Atlet Mužík se po letech vrací do Plzně. Teď už jako trenér dětí

Jiří Mužík na tréninku českých volejbalistů. | foto: Český volejbal

22 2018
Před lety vylétl Jiří Mužík z Plzně jako nadějný mladík do světa velké atletiky. Teď se po letech vrací. Už po skončení kariéry, v níž získal mimo jiné stříbro z mistrovství Evropy v Mnichově 2002 či titul halového šampióna ve čtvrtkařské štafetě (2000). A stále drží český rekord na 400 metrů překážek (48,27). Na stadionu ve Skvrňanech vypukne o podzimních prázdninách čtyřdenní kemp pro děti, který pořádá už více než sedm let.

„Závodní léta skončila, nemám ambice jezdit po šampionátech veteránů. Tahle práce mě naplňuje, baví mě to. A jsem rád, že u toho můžu mít i svoje děti, rodina je pro mě důležitá,“ říká 42letý Mužík.

„Jsem rodilý Plzeňák a i když dlouho žiju v Praze, pořád se rád vracím ke kořenům,“ vysvětluje, proč padla volba právě na Plzeň

Vzpomínáte ještě často na svou aktivní atletickou kariéru? Který moment z ní považujete za nejzásadnější?
Člověku sem tam něco hlavou probleskne. Těch zážitků bylo hodně, každého si vážím. Důležité bylo hned první mistrovství světa, kde se mnou nikdo nepočítal. A já jako dvacetiletý benjamínek postoupil do finále, to samé jsem pak zopakoval. Na Evropě jsem urval stříbro a porazil mě jen mistr světa Diagana. Jsem rád, že jsem mohl dělat, co mě bavilo a ještě se tím živit. To dnes zdůrazňuju i malým dětem.

Váš rekord na 400 metrů překážek platí už 21 let. Těší vás to, nebo spíš mrzí, že se ještě nenašel někdo, kdo vás překoná?
Na to se těžko odpovídá. Asi každý sportovec řekne, že ho ten rekord těší. Je vidět, že jsem to aspoň trošku dělal dobře. Je však zároveň smutné, že se tomu nikdo ani nepřiblížil, ta disciplína šla u nás dolů.

O co v Plzni půjde?

Během podzimních prázdnin (27. - 30. října) se na atletickém stadionu ve Skvrňanech koná prázdninový kemp pro děti od 6 do 17 let. Vede ho bývalý atlet a plzeňský rodák Jiří Mužík. „Děti se budou učit základní atletické dovednosti, není to jen pro atlety. Běh je víceméně základem každého sportu. A my jsme tady od toho, abychom jim pomohli. Jdeme cestou všestrannosti. Snad to děláme dobře, děti se rády vrací,“ popisuje Mužík. On sám působí i u volejbalové reprezentace nebo házenkářů Dukly.

Chtěl byste třeba právě vy vychovat svého nástupce?
Možná by mě to lákalo, ale musela by se sejít spousta věcí. Je to disciplína, která hodně bolí. Jenže teď toho mám tolik, že není čas nad tím přemýšlet.

Kudy se vlastně vaše kroky po skončení kariéry ubíraly? Šlo něco udělat jinak?
Moji kariéru ukončilo vážné zranění. Dlouho jsem se snažil po operacích dostat zpátky, nakonec však došlo k pozvolnému přesunu ze závodnické kariéry do trenérské. A pořád se motám okolo sportu.

Máte už velkou zkušenost s prací s mládeží. Liší se současná generace hodně od té vaší?
Řekl bych, že ano. My jsme byli vychováváni za jiných podmínek, dneska má problémy spousta sportů, třeba i fotbal a hokej. Přestože mají širší základny, nedosahují jejich sportovci takové úrovně, jaké by očekávali. A podobné to je i v jiných sportech.

Čím to je?
Myslím, že se tady pořád rodí šikovné děti, ale nejsou od začátku správně nasměrovány. Tak, jako jsme byli tehdy my. Byli jsme pořád venku, honili se za mičudou, v zimě hráli fotbal, dělali jsme všechny možné sporty. To dneska nevidíte, děti tráví hodně času u televize a mobilních telefonů.

Ale atletice se v Plzni daří, těší vás to?
Jasně, mládež mají podchycenou dobře, jsou tady kvalitní trenéři. Velmi důležité je zázemí, nový stadion. Od toho se všechno odráží. Měl jsem tady kamaráda z Floridy a i na něho stadion v Plzni udělal obrovský dojem.

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Kondiční trenér Kvitové: Umí se hecnout, pro tenis má teď ideální váhu

Petra Kvitová během tréninku s Davidem Vydrou.

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Příliš oplácaná. Moc hubená! Postava tenistky Kvitové je ve sportovním prostředí věc veřejná a...

Největší záhada mezi biatlonistkami. Jak a čím probudit Vítkovou?

Veronika Vítková na trati stíhacího závodu v Novém Městě na Moravě.

Těsně před startem Světového poháru byla Veronika Vítková v tréninku na soustředění stejně rychlá...

Bez trenéra. Kvitová si na grandslamu musí poradit sama. A jde to

Petra Kvitová v Melbourne postoupila do čtvrtfinále.

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Tažení pokračuje. Americká kometka Amanda Anisimovová na twitteru přiznala, že dostala lekci. Není...

Kvitová hladce ve čtvrtfinále. Berdych nestačil Nadalovi, končí Federer

Tomáš Berdych v osmifinále Australian Open.

VIDEO Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Dva čeští tenisté bojovali o postup do čtvrtfinále Australian Open. Petra Kvitová přehrála 6:2, 6:1...

Kvitová se omlouvala divákům. Pak slzela. Ale štěstím! tvrdila

VZPOMÍNKY. Petře Kvitova se při rozhovoru na kurtu po postupu do semifinále...

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Při zápase Petra Kvitová nemilosrdně tloukla do míčů. Ryčně se povzbuzovala. Její „Pojď!“ muselo...

Další z rubriky

Halová mistryně světa Adekoyaová měla pozitivní dopingový test

Kemi Adekoyaová po svém triumfu na halovém mistrovství světa v Portlandu.

Kariéru halové mistryně světa v běhu na 400 metrů Kemi Adekoyaové přerušuje doping, reprezentantka...

Světovými atlety roku jsou běžec Kipchoge a skokanka Ibargüenová

Šéf federace IAAF Sebastian Coe předává cenu pro nejlepšího světového atleta....

Nejlepšími světovými atlety roku 2018 jsou maratonský rekordman Eliud Kipchoge a Caterine...

WADA je spokojena, zpoždění nevadí. Další tresty pro Rusy nechystá

Experti z antidopingové agentury WADA při práci s ruskými vzorky.

Světová antidopingová agentura WADA neobnoví trest pro ruskou antidopingovou agenturu RUSADA,...

Najdete na iDNES.cz