VYDAŘÍ SE MU NÁVRAT? Justin Gatlin se po vynucené čtyřleté pauze představí v estonském Rakvere v oficiálním závodu.

VYDAŘÍ SE MU NÁVRAT? Justin Gatlin se po vynucené čtyřleté pauze představí v estonském Rakvere v oficiálním závodu. | foto: Profimedia.cz

Gatlin a stovka pod deset. Realita, nebo prázdná slova padlého hříšníka?

Návrat velkého dopingového hříšníka se přiblížil. Americký sprinter Justin Gatlin, olympijský vítěz z Atén a dvojnásobný mistr světa z roku 2005, už v Estonsku rozdává rozhovory novinářům a mluví o tom, že chce na úterním mítinku v Rakvere na stovce prolomit bariéru deseti vteřin.

Gatlin byl suspendován před čtyřmi lety krátce poté, co časem 9,77 vyrovnal tehdejší světový rekord na stometrové trati. O historický zápis ho ale připravil nález zvýšené hodnoty mužského hormonu testosteronu.

Dopingový trest mu vypršel 24. července. Původně dostal doživotní distanc, ale spolupracoval při odhalování veliké dopingové aféry kolem trenéra Jonesové, Montgomeryho i dalších nachytaných hvězd Trevora Grahama a rozsudek mu byl zmírněn na osm let, později dokonce na čtyři.

Teď je zpátky, jenže může mít problémy najít závody, kde by mohl startovat. Sdružení Euromeetings, kam patří významná evropská klání, atlety s dopingovým škraloupem bojkotuje a Gatlina odmítá zvát. "Je to definitivní rozhodnutí. Ale nic osobního vůči Justinovi," prohlásil Ian Stewart, člen exekutivy organizace. Stejné potíže má třeba Brit Dwain Chambers, letošní mistr Evropy v hale.

Menší mítinky však po slavném jménu rády sáhnou. Estonští pořadatelé, kteří nejsou členy vlivného sdružení, se ze startu osmadvacetiletého Američana těší. Získali celosvětovou reklamu a slibují si od něj nejrychlejší stovku na svém území. O pět dní později se navíc někdejší velký talent světového sprintu představí i v estonské metropoli Tallinnu na dalším podniku místního seriálu BigBank.

Na dráze se při své obnovené premiéře nepotká s žádným soupeřem, jehož osobní maximum by mezi elitou něco znamenalo. Jeho největším rivalem je papírově krajan J-Mee Samuels, jenž letos zvládl stovku za 10,19. "Jsem připraven běžet, běžet rychle," vyhlásil Gatlin tiskové konferenci v Rakvere. Zmínil svůj sen kvalifikovat se na olympijské hry v Londýně v roce 2012, přiznal však i nervozitu z návratu.

"Ale mohu se zase snadno dostat pod deset vteřin," věří atlet, který prý momentálně žije ve třípokojovém bytě v Duluthu na severovýchodním předměstí Atlanty a během trestu se živil jako kondiční trenér ve společnosti Global Sports Performance, kde pomáhal při zlepšení rychlosti hráčů amerického fotbalu či baseballistů.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)