Lewis to narafičil, tvrdí Johnson

7 2006
Melbourne, Praha - Všechny sportovní kroniky se mohou dát na hromadu a zničit v drtičce odpadu. Tedy – pokud symbol dopingového hříchu Ben Johnson protentokrát nelže. Co bývalý sprinter tvrdí? Nařkl někdejšího rivala Carla Lewise, že se podílel na Johnsonově slavné dopingové kauze ze soulské olympiády v roce 1988.

"Mám informace o tom, jak to tehdy bylo a kdo za tím opravdu stál," řekl Johnson v rozhovoru pro australský list Herald Sun.

Reportér se ho pro upřesnění optal, zda byl do tohoto spiknutí zasvěcen i Lewis. Johnson odpověděl: "Moc vám o tom neřeknu. Ale – měl v tom prsty." Takové zjištění by mělo ve sportovním světě ohromující dopad.

S čím jej srovnat? Jako kdyby po letech našli skutečného vraha prezidenta Kennedyho. Jako kdyby se zjistilo, že Elvis Presley ještě žije.

"Ale Carl nemá s Benovým pozitivním testem nic společného," ujišťuje Lewisův manažer Joe Douglas.

Co je jasné: Johnson na olympiádě v Soulu oslnil nevídaným výkonem, vytvořil na stovce nový světový rekord v hodnotě 9,79 vteřiny.

Vzápětí vyšlo najevo, že tehdy šestadvacetiletý sprinter dopoval. V jeho těle byl nalezen steroid stanozolol. Vzali mu medaile. Vyškrtli jeho rekordy. Obojího se místo Johnsona dočkal Lewis.

Jak hořké! Johnson dlouho zapíral. Až později přiznal: "Zakázané látky jsem bral. Ale stanozolol ne." Sportovní svět mu už nevěřil.

Tím spíš, když se Johnson zostudil po několika letech dalším dopingovým skandálem. Sám však podle svých slov neustal v pátrání, kdo mu v roce 1988 stanozolol nastrčil.

Nyní připomíná chvíle, kdy v Soulu při čekání na dopingovou zkoušku vypil deset plechovek nealkoholického piva. Pozor: nápoj tehdy konzumoval společně s jistým bývalým hráčem amerického fotbalu.

Jen tak mimochodem – rodinným přítelem Carla Lewise. Tam se tedy ubírají Johnsonovy hypotézy. V tom pivu byl stanozolol! Lewis tuhle verzi zesměšňuje.

"Aby Benovi něco podstrčil? To není Carlův styl," ubezpečuje manažer Douglas v Herald Sun. Marná sláva, bájná rivalita Johnson versus Lewis dráždí i po letech. "Nikdy nebudeme přátelé," prohlásil kdysi Johnson.

Počátek toho byl snad na hrách v Los Angeles 1984, kde patřila stovka Lewisovi. Potom se však prvenství začala kupit i Johnsonovi. Boj jitřily vzájemné slovní výpady. Lewis nařkl ještě před Soulem soka z užívání nedovolených prostředků. "Je tady pár chlapíků, kteří se mezi nejlepší dostali z ničeho nic. To by se bez dopingu nestalo."

Přitom se provalilo, že pozitivní test měl během americké kvalifikace i samotný Lewis. "V Soulu dopovali všichni. Já byl chycen, protože mě má země málo bránila. Američana by neobvinili nikdy," zlobil se proto po olympiádě Johnson.

Lewis, devítinásobný olympijský šampion, oponoval: "Nelžu a nepodvádím jako Ben." Z Johnsona se stal psanec. Když ho pět let po soulské olympiádě přistihli po závodě vMontrealu podruhé, byl diskvalifikován doživotně.

I proto teď třeba česká atletická legenda Jan Železný o Johnsonově současné snaze tvrdí: "Jsou to všechno jen spekulace. Pro mě platí jediné: Johnson byl dvakrát pozitivní, Lewisovi později doping taky prokázali. I když nikdy nebyl potrestaný. Správně měl stát čtyři roky.

Ozývají se ti nepraví, je to jako když zloděj křičí chyťte zloděje." Dokonce prohlašuje, že kdyby byl tím původně třetím sprinterem (Linford Christie) na olympiádě v Soulu, pak by žaloval mezinárodní atletickou federaci, protože nedostal zlatou medaili.

"Vždyť ti dva přede mnou byli prokazatelně pozitivní. Jenže Lewis je holt Lewis..."

Johnson: zkažená pohádka

Praha (luk) - Bene, proč? Těch několik obrovských modrých písmen na obálce listu Toronto Sun přímo křičelo. Kanada se topila v ostudných rozpacích, svět v bezbřehém rozčarování. Vítěz olympijského závodu na 100 metrů Ben Johnson dopoval. Podváděl. Zlatou medaili mu odebrali.

Tak padl jeden z hrdinů letních her v Soulu 1988. "Nikdy jsem vědomě nic nevzal," odmítal. "Třináct let jsem trénoval kvůli olympiádě. A všechno mám ztratit v jediné vteřině?"

Když se pak zkusil k atletice vrátit, použil nedovolené prostředky znovu. Opět se na to přišlo. Trest? Doživotní distanc.

"Potřebovali vybrat někoho, aby se na něj mohlo ukazovat: To je ten špatný," zlobil se. A nekál se. Hodně lidí to zdrtilo. Johnsonův příběh, to byla přece úplná pohádka. Ve čtrnácti utekl z Jamajky do Kanady.

Nežil si zrovna v přepychu, na atletické dráze nevyčníval. "Byl tak mizerný, že jeden kluk odešel z našeho týmu se slovy: Je to špatné, vždyť už mě předběhnul i Ben," vzpomínal kouč Charlie Francis.

Tehdy Johnsonovi doporučovali: Staň se radši automechanikem. Jenže stačilo pár let a byl z něj postrach všech soupeřů. Lamač rekordů. Pan Někdo.

A soulská olympiáda byla vrchol. Ben běžel jak stroj. Hora svalů. Čas 9,79 vteřiny = světový rekord. Než Johnson profičel cílem, hrdě vztyčil paži k nebi. "Nebýt toho, mohl být čas ještě lepší," chvástal se.

Přímo do Koreje mu telefonoval premiér Brian Mulroney: "Je to díky vám pro Kanadu báječný večer." Sláva však brzy vyprchala. Olympijský výbor veřejně oznámil: Johnson je pozitivní na stanozolol! Po dvouletém trestu se vrátil, trousil řeči o satisfakci. Ale byl chycen i podruhé.

"Národní blamáž. Ben by se měl vrátit na Jamajku," hřměl ministr Pierre Cadieux.
To byl konec. O Johnsonovi se pak psalo už jen výjimečně. Když si ho libyjský diktátor Kaddáfí najal, aby dělal trenéra jeho synu Saídovi. Nebo když Johnson vystoupil v televizní reklamě. Na energy drink.

Hvězda bez pokory, to je Lewis


Praha (bb) - Jako malého kluka jej otec inspiroval příběhem Jesseho Owense – černošského Američana, který v době nástupu nacismu na berlínské olympiádě vybojoval čtyři zlata. A jako mladičký atlet poznal Frederick Carlton Lewis na závodech Owense osobně.

"Byl jsem jeden z mnoha, se kterými se ten den setkal. Ale pamatuju si, že mi tehdy řekl: bav se."

V roce 1984 dokázal Carl Lewis totéž co Owens. Získal zlato na stovce, dvoustovce, ve štafetě na 4 x100 metrů a v dálce.

Tenhle kluk původem z Alabamy si odmala se sestrou hrával v písku doskočiště. Oba jeho rodiče trénovali atletiku, maminka závodila na olympiádě v Helsinkách. "Byl jsem kostnatý. Sestra byla lepší atletka," vzpomíná Lewis na svých internetových stránkách.

Přesto si předsevzal: "Chtěl bych být milionářem, ale přitom nechci mít opravdovou práci." Sebevědomí mu nikdy nechybělo.

"Trocha pokory je třeba. A tu Carl postrádá," prohlásil o něm dvojnásobný olympijský vítěz Edwin Moses.

Lewis se stal sportovní celebritou, Sportovcem století. Třpytivých olympijských medailí má deset – z toho devět zlatých! Osmkrát vyhrál mistrovství světa, čtyřikrát po sobě olympijskou soutěž v dálce. Dvakrát držel světový rekord na stovce.

Po konci kariéry se pustil do hudební branže, probil se i do filmového Hollywoodu. Má nadaci. Loni v Praze natáčel reklamu. "Jsem totální penzista," prohlásil při olympiádě v Aténách.

Byl symbolem čistoty v atletice. Horoval za přísné tresty pro dopingové hříšníky. "Povolit nedovolené prostředky? To nejde. To už by pak závodila zvířata, ne lidi." I jeho však zasáhl stín zakázané podpory, který na olympiádě v Soulu obestřel konkurenta Bena Johnsona.

Po 15 letech se provalilo, že Lewis měl před hrami dopingový nález. Případ byl ututlán, Lewis závodil a po odhalení Johnsona se stal vítězem.

"Bral jsem léky proti nachlazení, které nebyly na seznamu zakázaných látek.
Žádné steroidy," tvrdil. Ale stín ještě nezmizel.

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Mandjeck chce rozvázat smlouvu se Spartou, na klub si stěžuje u FIFA

Sparťanští náhradníci: Jonathan Biabiany (zleva), Georges Mandjeck a Tal Ben...

Kamerunský reprezentant Georges Mandjeck si u Mezinárodní fotbalové federace FIFA stěžuje na...

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Další z rubriky

Hrubá léčí zranění, atletickému šampionátu v Brně hrozí ztráta hvězdy

Česká výškařka Michaela Hrubá v kvalifikaci halového ME v Glasgow

Největší tahák chystaného atletického mistrovství republiky v Brně se ztrácí v mlze. Hlavní tvář...

Atletice se věnuje jen pár měsíců. Přesto Kubelík patří k domácí elitě

Takhle se Eduard Kubelík (vpravo) řítil na dorosteneckém mistrovství republiky...

Ještě donedávna byl pro šestnáctiletého Eduarda Kubelíka sportem číslo jedna výhradně fotbal, ovšem...

Změnil image, ale past sklapla. Potrestaný ruský kouč trénoval atlety

Ruský trenér Vladimir Kazarin na archivním snímku

Doživotně suspendovaný ruský trenér Vladimir Kazarin přiznal, že navzdory zákazu dál připravuje...

Najdete na iDNES.cz