Jenže se stalo. Král Eliud Kipchoge je pokořen. Kiptum jeho čas z loňského Berlína vylepšil o 34 sekund.
Třiadvacetiletý Keňan těžil hlavně z impozantního závěru. Nezdálo, že by mu nějak docházely síly. Naopak, na hranici třiceti kilometrů se ohlédl přes rameno a i když už všichni soupeři byli daleko za ním, ještě zrychlil.
2:51 minuty na kilometrtakové bylo Kiptumovo průměrné tempo |
Už před cílovou páskou tak mohl začít slavit. Nejprve zamával fanouškům, pak se bil do hrudi a jakoby oznamoval: Dívejte, maratonům teď budu vládnout já. „Něco neuvěřitelného. Jsem obrovsky šťastný,“ radoval se posléze.
Ano, že takového času dosáhl už nyní, bylo překvapením. Šlo pro něj o teprve třetí maraton v kariéře, v přípravě ho navíc lehce zbrzdily bolesti třísel a před startem mluvil „pouze“ o tom, že pomýšlí na chicagský traťový rekord Dennise Kimetta 2:03:45 z roku 2013.
Na druhou stranu však u Kiptuma platí, že od něj musíte očekávat velké věci. Mladého Keňana provází pověst bořitele maratonských milníků.
Už při dvou svých předchozích startech na 42,195 kilometru dlouhé trati udivil. Poprvé závodil loni ve Valencii, kde časem 2:01:53 předvedl nejlepší maratonský debut všech dob. Navíc se stal teprve třetím mužem, jenž se oficiálně dostal pod dvě hodiny a dvě minuty.
Druhý start si připsal letos v Londýně, v němž páskou proběhl za 2:01:25, čímž se dostal na druhé místo historických tabulek. „Je neskutečně silný. Může dokázat, co bude chtít,“ vykládal o něm Kipchoge.
Keňan Kiptum vyhrál Chicagský maraton ve světovém rekordu 2:00:35 |
A mnozí o něm už tehdy dokonce hovořili jako o Kipchogem 2.0. „Má předpoklady takový být,“ líčil Martin Keino, expert africké verze kanálu BBC a někdejší běžec. „Má úžasný styl. Nebojí se útočit, čímž se od ostatních takticky svázaných maratonců odlišuje. Navíc má i skvělou osobnost být světovou hvězdou.“
I Kiptumova cesta na vrchol je trochu odlišná. Nemá za sebou dráhovou minulost jako třeba právě Kipchoge či Kenenisa Bekele a dlouhou dobu ani neměl žádného trenéra a přípravu si plánoval sám. „Což ukazuje, že nemá jen nesmírný talent, ale i obrovskou disciplínu a píli,“ dodává Keino.
Kiptum se narodil v městečku Chepkorio, odkud pochází i Geoffrey Kamworor, dvojnásobný vítěz maratonu v New Yorku a někdejší světový rekordman v půlmaratonu. Každou cestou ze školy sledoval, jak trénují místní vytrvalci a ve třinácti letech se k nim přidal.
Běhal pouze na silnici. Proč? Jednoduše proto, že se v místě jeho bydliště žádný stadion s dráhou nenacházel. „A neměl jsem peníze na to, abych jezdil do 40 kilometrů vzdáleného Eldoretu,“ vzpomínal.
Z nevýhody ale udělal přednost. „Byl jsem ve společnosti samých maratonců. Nikdo na vás nečeká. Buď se jich udržíte, nebo běžíte sami. Díky tomu jsem si však zvykl na jejich tempo a mohl začít závodit v tak mladém věku,“ líčil.
O maratonské královně. Assefaová pokořila rekord v botách na jedno použití |
Už v osmnácti v Eldoretu běžel svůj první půlmaraton. O rok později v Lisabonu absolvoval na této trati i svou mezinárodní premiéru. „Už tehdy jsem ale všechno směřoval k maratonům. Můj plán byl takový, že dva tři roky budu běhat na poloviční distanci a pak se do nich pustím naplno,“ líčil.
Skvělý plán. Vyšel mu dokonale!
Co ho čeká dál? Samozřejmě nekončí, je toho ještě spousta před ním. Velkým cílem jsou pro něj v příštím roce olympijské hry v Paříži a někdy v budoucnu by se rád stal i mužem, který jako první oficiálně zaběhne maraton pod dvě hodiny.
Tuto hranici už sice Kipchoge před čtyřmi lety prolomil, tehdy však k tomu nedošlo při regulérním závodě, ale při speciální výzvě v ideálních podmínkách. Kiptum věří, že takový čas zvládne i během normálního závodu. „Teď jsem na to možná ještě moc mladý,“ přemítá. „Ale jednou? Možné to je.“
Chybí mu smazat 35 sekund.