Keňský vytrvalec Mutai zaběhl v Bostonu nejrychlejší čas v maratonu

Keňan Geoffrey Mutai vyhrál Bostonský maraton v čase 2:03:02 hodiny, což by byl za normálních okolností světový rekord. Jenže kvůli větru a profilu tratě nemohl být rekordní čas zapsán.

Pundit

Goucherová

a podobné patvary mně trhají uši. Ta běžkyně se jmenuje Kara Goucher.

0/0
18.4.2011 21:23

s99999

Nejedná se o světový rekord

Redaktoři by se mohli lépe poučit. Vítězný čas je sice nejrychleji uběhnutý maraton, ale ne světový rekord, protože trať Boston Marathonu neodpovídá pravidlům pro uznání světového rekordu.

Převýšení trati a pravděpodobně i vzdálenost cíle a startu:

Wiki: The course is now considered invalid for international records because the finish is substantially lower in elevation than the start, and also because the start and finish are too far apart, leading to the possibility of a consistent tailwind.[27]

Aha... OK.

To sem nevěděl, ale je celkem jasný, že když je cíl položen níže než start tak to jistou výhodou je.

ivoš

Nesmysl za nesmyslem. Světový rekord v maratonu by bylo možno uznat jen tehdy, pokud by někdo uběhl těch 42 195m na atletické dráze s patřičnými parametry. Protože jde o běh po silnici, nemohou být zaručeny stejné podmínky na různých drahách.