Česká ženská štafeta ve složení Lada Vondrová, Nikoleta Jíchová, Tereza Petržilková a Lurdes Gloria Manuel zhruba tři čtvrtě hodiny po doběhu figurovala na třetím místě, pak dvacet minut na druhém, načež se už definitivně vrátila na bronzový stupínek.
ONLINEVečerní program 4. dne HME v Apeldoornu |
Proč ty zmatky?
Rozhodčí totiž po závodě oznámili, že vítězné Nizozemky diskvalifikují za porušení pravidel při předávce, domácí atletky ale uspěly s protestem a titul jim nakonec zůstal.
Češky nastoupily do vůbec poslední soutěže celého šampionátu v kvalitní sestavě: měly hned tři závodnice, které se v Apeldoornu účastnily individuální čtvrtky.
Party se Štefelou a Staňkem! Jak ženská štafeta skákala mezi bronzem a stříbrem |
Vondrová po náročném seběhu a prvním úseku figurovala na čtvrtém místě, Jíchová poté klesla na páté, ale pořád držela kontakt s nejlepšími. Petržilková si ke konci svého úseku čtvrtou pozici vzala zpět a pak se vytáhla Manuel.
Čtvrtá žena sobotního individuálního klání na 400 metrů se navzdory několikametrovému odstupu přehnala přes španělskou finišmanku a v závěru ustála její mohutné útoky.
Do cíle doběhla třetí a Češky tak oslavovaly bronz. Poté je diskvalifikace původně zlatých Nizozemek i s fenomenální Femke Bolovou posunula ke stříbru, nakonec jim ale třetí místo zůstalo.
Časem 3:25,31 se postaraly o nový český halový rekord, za druhými Britkami zaostaly o 42 setin.
Tři medailezískala v Apeldoornu česká výprava. Ženská štafeta a koulař Tomáš Staněk třetími místy navázali na výškaře Jana Štefelu, který byl v sobotu stříbrný. |
„I když to byla moje čtvrtá čtvrtka na tomhle mistrovství, tak díky týmovému duchu jsem únavu vůbec necítila a běželo se mi skvěle,“ zářila Manuel v rozhovoru pro Českou televizi.
Mužskou štafetu tvořili Michal Desenský, Vít Müller, Mikuláš Mutínský a Milan Ščibráni.
Za soupeři od začátku zaostávali a finišovali s velkou ztrátou na posledním šestém místě v čase 3:08,30. Zvítězili domácí Nizozemci před Španěly a Belgičany.
Staněk prodloužil medailovou sérii
Třiatřicetiletý Staněk získal už pátou medaili z halového mistrovství Evropy v řadě. Před dvěma roky v Istanbulu slavil stříbro, v Nizozemsku přidal do sbírky, v níž má i zlato ze sezony 2021, druhý bronz.
Další pódiové umístění si v Apeldoornu zajistil třetím finálovým pokusem, kterým zaznamenal 20,75 metru a o pouhé dva centimetry překonal čtvrtého Brita Scotta Lincolna.
Kdyby pršelo, byl bych bez medaile. Staněk bronzem prodloužil sérii z Evropy |
„I přes všechny peripetie, které jsem letos měl, jsem si říkal: Pojď to zkusit, na tu medaili máš. Jsem za ni nesmírně šťastný,“ připomněl v rozhovoru pro Českou televizi nedávné trable s utrženou kostí v ruce.
Ale zkušený reprezentant zároveň cítil, že měl na víc.
V dopolední kvalifikaci, která se konala jen šest a půl hodiny před bojem o medaile, se totiž dostal na 21,26 metru. Tento pokus by mu ve finále stačil na stříbro a dostal by ho o jediný centimetr za prvním místo.
Z titulu se radoval Rumun Andrei Rares Toader (21,27), druhou příčku obsadil Wictor Petersson (21,04).
Druhý český reprezentant Tadeáš Procházka se v kvalifikaci nedostal ani přes 19 metrů a dál neprošel. Ve finále překvapivě nebyl ani největší favorit Leonardo Fabbri z Itálie, lídr letošních světových tabulek zapsal jen 19,72 metru a v kvalifikaci skončil dvanáctý.
Dva rekordy a osmé místo pro Maňasovou
Jedenadvacetiletá sprinterka Maňasová měla pořádně nabitou neděli, na šedesátce absolvovala hned tři starty. A obstála v nich úspěšně – dvakrát vylepšila národní rekord a probojovala se až do finále.
ONLINEdopolední program 4. dne HME v Apeldoornu |
V něm už na další posunutí nedosáhla a v totožném výkonu jako v rozběhu (7,14) obsadila poslední osmou pozici. „Myslím, že už se na mě trochu projevila únava, tři kola v jeden den jsem běžela poprvé,“ říkala pro Českou televizi.
Do Apeldoornu přijížděla už jako česká rekordmanka s osobákem 7:15 a v rozběhu ji nerozhodily ani dva opakované starty. Časem 7,14 přepsala tabulky poprvé, obsadila druhé místo a bezpečně se vešla mezi čtyři postupující do semifinále, které se konalo o zhruba tři a půl hodiny později.
Talentovaná Češka v něm běžela ještě lépe. Dostala se až na čas 7,14, kterým opět vylepšila národní maximum, ale těsně se nevměstnala mezi dvě přímé postupující do finále, byla třetí. Musela tak čekat, jestli se mezi nejlepší osmičku kvalifikuje na základě času.
A po závěrečném semifinálovém běhu mohla slavit, její výkon na finále stačil. Jako vůbec poslední a poslední místo pak ve finále skutečně obsadila. Přesto má za sebou životní závody, z halového ME si odváží pěkné osmé místo.
Navíc se stala teprve druhou ženou v historii české a československé atletiky, která v nejkratším sprintu prošla do bojů medaile. Dosud jedinou tuzemskou finalistkou byla Eva Murková, jež v roce 1984 v Göteborgu skončila pátá.
Další double pro Ingebrigtsena
Tyčkař David Holý, který v páteční kvalifikaci uspěl díky osobnímu rekordu 575 centimetrů, v odpoledním finále na druhý pokus překonal 570, nicméně 580 už nezdolal. Při premiéře na vrcholné akci skončil osmý.
Hvězdný Nor Jakob Ingebrigtsen na halovém ME potřetí za sebou zkompletoval běžecký double na tratích 1500 a 3000 metrů.
Delší z obou závodů v neděli vyhrál v čase 7:48,37 a napodobil triumfy z Toruně 2021 a Istanbulu 2023.
Trojku ovládl dokonce počtvrté v řadě, v Glasgow 2019 ale ke zlatu přidal na patnáctistovce „jen“ stříbro. Ziskem sedmého titulu vyrovnal mužský rekord sovětského sprintera Valerije Borzova ze 70. let minulého století.
Halové mistrovství Evropy v atletice v ApeldoornuNizozemsko Finále Muži Ženy Rozběhy a kvalifikace s českou účastí Muži Ženy |