Kateřina Neumannová se svým běžeckým partnerem při závodě Beskydská sedmička | foto: www.beskydskasedmicka.cz

Jak kulhavá paní o nehet přišla aneb Neumannové K-2 v Beskydech

  • 15
V sobotu odpoledne "vylezla" beskydskou K-2, v pondělí ráno řešila problém: obuv. "Jsem v práci za exota, ale nic jiného než letní žabky prostě nezvládnu," přiznala Kateřina Neumannová po absolvování "Beskydské sedmičky", horského maratonu na 87 kilometrů. S běžeckým partnerem Jiřím Dolinou v něm skončili na 63. místě.

Dosáhli času 17 hodin, 56 minut a tři vteřiny. Vítězná dvojice Jan Kotyk, Zbyněk Cypra z  Červených Peček byla v cíli mistrovství republiky v extrémním maratonu o pět a půl hodiny rychlejší.

Šrámy po závodě? Pár by se jich našlo. "Přišla jsem o nehet na palci na noze a mám svalovku snad desetkrát horší než kdykoli předtím na lyžích," přiznává olympijská vítězka z Turína 2006.

Předsevzetí, že lehčí partie poběží a v těžších zvolí chůzi, vzalo za své asi ve třetině tratě. "Ve zbytku mi stačila rychlá chůze. Posledních sto metrů jsme kvůli divákům popoběhli, ale spíš to byla taková kulhavá paní Blažková," dodala.

Po závodě, jehož součet nastoupaných metrů (5 302 m) je shodný s převýšením, které překonávají horolezci při výstupu na druhou nejvyšší horu světa K2 (8 611 m) z poslední vesnice Askole (3 300 m), byla Neumannová spokojena zejména s běžeckým výkonem při výstupech.  "Hrozně mě potěšilo, že to ještě v sobě mám."

Maratony lákají na lyžích i na horském kole

Na druhé nejvyšší beskydské hoře Smrku (1 260 m) si vychutnala nejhezčí moment víkendové akce. "Když jsme tam vystoupali v sobotu kolem páté hodiny ranní, právě svítalo. Rozhlížet se seshora po slunci zalitém kraji bylo úžasné," rozplývá se. Příroda a entuziasmus lidí - závodníků i dobrovolníků mezi organizátory - ji nadchly.

A sestupy bolely. "Kameny a ještě prudké srázy, to fakt byla muka! Cestou dolů jsme dost ztráceli, i pár puchýřů přibylo." V sobotu ještě večer dojela domů do Prahy, v neděli byla "nepoužitelná".

Zopakovat si beskydské dobrodružství? "V tento okamžik to zrovna neplánuju," řekla osmatřicetiletá bývalá lyžařka. Po skončení kariéry už závodit nechtěla, ale jednou za čas se někde na start postaví. Po extrémním maratonu ji láká dálkový běh na lyžích.

"Přislíbila jsem účast na Marcialonze v Itálii," prozradila lednový start v běhu na 70 km. Na léto si naplánovala závod horských kol v Itálii. Vzdálenost? 119 km. A to jako lyžařka byla známá tím, že dlouhé tratě opravdu neměla ráda...

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)