Petr Svoboda

Petr Svoboda | foto: Reuters

4. DEN HMS: Štafeta s Maslákem končí pátá, překážkář Svoboda jedenáctý

• 11
Česká štafeta čtvrtkařů s finišmanem Pavlem Maslákem vybojovala ve finále atletického halového MS páté místo. Petr Svoboda se do finále závodu na 60 metrů neprobil, za čas 7,64 sekundy českému překážkáři patří jedenáctá příčka. Poláci senzačně vytvořili v britském Birminghamu ve finále štafety na 4x400 metrů nový halový světový rekord.

Skvělý závěr trojnásobného halového světového šampiona Pavla Masláka  vynesl české čtvrtkařské štafetě pátou příčku.

Maslák vybíhal v roli finišmana do závěrečných 400 metrů jako šestý, dokázal se ovšem dostat před Lee Thompsona z Velké Británie.

„Dá se říct, že už jsem dostal kolík na pátém místě, ale nechal jsem Brita seběhnout přede mnou. Schoval jsem si síly do finiše,“ komentoval průběh svého úseku Maslák pro Českou televizi.

„Běželi jsme dobrý čas, páté místo je super,“ hodnotil výkon 3:04.87 minuty.

Závod vyhráli Poláci ve světovém rekordu 3:01,77 minuty.  Famózní závěr předvedl Jakub Krzewina, v cílové rovince převálcoval Američana  Vernona Norwooda.

Radost světových halových šampionů. Polská čtvrtkařká štafeta ve složení Karol...
Polská čtvrtkařká štafeta ve složení Karol Zalewski, Rafal Omelko, Lukasz...

Štafeta Poláků připravila borce z USA nejen o zlato, ale i o halový světový rekord,  jejich čtyři roky starý zápis z polských Sopot překonala o 36 setin sekundy.

Češi postoupili do finále, ještě bez Máslaka, díky dobrému času. Ve svém rozběhu byl kvartet Desenský, Müller, Šnejdr, Šorm až čtvrtý.

Lavillenie potřetí halovým světovým šampionem

Ve one man show proměnil soutěž tyčkařů francouzský fenomén Renaud Lavillenie.

Jednatřicetiletý atlet začínal až na výšce 5,70 metru. A bez problémů si poradil. Přes laťku se napoprvé přenesl také na 585 centimetrech, až poté poprvé opravoval.

To na stojanech bylo 5,90 metru a Lavillenie napodruhé uspěl. Nikdo další v duelu s touto výškou neměl nárok. Když poté Američan Sam Kendricks shodil i 595 centimetrů, které musel přeletět hned napoprvé, bylo o šampionovi jasno.

Francouz Renaud Lavillenie se právě potřetí stal světovým halovým šampionem ve...

Lavillenie je staronovým králem, halovým mistrem světa se stal už potřetí (vícekrát - čtyřikrát - to dokázal jen legendární Sergej Bubka). Naposledy se radoval někdo jiný v roce 2014 v Sopotách, kde Francouz nestartoval.

04.března 2018 v 19:49, příspěvek archivován: 04.března 2018 v 19:59

CHAMPION du MONDE en salle number 3

Zlato tehdy bral Konstadinos Filippidis z Řecka, bronz pověsili na krk českému tyčkaři Janu Kudličkovi.

Na míli se radoval Holušův tréninkový parťák

V nedělním finále závodu na 1500 metrů chyběl český mílař Jakub Holuša, ve svém rozběhu totiž v sobotu skončil až pátý a přišel o šanci obhájit stříbrnou medaili z amerického Portlandu.

Začátky disciplín

Titul nejlepšího halového mílaře světa vybojoval Samuel Teffera z Etiopie ( 3:58,19). Stříbro tentokrát získal Polák Marcin Lewandowski, s nímž nově trénuje Holuša u jeho bratra Tomasze.

Holuša věří, že i jemu příprava s Lewandowským pomůže k velkým úspěchům. Krach v promrzlém Birminghamu si příliš nebral.

„Věřím, že jdeme správnou cestou. Děláme to dobře a o ničem nepochybuji. Všechno má svůj důvod, někdy je potřeba neúspěch. Věřím, že mě to zase posune směrem k srpnovému mistrovství Evropy v Berlíně.“

Svoboda se do finále neprobil

Petr Svoboda v sobotu bezpečně postoupil ze svého rozběhu, kde skončil druhý. Díky času 7,68 sekundy obsadil celkové 14. místo.

Třicetiletý překážkář ovšem nebyl příliš spokojený, neběželo se mu dobře. „Tělo stále není OK. Nemoc mi vzala v posledních týdnech dynamiku v kotnících,“ přiznal v rozhovoru pro iDNES.cz

.V nedělním semifinále se sice zlepšil o čtyři setiny, mírný progres ovšem na postup do medailových bojů stačit nemohl. Vždyť populární závodník proťal cíl až jako čtvrtý, o notný kus za vítězným Kypřanem Milanem Trajkovičem.

Svoboda označil za klíčový moment začátek závodu.

„Nepovedl se mi start, Vylekal mě Francouz (Pascal Martinot Lagarde), který to trefil dokonale. Já jsem ho chtěl na prvních dvou metrech dohnat, skopl jsem první překážku, a pak už jsem létal ze strany na stranu,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Pro Svobodu, který se na halový světový šampionát vrátil po osmi letech, byla birminghamská mise náročná.

Ani letos se mu nevyhnuly zdravotní trable, tradičně bojoval s vlastním tělem. Krátce před MS navíc onemocněl. „Chybí mi ta lehkost, nemoc mi ji vzala,“ komentoval svůj běh.

Svobodovy hořké vtípky

čtěte rozhovor

Čas 7,64 sekundy řadí zkušeného atleta na konečné jedenácté místo.  Jasně nejlepší čas (7,46) zaběhl v semifinále domácí Andrew Pozzi, úřadující halový mistr Evropy si vylepšil letošní maximum.

Stejným časem poté Pozzi triumfoval také ve finále, když o pouhou setinu zásluhou hlubokého předklonu porazil dlouho vedoucího Jarreta Eatona. Trajkovič, vítěz Svobodova semifinále a jeden z favoritů, byl na startu diskvalifikován za ulitý start.

Halové mistrovství světa v atletice v Birminghamu:

Muži:
1500 m:
1. Tefera (Et.) 3:58,19, 2. Lewandowski (Pol.) 3:58,39, 3. Igidír (Mar.) 3:58,43.
3000 m: 1. Kejelcha 8:14,41, 2. Barega (oba Et.) 8:15,59, 3. Birgen (Keňa) 8:15,70.
60 m př.: 1. Pozzi (Brit.) 7,46, 2. J. Eaton (USA) 7,47, 3. Manga (Fr.) 7,54.
4x400 m: 1. Polsko (Zalewski, Omelko, Krawczuk, Krzewina) 3:01,77 - světový rekord, 2. USA 3:01,97, 3. Belgie 3:02,51, ...5. ČR (Desenský, Šorm, Šnejdr, Maslák) 3:04,87.
Tyč: 1. R. Lavillenie (Fr.) 590, 2. Kendricks (USA) 585, 3. Lisek (Pol.) 585.

Ženy:
800 m:
1. Niyonsabaová (Bur.) 1:58,31, 2. Wilsonová (USA) 1:58,99, 3. Oskanová-Clarkeová (Brit.) 1:59,81.
Dálka: 1. Španovičová (Srb.) 696, 2. Reeseová (USA) 689, 3. Moguenaraová-Taroumová (Něm.) 685.
4x400 m: 1. USA (Hayesová, Molineová, Wimbleyová, Okolová) 3:23,85, 2. Polsko 3:26,09, 3. Británie 3:29,38.