíle na Tower Bridge doběhl v čase 2:08,27 hodiny. Získal tak pro svou zemi už páté zlato v historii mistrovství světa.
Zpočátku dělal divákům kolem trati radost domácí běžec Callum Hawkins v tmavých brýlích, který jako by se snažil soupeřům utéct, ale brzy se vrátil do závětří. Na obrátce, kam vedoucí skupina doběhla za 1:05:28, vyrazil dopředu Etiopan Tamirat Tola, který měl z celého startovního pole na kontě nejlepší čas.
S ním udržel krok jen Kirui. Další keňský běžec a velký favorit Daniel Wanjiru, který letos v dubnu vyhrál v Londýně slavný městský maraton, jejich trhák nezachytil a doběhl až osmý. Tola soupeře málem setřásl, ale Kirui malou krizi překonal a pět kilometrů před cílem nasadil k rozhodujícímu úniku.
Vyčerpaný Tola pak jen těsně uhájil stříbro před dotírajícím Alphoncem Simbuem z Tanzánie. Brit Hawkins čtvrtým místem v osobním rekordu 2:10:17 ukázal, že jeho cílem dnes nebylo jen bavit diváky v úvodu závodu.
Vrabcová Nývltová v osobním rekordu
Stala se druhou nejlepší Evropankou v maratonském závodě na mistrovství světa. Eva Vrabcová Nývltová zazářila při svém debutu na světovém šampionátu v Londýně.
Bývalá reprezentantka v běžeckém lyžování se až do 25. kilometrů držela v hlavní skupině favoritek, poté lehce ztrácela. Ale v nejlepší dvacítce nadále setrvala.
Ještě na 35. kilometru figurovala Vrabcová Nývltová na 17. pozici, v závěrečných kilometrech vystupňovala své tempo a do cíle na Tower Bridge doběhla na skvělém 14. místě v osobním rekordu 2:29,56 hodiny. Poprvé tak zvládl 42,2 kilometrů dlouhou trať pod dvě hodiny a 30 minut.
Češka startovala na velké akci teprve podruhé - loni na olympiádě v Riu doběhla na 26. místě.
Závod opanovala Chelimová z Bahrajnu. Běžkyně původem z Keni vyhrála v čase 2:27:11 hodiny.
Favorité končí
V rozběhu závodu na 3000 metrů překážek nečekaně vypadl Keňan Brimin Kipruto, olympijský vítěz z Pekingu 2008 a mistr světa z Tegu, který má ze světových šampionátů čtyři medaile a do Londýna přijel obhajovat bronz.
Keňu, která v této disciplíně získala zlato na posledních pěti MS a devíti olympiádách, budou ve finále zastupovat olympijský šampion z Ria Conseslus Kipruto a Jairus Birech s Ezekielem Kemboiem. Přitom dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa Kemboi i Birech postoupili až časem.
Diskvalifikací skončil rozběh na 400 metrů překážek pro jedničku letošních tabulek Kyrona McMastera. Dvacetiletý reprezentant Britských Panenských ostrovů doplatil na předčasný start.
Mistrovství světa v atletice v LondýněFINÁLE Muži Ženy KVALIFIKACE Muži |