Lada Vondrová na druhém úseku smíšené štafety | foto: Ivana Roháčková ASC DUKLA

Vondrová, žena s mašlí pro štěstí. Málem jsem do Dauhá neodletěla, říká

  • 0
Dauhá (Od našeho zpravodaje) - Platí za jeden z největších talentů české atletiky. Ve 20 letech se letos na čtvrtce zlepšila už na 51,71 a v sobotním večeru si v Dauhá poprvé „osahala“ atmosféru vrcholné akce dospělých. Debut rozhodně Ladu Vondrovou nesemlel.

Ocitla se tak při historické premiéře smíšené štafety 4x400 metrů v programu mistrovství světa.

A byla zároveň i u světového rekordu, který hned v prvním rozběhu vytvořili Američané časem 3:12,42.

Českou štafetu přebrala od Jana Tesaře na sedmém místě a na druhém úseku ji vytáhla až na čtvrtou příčku. Na chvilku se ocitli v dosahu postupu do finále.

Posléze se sice Češi propadli na osmé místo, ale sama se sebou mohla být Vondrová spokojena. „Jsem šťastná, jak jsem to dala,“ vykládala.

Charakteristickým znakem někdejší fotbalistky a letošní stříbrné medailistky z mistrovství Evropy do 22 let jsou vysoké černé podkolenky, ale nejen ty. Do startovního čísla měla i tentokrát připíchnutou malou mašličku.

„Je pro štěstí, běhám s ní celou kariéru,“ vysvětlovala. „Nosila jsem ji dřív ve vlasech, jenže tam už se mi nevejde, proto ji mám na dresu. Když jsem před pěti lety začala běhat, dostala jsem ji od přítele. Už je sice trochu špinavá, ale vydržela. Bez ní bych nevyběhla.“

Navzdory všudypřítomné mašličce - ochranitelce nicméně hrozilo, že v Dauhá skutečně na dráhu nevyběhne a že sem vůbec neodcestuje.

Dva týdny před odletem si na tréninku způsobila zranění postranního vazu v koleni. „Nemohla jsem najednou běhat v tretrách a chodila jen tempa.“

O týden později si tretry znovu nasadila s vírou, že koleno se dostatečně zklidnilo. Jenže kdepak. Nedoběhla ani úsek a pronesla: „To nepůjde.“

Další dny bez treter následovaly, pak pokus poslední naděje. A úleva. Koleno konečně zase spolupracovalo.

„Přesto jsem vůbec netušila, co tréninkové manko se mnou udělá. Naštěstí je to dobré. Štafetou jsem si ho vyzkoušela a musím to zaklepat, je dobré. Ten vláček holek mi neujel.“

Jan Tesař za cílem rozběhu ujišťoval: „Smíšená štafeta nás baví. Celou kariéru jsme zvyklí běhat kluci zvlášť a holky zvlášť a tohle je oživení. Když se v partě nachází ženský element, je to vždycky pikantnější a zábavnější.“

Americká smíšená štafeta slavila v Dauhá světový rekord:

Za rok si nová disciplína v Tokiu odbude také olympijskou premiéru. Češi se opět pokusí kvalifikovat a proniknout mezi 16 vyvolených týmů pro hry. Osm štafet se kvalifikuje přímo ze šampionátu v Dauhá, dalších osm podle časů v olympijské sezoně.

Stejně jako většina týmů nasadil i ten český v sobotním rozběhu úseky v pořadí muž (Tesař) - žena (Vondrová) - žena (Petržilková) - muž (Šorm). Pravidla umožňují týmům s tímto pořadím i zamíchat.

„Ale už se tak nějak ustálilo, že je nejlepší běhat v pořadí kluk, holka, holka, kluk,“ povídala Vondrová.

Japonci měli ve druhém rozběhu jiný názor a nasadili na třetí úsek muže a na čtvrtý ženu. „A vidíte, jak jim to nevyšlo,“ podotkla česká čtvrtkařka. „Kdyby dali úseky stejně jako my, dopadli by určitě líp, protože ti ostatní kluci měli na posledním úseku určitě větší motivaci předběhnout tu japonskou holku - a taky ji všichni předběhli.“

Pro Vondrovou byla smíšená štafeta stále jen předehrou před velkým individuálním vstupem do šampionátu v rozbězích na 400 metrů.

„V neděli si odpočinu a v pondělí půjdu s čistou hlavou na to. Budu chtít prodat, co ve mně bude.“

Měla by radost, kdyby ji vylosovali do rozběhu s Shaunae Millerovou-Uibovou z Baham, časem 49,05 první dámou světových tabulek.

„Shaunae je mým vzorem. Už jsem s ní běžela i na Tretře,“ připomněla. „Navíc je dobré být v rozběhu s tak velkou favoritkou, protože se potom neběží až tolik rychle a postup by pro mě mohl být schůdnější.“

Pozice v tabulkách sice Vondrovou k postupu do semifinále nepředurčuje, což však neznamená, že na něj nemyslí. „Postoupit se dá. Kdybych zaběhla pod 52, s trochou štěstíčka by to mohlo vyjít.“

ČESKÉ KVARTETO. Smíšená štafeta na MS v Dauhá, zleva: Patrik Šorm, Tereza Petržílková, Jan Tesař, Lada Vondrová.

V létě usilovala kromě hladké čtvrtky o limit pro Dauhá rovněž na trati 400 metrů překážek. Nezaběhla ho a teď uznává: „Překážky už bych tady asi nezvládla. I takhle na mě budou dvě čtvrtky kvůli tomu koleni dost obtížné. Uvidím, co s ním udělá start z bloků. Při štafetě šlo přece jen o pozvolné rozběhnutí. Doufám, že to bude dobrý.“

A třeba přijde v pondělí na stadion i více diváků než v sobotu, kdy je ani tahák v podobě finále mužské stovky nedokázal přivábit v důstojných počtech.

„Je to tu úplně jiné než na mládežnických šampionátech, ale musím se přiznat, že jsem od atmosféry dospělého mistrovství světa čekala víc,“ svěřovala se Vondrová. „Lidí tady na tribunách vážně moc není. Zvenku je stadion masivní a uvnitř diváci nic moc. Přesto: je to mistrovství světa a už jen běhat tady se světovou špičkou je super.“


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž