Pavel Maslák na halovém mistrovství světa v Birminghamu.

Pavel Maslák na halovém mistrovství světa v Birminghamu. | foto: AP

2. DEN HMS: Maslák znovu poběží o zlato, Klučinová skončila čtvrtá

• 28
Během druhého dne halového mistrovství světa se v britském Birminghamu představilo devět českých atletů. Pouť za třetím zlatem v řadě zahájil Pavel Maslák, který postoupil přímo do finále. Sedmý byl ve finále dálkař Radek Juška. Těsně za medailí, na čtvrtém místě skončila pětibojařka Eliška Klučinová.

Vyhrál v Sopotech před čtyřmi lety, vyhrál i v Portlandu před dvěma lety. První krok k další zlaté obhajobě udělal čtvrtkař Pavel Maslák i na halovém mistrovství světa v Birminghamu, když dopoledne postoupil do semifinále.

Bylo to ale všechno, jen ne jednoduchý postup.

Rozhovor s Pavlem Maslákem po semifinále

V závěrečném rozběhu totiž Maslák seběhl k mantinelu až na čtvrté pozici a až v posledních metrech se protlačil k přímému postupu.

I proto se vstupem do šampionátu nebyl spokojený. „První dvoustovku jsem podcenil. Myslel jsem si, že když nebudu stíhat na první dvoustovce, zrychlím. Jenže bylo to až moc pomalé. Potom jsem začal kupit jednu chybu za druhou – špatně jsem seběhl a v zatáčce běžel ve druhé dráze,“ popisoval reportérovi iDNES.cz na místě.

Pro večerní semifinále zvolil úplně jinou taktiku. Tentokorát seběhl k mantinelu na druhém místě, v závěrečných metrech se ještě protlačil před Deona Lendoreho a z prvního místa postoupil do sobotního finále.

„Pořád to nebylo úplně ono, ale určitě jsem to rozběhl rychleji, to se mi povedlo. V závěru jsem našel sílu, abych se protlačil na první místo, za to jsem rád,“ usmál se po závodě.

Díky tomu si bude moct Maslák v sobotu vybrat dráhu, kterou potřebuje.

V semifinále se objevil i další český čtvrtkař Patrik Šorm.

Ten se do něj probojoval díky tomu, že rozhodčí kvůli špatnému seběhu diskvalifikovali všechny účastníky třetího rozběhu, včetně největšího favorita Bralona Taplina.

Finále ale pro Šorma bylo daleko, doběhl pátý a s halovým mistrovstvím světa se rozloučil.

O vícebojařské medaile

Program druhého dne zahájili sedmibojaři, které v průběhu pátku čekaly celkem čtyři disciplíny – běh na 60 metrů, skok do dálky, vrh koulí a skok do výšky. Při neúčasti pátého muže posledního světového šampionátu v Portlandu – Adama Sebastiana Helceleta – je českou jedničkou Jan Doležal.

V úvodním rozběhu šedesátky byl třetí nejrychlejší za 7,04, čímž o pouhé tři setiny zaostal za svým letošním maximem z republikového šampionátu a připsal si 868 bodů.

Skok do dálky se Doležalovi nepovedl. Za svým osobním maximem z letošního roku zaostal o více než půl metru.

Náladu si český vícebojař vylepšil nejprve ve vrhu koulí, kde si výkonem 14 metru a 82 centimetrů o 18 centimetrů vylepšil osobní maximum. Dařilo se mu i ve večerním programu ve výšce, kde se díky 196 centimetrům posunul na sedmou příčku.

Po prvním dni a čtyřech disciplínách vede olympijský šampion Kevin Mayer.

Všech pět svých disciplín absolvovaly v průběhu dne pětibojařky, mezi nimi i Eliška Klučinová s Kateřinou Cachovou.

Úvodní šedesátka s překážkami se nepovedla Klučinové, která ve svém rozběhu doběhla předposlední. Lépe se vedlo Cachové, která ve druhém rozběhu doběhla třetí a zůstala jen tři setiny za svým nejlepším letošním výkonem.

Eliška Klučinová během šedesátky překážek.

Pak už si Češky role prohodily. Klučinová skočila 182 centimetrů do výšky a v průběžném pořadí se posunula na sedmou příčku. To Cachová zvládla jen 170 centimetrů a propadla se na desátou příčku.

V povedeném představení pokračovala Klučinová i ve vrhu koulí, kde si výkonem 14,76 metru vytvořila sezónní maximum. Díky tomu se po třech disciplínách posunula na šestou příčku. Cachová byla po nepovedené kouli poslední, dvanáctá.

Vzestup Klučinové pokračoval i v dálce, kde doskočila až na 620 centimetrů a před závěrečnou osmistovkou se posunula už na čtvrtou příčku, na medaili ztrácí 38 bodů. Zlepšení U Cachové nepřišlo ani v dálce, kde zůstala šest centimetrů pod šestimetrovou hranicí, i když si letos vytvořila osobní rekord 631 cm.

Klučinová o čtvrtém místě

V závěrečné osmistovce doběhla Klučinová na sedmém místě těsně za svou reprezentační kolegyní. I to jí stačilo na udržení čtvrté příčky. Na bronzovou Yorgelis Rodríguezovou Klučinové scházelo 58 bodů.

„Škoda že to není medaile, ale být čtvrtá na světě je super,“ těšilo Klučinovou.

Z titulu mistryně světa se raduje Katarina Johnsonová-Thompsonová před Ivonou Dadičovou.

Dva dopolední postupy na čas

Ve třetím rozběhu na 60 metrů se dopoledne představila Klára Seidlová. Doběhla pátá, což na přímý postup nestačilo, do semifinále ale třiadvacetiletá sprinterka prošla díky času. „Není to úplně špatné, ale chtěla jsem trochu víc,“ prozradila pak v České televizi.

Ve večerním semifinále už třiadvacetiletá sprinterka byla bez šance, doběhla poslední, osmá. „Zkazila jsem start a pak jsem to musela dohánět. Moc se to nepovedlo,“ hodnotila své účinkování sebekriticky Seidlová.

Mezi ženami se na čtvrtce v rozběhu představila Lada Vondrová, osmnáctiletá česká naděje prožila svou premiéru na velké seniorské akci. Doběhla čtvrtá a i ona díky druhému nejlepšímu času v životě postoupila do semifinále.

„Bylo to dobrý, akorát holky to hrozně rychle rozběhly a nechala jsem se unést,“ řekla bezprostředně po běhu.

Druhé zápolení během jednoho dne už bylo pro Vondrovou příliš, v semifinále doběhla pátá, porazila Slovenku Ivetu Putalovou, ale do finále neprošla. Nejmladší členka české výpravy ale v Birminghamu sebrala spoustu cenných zkušeností.

V úvodním rozběhu na patnáctistovce se představila Simona Vrzalová. Od úvodních metrů se ale pohybovala v závěru startovního pole a nakonec ve svém rozběhu doběhla osmá, čtyři vteřiny vzdálena svému letošnímu maximu.

Daleko od postupu do sobotního finále. „Běžela jsem spíše vzadu, abych šetřila síly, ale ani tak mi nestačily. Ten závěr byl fakt rychlý. Dneska mi to vůbec nesedlo,“ popisovala pak po závodě.

Sedmý skončil ve finále dálkař Radek Juška.

Radek Juška na halovém mistrovství světa v Birminghamu.

Před závodem si plánoval, jak by chtěl poprvé v sezoně překonat osmimetrovou hranici. Nejblíž jí byl hned v úvodním pokusu, kdy doletěl na 799 centimetrů.

Pak už se ale nezlepšil, a to na lepší než sedmou příčku nestačilo.

„Na jednu stranu spokojený jsem. Chtěl jsem být do osmého místa a jsem sedmý. Mohlo to být lepší, ale aspoň jsem neudělal ostudu,“ popisoval po závodě.

Překvapivě vyhrál devatenáctiletý Kubánec Juan Miguel Echevarría.

Sprinterkám vládly závodnice z Pobřeží slonoviny. Vyhrála Murielle Ahouréová (6,97), která se po halových stříbrech z let 2012 a 2014 dočkala světového zlata. Druhá byla Marie-Josée Ta Louová (7,05). Bronzovou medaili získala Švýcarka Mujinga Kambundjiová, kterou dělilo pět tisícin sekundy od stříbra.

Soutěž koulařek ovládla díky nejlepšímu vrhu sezony 19,62 Maďarka Anita Mártonová.

Halové mistrovství světa v atletice

Birmingham

Muži:
Sedmiboj (po čtvrté disciplíně): 1. Mayer (Fr.) 3536 bodů (60 m: 6,85 - dálka: 755 - koule: 15,67 - výška: 202), 2. Warner (Kan.) 3491 (6,74 - 739 - 14,90 - 202), 3. Uibo (Est.) 3436 (7,20 - 741 - 14,30 - 217), ...7. Doležal (ČR) 3237 (7,04 - 704 - 14,82 - 196).
Dálka: 1. Echevarría (Kuba) 846, 2. Manyonga (JAR) 844, 3. Dendy (USA) 842, ...7. Juška (ČR) 799.

Ženy:
Pětiboj: 1. Johnsonová-Thompsonová (Brit.) 4750 (60 m př.: 8,36 - výška: 191 - koule: 12,68 - dálka: 650 - 800 m: 2:16,63), 2. Dadicová (Rak.) 4700 (8,32 - 182 - 14,27 - 640 - 2:17,82), 3. Rodríguezová (Kuba) 4637 (8,57 - 188 - 14,15 - 615 - 2:17,70), 4. Klučinová 4579 (8,65 - 182 - 14,76 - 620 - 2:19,16), ...11. Cachová (obě ČR) 4282 (8,20 - 170 - 12,18 - 594 - 2:18,90).
Koule: 1. Mártonová (Maď.) 19,62, 2. Thomasová-Doddová (Jam.) 19,22, 3. Kung Li-ťiao (Čína) 19,08.
60 m: 1. Ahouréová 6,97, 2. Ta Louová (obě Pobř. slon.) 7,05, 3. Kambundjiová (Švýc.) 7,05.