Hvězdy, nová trať i tisíce lidí. Olomoucký půlmaraton vyhlíží rekordy

Wilson Kipsang po vítězství v Berlínském maratonu. | foto: AP

21 2014
Padne rekord? Tak zní hlavní otázka Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, který startuje v sobotu v 19 hodin na Horním náměstí. „Je to možné,“ míní Wilson Kipsang, držitel světového rekordu v maratonu a největší hvězda na startu.

Dosud nejlepší čas 1:00:44 v uplynulých čtyřech ročnících zaběhl před třemi lety Dawit Abdulahi z Etiopie. K magické hranici jedné hodiny mu chyběl kousek. A právě o ten má být lepší některý z dvojice Keňanů Wilson Kipsang a Dennis Kimetto. Oba patří mezi pětici běžců na světě, jež dokázala zvládnout maraton pod dvě hodiny a čtyři minuty.

Oba atleti jsou i tréninkovými partnery, v minulosti se už jednou utkali na 10 kilometrů a tehdy zvítězil Kimetto. Je čas na odplatu? „Určitě bych to nenazval jako běh pomsty. Je to hezká příležitost potkat se znovu na trati, zasoutěžit si a uvidíme, kdo vyhraje,“ netrápí se dobře naladěný světový rekordman Kipsang, který si užíval i svou roli tlumočníka pro jazykově hůře vybaveného parťáka.

Kimetto totiž na otázku, zda vzájemný souboj znovu vyhraje, polohlasně souhlasil. Kipsang to s úsměvem přeložil: „Nejsem si jistý.“

Na startu bude víc kvalitních běžců, před startem to však vypadá, že by si to o prvenství mohli rozdat tito dva Keňané, jejichž bitvy bývají vyrovnané i v přípravě. „Ale trénink a závod je velký rozdíl. V tréninku můžete mít vynikající výsledky, ale při závodě přijde propad nebo naopak. Během tréninku si vzájemně pomáháme, spolupracujeme, ale v závodě chce každý vyhrát. Uvidíme,“ těší se Kipsang.

Dalším rekordem, který se má otřást, je nejrychlejší čas mezi ženami, který na 1:10:41 stanovila Etiopanka Netsanet. Překonat ji má Keňanka Edna Kiplagat, dvojnásobná mistryně světa v maratonu. „Tolik hvězd v jednom závodě jsme tady ještě neměli,“ těší se Jana Moberly, manažerka hvězdných atletů RunCzech. Přijede i švýcarský mistr Evropy Viktor Röthlin. Mezi ženami i obhájkyně prvenství mezi ženami Betelhem Moges z Etiopie.

Rychlejší časy si organizátoři slibují i od nové tratě, která má jen jeden okruh. „Elitní atleti by měli být rychlejší, protože se nebudou muset vyhýbat pomalejším běžcům a předbíhat je,“ vysvětluje Tomáš Mirovský, koordinátor závodů RunCzech.

A do třetice rekord - stejně jako v předešlých letech, i letos byla navýšena kapacita startovních čísel. Tentokrát se hlavního závodu zúčastní 5 tisíc běžců, všechna čísla byla tradičně vyprodána. Dalších 2 300 lidí vyběhne v 17 hodin na dm rodinný běh.

Závod poprvé zavítá do severních čtvrtí Hejčín a Černovír a nově se bude vinout i kolem Dómu sv. Václava pomáhal vybrat i olomoucká vytrvalkyně Petra Kamínková.

„Bylo mi posláno několik návrhů a já jsem vybrala tento, protože je velice pěkná. Samozřejmě se nevyhneme kostkám, protože jsme krásné historické město, to je ale v každých větších městech, ať je to Praha nebo Bern, kde jsme o víkendu běželi po kostkách i tramvajových kolejích. Trať bude zajímavá hlavně pro hobíky, bude jim rychleji utíkat a v protisměru budou míjet i elitní běžce,“ podotkla Kamínková, která chce s Ivanou Sekyrovou bojovat o pozici nejlepší Češky.

Nejatraktivnější divácká místa jsou kromě startu a cíle na Horním náměstí a tradičně nejbouřlivější Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech například na náměstí Republiky, kudy atleti poběží dvakrát, či Klášterní Hradisko, kde bude také jedna z občerstvovacích stanic.

Řada novinek i hvězdy na startu by mohly olomouckému závodu získat zlatou známku kvality Mezinárodní atletické federace. I to by byl rekord, Olomouc by se stala nejmenším městem na světě s takovým oceněním.

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

20. 6. (Ostrava)

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

VIDEO Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal...

Nemám sílu ukázat, co umím, lituje fotbalový záložník Vůch

Egon Vůch

Už odehrál lepší utkání. Přátelák proti Viktorii Plzeň však měl pro Egona Vůcha jiný význam. Na...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější....

Vrátil se Kaya, trénuje i Ben Chaim, na cestě je Lischka. Sparta začala

...A DO BOJE!  Vpředu bojuje o míč i střední obránce Semih Kaya, čerstvá posila...

VIDEO Šestatřicet fotbalistů poznává a v nejbližších dnech bude poznávat nový sparťanský trenér Václav...

Voráček: Doceňme Krejčího, je jedním z nejlepších Čechů v historii

Vyhlášení ankety Zlatá hokejka pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé...

Spolu s Davidem Pastrňákem a Tomášem Hertlem obsadili první tři pozice v anketě Zlatá hokejka, pak...

Další z rubriky

Nejlepší dálkaři světa jsou v Ostravě. Jeden bude závodit, druhý koukat

Juan Miguel Echevarría u ostravského doskočiště.

Kubánský dálkař Juan Miguel Echevarría bude ve čtvrtek v Ostravě bojovat o další prvenství na...

Na mistrovství světa chci zatopit i těm nejlepším, říká odhodlaná Hejnová

Česká běžkyně Zuzana Hejnová a její soupeřka Wenda Nelová z Jihoafrické...

Letos oslaví 33. narozeniny. Ze závodnic první třicítky světových tabulek na 400 metrů překážek je...

Bolta si vážím, ale chci být sám sebou, říká americký sprinter Coleman

Christian Coleman v Ostravě.

Když nejrychlejší sprinter současnosti Američan Christian Coleman v neděli odpoledne přišel na...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz