Běžec Kubista slibuje tátovi: Jednou vymažu tvůj český rekord

Jan Kubista mladší | foto: archiv Jana Kubisty

9 2013
Vzpomínáte? Na premiérovém mistrovství světa atletů v Helsinkách v roce 1983 se Jan Kubista v běhu na 1500 metrů probil až do finále. V něm si počínal velmi sympaticky, když v pomalu rozběhnutém závodě pažemi rozhrnul běžce před sebou a šel do čela. Svěřenec trenéra Odložila pak skončil desátý, sportovní veřejnost v tehdejším Československu však toto nečekané umístění přijala s povděkem.

Už to bude třicet let a na českých oválech se hlásí o slovo Jan Kubista mladší. Je mu dvaadvacet, ale není úplným nováčkem - v roce 2010 vyhrál na mistrovství republiky běh na 800 metrů a na loňském evropském šampionátu v Helsinkách skončila jeho účast v semifinále.

Jan Kubista starší

Jan Kubista starší

Nyní bude usilovat o "nápravu" - již deset dní má splněný limit pro účast na halovém mistrovství Evropy v Göteborgu. S čím by tam byl spokojený? "Chci se dostat do finále. Jedině tak můžu vylepšit výsledek z loňských Helsinek," má jasno svěřenec trenéra Josefa Vedry, který jej připravuje v pražské Dukle.

Slavná tátova minulost jej prý neovlivnila. "Nicméně je pravda, že kdyby neběhal, atletiku bych si asi dobrovolně nevybral. Ale taky je pravda, že mě rodiče v Jablonci nasměrovali na sportovní gymnázium - do té doby jsem hrál basket a fotbal, ale na škole mě trenér, pan Skácel, trošku přitlačil k běhání. Původně jsem myslel, že to budu dělat jako doplněk k fotbalu, ale když jsem pod jeho vedením v roce 2009, v osmnácti, začal pořádně trénovat a vyhrál juniorské mistrovství republiky, tak mě to zlomilo," přibližuje.

Už je z něho běžec, soudí trenér

Podle trenéra běžců Dukly Josefa Vedry byly v případě Kubistova talentu rozhodující právě geny. "Oba jeho rodiče závodili, stejně jako děda, a Honza je už dnes rychlejší než kdysi jeho táta. Perspektivu má velkou, jen s ní musíme citlivě zacházet. Občas mu sice řeknu, že mu v tréninku naložím, až se z toho pozvrací, ale to je jen legrace. Už je z něho běžec, do dvou tří let by mohl "něco" předvést," dodává.

Na pana Skácela vzpomíná rád. "On totiž rozpoznal, co ve mně je. Po tátovi jsem nejspíš zdědil nějaké předpoklady a po mamce, bývalé sprinterce, zase rychlost. V tom mám oproti tátovi, který byl spíš tempařem, výhodu," přemítá.

Ačkoli nepopírá jistou zásluhu rodičů, do atletiky prý se vlastně přinutil sám. "To když jsem jako kluk kdysi tátovi říkal, že jednou překonám jeho osobní rekordy. A když jsem se atletice začal věnovat vážněji, hned mi to začal připomínat," usmívá se.

Dobře však ví, že s překonáváním otcových osobáků to nebude jen tak. "Což o to, k tomu na osmistovce (1:47,27 - pozn.) už mi chybí je tři desetiny, je to otázka času."

Horší prý to bude s časem 3:34,87. Ten zaběhl Kubista starší týden po zmíněném šampionátu v Helsinkách v Praze na Strahově a dodnes je českým rekordem. "K tomu mám ještě daleko. Počítám, že na delší trať přesedlám tak do čtyř let, pak se o to pokusím," pokyvuje hlavou.

Nemůže být slavná otcova minulost pro mladého běžce závažím? Jan Kubista starší si myslí, že ne.

"To mu mohlo vadit dřív, protože rok nebo dva nevyhrával. Když ale začal trénovat pořádně a vyhrál tu juniorskou republiku, už byl v pohodě. To byla injekce, jako ve všem, co děláte."

Také on si myslí, že jeho osobní rekord na 800 metrů je na spadnutí. "To by měl Honza zvládnout ještě letos. A na delší trati? Čtvrtku má lepší než já, takže, časem, proč ne? Rekordy se mají překonávat, zlobit se nebudu. Jen musí zůstat zdravý," přeje synovi.

Mladší atletův bratr Vojtěch hraje fotbal pořád a už se prosadil do kádru prvoligového Jablonce. Nemrzí Jana, že fotbalu zanechal? "Pokud jde o peníze, atletika se s fotbalem srovnávat nedá. Myslím ale, že v atletice se můžu dostat mnohem výš."

"Jsem rád, že atletika Honzovi jakž takž začíná vracet dřinu, kterou odvádí na tréninku," dodává Jan Kubista starší.

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Firma Nike kvůli Salazarově trestu za doping rozpustila elitní skupinu

Několik elitních vytrvalců včetně nizozemské hvězdy nedávného mistrovství světa Sifan Hassanové si musí hledat novou...

První maraton pod dvě hodiny. Kipchoge prolomil historickou bariéru

Jako první procházka člověka po Měsíci... Tak vnímal Eliud Kipchoge svůj sen a dříve zdánlivě neuskutečnitelný kousek...

Premium

Jaké bylo Dauhá: atletika v dlouho prázdné katedrále i spící funkcionáři

Jaké bylo mistrovství světa atletů v neatletické zemi? V zemi, jejíž zničující vedro přechází v klimatizační mráz a kde...

Nejsem podvodnice! Vždycky budu čistá, zapřísahá se zlatá běžkyně

Sifan Hassanová se dokáže pořádně rozohnit, pokud před ní otevřete téma dopingu a jejího bývalého kouče Salazara. „Víte...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz