Ministr se divil: Atlet poráží sovětské soudruhy!

7 2003
Praha - „To mám zřejmě za to, že jsem nikdy nešvindloval ani v mariáši!“ Tak uvítal šestasedmdesátiletý zemědělský inženýr Jaroslav Fikejz, přední atlet zátopkovské éry, čestný diplom Fair play za celoživotní jednání v tomto duchu. 4. října 1942 vstával v půl šesté. Máma mu dala na cestu dva krajíce chleba a mašíroval z Kaliště, kde rodiče hospodařili na statku, do Brandýsa nad Orlicí. Tam nasedl do vlaku, v Praze se připojil ke sparťanským atletům. Jeli do Mladé Boleslavi k ligovému utkání.

Bylo to na podzim roku lidické tragédie, hrůzy a strachu z odvety Němců po atentátu na protektora Heydricha. Leč všední život běžel dál. A na českém venkově se sportovalo jako snad dosud nikdy.

To nebylo jen tak, aby patnáctiletý venkovan reprezentoval Spartu. Ale všiml si ho jednou v Brandýse trenér Otakar Jandera. „Co takhle za Spartu bys závodit nechtěl?“ Pražákům vždycky záviděl. Musel pracovat v úmoru na žních, od slunka do slunka. A Pražáci na letním bytě se opalovali u vody.

„Já neměl rád tu venkovskou krásu, děvčata krev a mléko, ale spíš namalované atraktivní holky z Prahy, co jezdily do Brandýsa. To byl můj pražský komplex.“ Rád skákal do dálky. V aleji na statku si vykopal doskočiště, táta mu navezl písek. Po letech, když statek rodině vrátili v restituci, šel se do aleje podívat. V místech, kde se rozbíhal ke své pozdější slávě, stál prasečinec.

Ještě dnes vyjmenovává Fikejz všechny délky, jež tehdá v Boleslavi dosáhl. V šestém pokusu 712! Bylo to o deset centimetrů víc než seniorský nejlepší výkon roku! Rekord žactva přetrvává šedesát roků, je nejstarším českým rekordem vůbec.

„Tretry jsem měl vytahané jako papuče,“ vzpomíná. Byla to obrovská vzácnost, často je kamarádům půjčoval. Daroval mu je bratranec Jirka Staněk z Prahy, který mu o atletice dost navyprávěl. Před popravčí četu jej v Terezíně postavili 4. května 1945, byla to poslední poprava války.

V osmačtyřicátém, to už studoval v Praze na Vysoké škole zemědělské, pochodoval na Hrad. Klubal se Vítězný únor a mohutný průvod vysokoškoláků se dral k Hradčanům manifestovat podporu prezidentu Benešovi. Šel v prvních řadách, a jak jim policie zahradila v Nerudovce cestu, dostal ránu pažbou do zad.

Jel na olympijské hry do Londýna, tam pohořel, ale za měsíc nato skočil 741 centimetrů. Nejlepší výkon v Evropě! Při politické prověrce na fakultě mu vzali vysokoškolský index. Vyhazovali každého, jehož rodina vlastnila půdu nad deset hektarů. Statkář Fikejz, v bolševických očích kulak, vlastnil hektarů sto. Otec Jandera se za mladého Fikejze vzal, dveře měl otevřené všude. A ministr Václav Kopecký to zařídil: Fikejzovi index vrátili.

V padesátém roce koncem října došlo na Strahově k velkému atletickému utkání ČSR - SSSR. Tribuny narvané, běžel Zátopek. Zachumelilo, na stadionu žhnuly koše s koksem. A Fikejz vyhrál dálku.

Na večerní recepci se producírovali političtí pohlaváři a slušně vychovaný statkářův syn šel komunistickému ministrovi poděkovat. „Fikejz,“ pravil Kopecký, „věděl jsem, že jseš dobrej. Ale že bys porazil sovětský soudruhy, to bych do tebe nikdy neřek.“

Na mistrovství Evropy 1950 v Bruselu získal bronzovou medaili. Doping tenkrát neexistoval. „Ale byli jsme z toho nějak zblblí, takže když jsme si na kostku cukru kapali citron, dělali jsme to tajně!“ Nikdy nedostal ani korunu. „Dělat atletiku z čiré radosti, to mě bavilo,“ říká i po letech. Pak sloužil v Dukle čtyři roky. „To už nebyla opravdová radost, spíš živobytí.“ Fikejz zůstal atletice věrný, píše o ní drahná léta. „Každý věk má své radosti i starosti,“ prohlašuje.

Autoři:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Jsi nejslabší, máš padáka. Proč se ruší hokejová baráž

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Jste na Titaniku, který jistojistě ztroskotá. Skončíte v ledovém oceánu, ubývají vám síly, mrznete....

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

VIDEO Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu...

Plzeň porazila Slavii a už jí šlape na paty. Baník nakročil do šestky

Hráči Plzně se radují z druhého gólu v zápase proti Slavii.

VIDEO Fotbalová liga má zápletku, ve šlágru 21. kola druhá Plzeň porazila vedoucí Slavii 2:0 góly...

Američanka Shiffrinová je počtvrté za sebou mistryní světa ve slalomu

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová se raduje z vítězství ve slalomu na...

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová potvrdila díky skvělé druhé jízdě roli slalomové královny a...

Vítězný návrat do Pchjongčchangu. Ledecká přidala na prkně další triumf

Ester Ledecká během kvalifikační jízdy obřího slalomu na olympijských hrách.

Po startech na lyžařském světovém šampionátu v Aare se Ester Ledecké povedl vítězný návrat do...

Další z rubriky

Jsem zdravá, nic mě nebolí, raduje se Hejnová. Na ME ale asi nepojede

Zuzana Hejnová (vlevo) dobíhá do cíle závodu na 400 metrů na halovém šampionátu...

Po utrápené sezoně, kdy ji sužovaly problémy s achilovkami i kolenem, je Zuzana Hejnová zpět v...

Müller a Vrzalová mají limity pro HME, Stromšík rekord šampionátu

Zdeněk Stromšík (uprostřed) vítězí na halovém MČR v Ostravě v běhu na 60 mužů,...

První den halového šampionátu v atletice v Ostravě ozdobily dva splněné limity pro účast na halovém...

Mám na to rekord překonat, tvrdí vítkovický sprinter Stromšík

Sprinter Zdeněk Stromšík na etickému mítinku Czech Indoor Gala 2019.

„Vždycky chci běžet osobák!“ říká český rekordman v běhu na 100 metrů Zdeněk Stromšík z SSK...

Najdete na iDNES.cz