Desetibojař Helcelet na ME v Curychu přenocuje na jedenácté pozici

Adam Sebastian Helcelet během skoku do dálky, druhé disciplíny desetiboje | foto: AP

12 2014
Curych (Od našich zpravodajů) - Adam Sebastian Helcelet se pátou disciplínou desetibojařského klání na mistrovství Evropy atletů v Curychu nedokázal vmáčknout do elitní desítky. Čtyřstovku běžel za 50,07 a po prvním dnu soutěže je jedenáctý.

České trio desetibojařů vstoupilo do soutěže v běhu na 100 metrů výkony nad 11 vteřin, když se všichni vměstnali do rozmezí sedmi setin. Nejlepší byl ten nejzkušenější: Helcelet obsadil výkonem 11,12 ve stovce 11. místo. V curyšském protivětru (v jeho běhu dosahoval síly -0,9 m/s) zaostal o 17 setin za svým letošním maximem 10,95.

Juniorský mistr světa Jiří Sýkora byl o setinu pomalejší než Helcelet, třetí reprezentant Marek Lukáš dosáhl času 11,19.

Fotogalerie

Stovce dominovali Němci. Freimuth byl za 10,71 nejrychlejší, následován krajany Kazmirkem za 10,75 a Abelem za 10,90.

Helcelet si zlepšil v dálce letošní maximum

V dálce si Helcelet vylepšil letošní maximum ze 722 na 734 centimetrů a obsadil v ní čtrnácté místo, naopak zbylí dva už tak spokojení být nemohli: devatenáctý Sýkora skočil 702 cm, jedenadvacátý Lukáš 696 cm.

Helceletovi, který „obhajuje“ osmé místo z minulého evropského šampionátu, patřilo průběžně 12. místo. Do celkového vedení se osobním rekordem 768 a vítězstvím v dálce propracoval Němec Kazmirek.

Koule: Další posun vzhůru

Také v kouli svítila u Helceletova jména zkratka SB, značící jeho nejlepší letošní výkon. Prvním pokusem ji poslal na 14,90 a spokojeně mu tleskal i šéftrenér Tomáš Dvořák. Znamenalo to 7. místo v pořadí disciplíny a celkově  posun do Top 10, na desátou příčku.

Další dva Helceletovy přešlapy už zlepšení nepřinesly. Totéž platilo pro Sýkoru, jenž nezlepšil svých úvodních 13,66 a zakončil kouli dvacátý, o jednu příčku před Lukášem (13,50). Celkově byl Sýkora po dopoledním bloku desetiboje jedenadvacátý a Lukáš dvaadvacátý.

Kouli vévodil maďarský veterán Zsivoczky (15,66), v celkovém pořadí však přinesla německé střídání na čele, kam se propracoval Abele.

Helcelet ve výšce přeletěl 198 cm

Lukáš i Helcelet bez potíží zvládli základní výšku čtvrtého dílu desetibojařské bitvy. A zatímco prvně jmenovaný pokračoval úspěšně do 192 centimetrů, čímž si o jeden centimetr vylepšil osobní rekord, Helcelet napotřetí uspěl nad laťkou 195 cm, pak ještě 3 centimetry přidal a posbíral 785 bodů. Celkově tak opět o místo klesl, na jedenáctou příčku.

Čtvrtá disciplína odstartovala už bez juniorského mistra světa, Sýkora si před třetím pokusem v dálce při cvičném skoku poranil levý kotník. "Kouli jsem s tím ještě nějak zvládl, ale výška už nešla," řekl desetibojař.

Desetibojař Oleksij Kasjanov na ME v Curychu ve výškařském sektoru.
Desetibojař Eelco Sintnicolaas na ME v Curychu ve výškařském sektoru.
Francouzský desetibojař Florian Geffrouais slaví na ME v Curychu úspěšný pokus

Na vině byla i únava z vícebojů, které absolvoval v krátké době za sebou. "Myslel jsem, že to zvládnu, ale už na stovce jsem cítil třísla. Ale nelituju, že jsem tu byl, je to pro mě cenná zkušenost," pochvaloval si.

Ve vyrovnaném rekordu mistrovství Evropy 222 centimetrů suverénně kraloval ve výškařském sektoru Belorus Andrej Kravčenko, který se tak vyhoupl i do čela celkového pořadí o 22 bodů před Kazmireka.

Závěrečná disciplína 1. dne posun nepřinesla

Oba čeští borci nastoupili na čtyřstovku do posledního, čtvrtého rozběhu a do jeho popředí se neprobili. Helcelet finišoval jako pátý a pak dlouho vydechoval vleže na zemi únavu, Marek jeden ovál oběhl za 50,22 sekundy a skončil hned za českou jedničkou.

Nejrychlejší čas se zrodil právě v „českém“ rozběhu, Němec Kazmirek zvládl 400 metrů za 47,34 a jeho výkon ho poslal do vedení v závodě se ziskem 4 492 bodů. Bělorus Kravčenko je druhý (4 363), průběžné třetí místo patří dalšímu Němci Abelemu (4 310).

Helcelet na 11. pozici během prvního dne posbíral 4 110 bodů, jeho reprezentační kolega pak 3 856 a v soutěži se drží na dvaadvacáté, předposlední pozici. 

Mistrovství Evropy v atletice v Curychu

Desetiboj (po pěti disciplínách): 1. Kazmirek (Něm.) 4 492 b. (100 m: 10,75 - dálka: 768 - koule: 14,01 - výška: 213 - 400 m: 47,34), 2. Kravčenko (Běl.) 4 363, 3. Abele (Něm.) 4 310, ..11. Helcelet 4 110 (11,12 - 734 - 14,90 - 198 - 50,07), 22. Lukáš 3 856 (11,19 - 696 - 13,50 - 192 - 50,22), Sýkora (všichni ČR) odstoupil.

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

MS basketbalistů 2019: zlaté Španělsko, Češi senzačně šestí

Tomáš Satoranský slaví výhru s českými fanoušky.

Mistrovství světa basketbalistů se poprvé v historii konalo v Číně, hostilo ho osm měst. Turnaj odstartoval 31. srpna a...

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Rozhodl až poslední zápas. Tenisty v Bosně zachránil junior Forejtek

Jonáš Forejtek v rozhodujícím utkání Davis Cupu proti Bosně a Hercegovině.

Odvrátili selhání. Čeští tenisté během nedělního programu ztratili v Bosně a Hercegovině vedení 2:0, když prohráli...

Statečný boj na závěr. Basketbalisté podlehli Srbsku, na MS končí šestí

Český basketbalista Ondřej Balvín se snaží prosadit přes Srba Nikolu Milutinova.

Byli poločas od další velké senzace, ale soupeře z absolutní světové špičky nakonec nepřetlačili. Čeští basketbalisté...

Sparta selhala v Liberci, Pardubice a Kladno potvrzují roli outsiderů

Liberecký Libor Hudáček (vlevo) posílá puk na branku Sparty, kterou hájí Matěj...

Ohromný kolaps předvedla ve 2. kole hokejové extraligy Sparta. Ta vedla na ledě silného Liberce 4:1, pak 6:2 a nakonec...

Další z rubriky

Nadále distancovaní Rusové budou mít na MS v Dauhá 29 atletů

Výškařka Marija Lasickeneová během kvalifikace na MS v Londýně.

Atletického mistrovství světa v Dauhá se zúčastní 29 ruských reprezentantů a stejně jako před dvěma lety v Londýně...

Vláda zpustošených Baham nemá na atlety peníze. Co bude s favority MS?

Shaunae Millerová-Uibová slaví bronz z dvoustovky na mistrovství světa v...

Olympijská vítězka Shaunae Millerová-Uibová vládne letošním světovým tabulkám hned ve třech disciplínách, k žhavým...

Kamworor zaběhl v Kodani nejrychlejší půlmaraton v historii

Maraton - ilustrační foto

Přesně po roce se mění světové maximum na půlmaratonské trati. Keňský běžec Geoffrey Kamworor vyhrál v Kodani v čase...

Atletičtí mistři světa obdrží jako předloni prémii 60 tisíc dolarů

Momentka z rozběhu patnáctistovky na mistrovství Evropy v Berlíně.

Úspěšní atleti si na mistrovství světa, které začne za týden v katarském Dauhá, rozdělí 7,53 milionu dolarů (přes 176...

Najdete na iDNES.cz